Imre [János] Joannem: Amicum foedus rationis cum experientia seu Philosophia crisi recentissima deducta
Amicum foedus - Észérvek tapasztalatokkal; avagy filozófiai elmélkedések és világos levezetések
Imre János
Joannem Imre
Typis Nob. Joannis Thomae Trattner(Pest)
Korabeli varrott kemény papírkötés
, 560 oldal
Latin
20 cm x 13 cm
Pesthini [Pest], 1821, Typis Nob. Joannis Thomae Trattner, 553 p. + [7] p.
Amicum foedus rationis cum experientia seu Philosophia crisi recentissima deducta per Joannem Imre. / Baráti szövetséges - Észérvek tapasztalatokkal; avagy filozófiai elmélkedések és világos levezetések. Írta: Imre János. Latin nyelvű kiadás. Szerzői ajánlással, részletes tartalomjegyzékkel és a hibák jegyzékével (errata) kiegészített tanulmány. A címlapon két tulajdonosi bélyegzés és egy tulajdonosi szárazbélyegzés látható. Kiadói varrott kemény papírkötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás, kopott címfedéllel és hátlappal, feliratozatlan, kopott, sérült könyvgerinccel, enyhén foltos, néhol ceruzás bejegyzéssel, jelöléssel és illusztrációval ellátott belívekkel, egy sérült lappal (209-210. p.), hiánytalan állapotban. A címfedél belső oldalán beragasztott címke és színes ceruzás bejegyzés, az előzéklapon tollal feliratozott címke és ceruzás bejegyzés található. A kötet szerzője, Imre János (Nagyfüged, 1790. október 6. – Pest, 1832. május 12.) római katolikus pap és filozófus. Gyöngyösön végezte el a gimnáziumot, majd Egerben volt papnövendék. 1805-től a pesti egyetemen tanult, ahol bölcsészdoktori diplomát és teológiai oklevelet szerzett. Pappá szentelése után az egri líceumban tanított és ezzel párhuzamosan az Egri Egyházmegye könyvtárosa volt. 1822-től a pesti egyetem filozófia tanáraként tevékenykedett. Elsőként tartott bölcseleti előadásokat magyar nyelven Magyarországon. 1825–1827 között a bölcsészettudományi kar dékánja. Később Heves és Külső-Szolnok vármegye táblabírói tisztségét is betöltötte. Elsősorban a metafizika és a logika kérdései foglalkoztatták. Részt vett a Magyar Tudós Társaság filozófiai szótárának a szerkesztésében. Érdemei elismeréseképpen a Magyar Tudós Társaság 1830-ban rendes tagjává választotta.
Imre János római katolikus pap, filozófus. Elsősorban a metafizika és a logika kérdései foglalkoztatták, és részt vett a magyar Tudós Társaság filozófiai szótárának szerkesztési munkálataiban is. Érdemei elismeréseképpen a Magyar Tudós Társaság 1830-ban rendes tagjává választotta.
Jelen kötetben kozmológiai, antropológiai és filozófiai teológiai munkája lelhető fel.
Leütési ár:
- Ft