Tyrnavia (Nagyszombat), 1776, Typis Tyrnaviensibus, [6] p. + 373 p.
Institutiones metaphysicae, quas in usum Auditorum Philosophiae conscripsit Joan. Bapt. Horváth, presbyter Archi-Dioecesis Strigoniensis, AA. LL. et Philosophiae Doctor, et in Regia Tyrnaviensi Universitate Physicae proffessor publicus. / Bevezetések a metafizikába. A filozófia hallgatóságának használatára. Írta: Horváth Keresztély János.
Hatodik kiadás. Latin nyelvű filozófiai munka. Néhány szövegközti, fekete-fehér könyvdísszel és iniciáléval illusztrált, valamint bevezetéssel, hibajegyzékkel (errata) és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A címfedél belső oldalán tollal beírt Ex-Libris, az előzéklap mindkét oldalán tollal beírt tulajdonosi bejegyzés látható.
Korabeli varrott kemény papírkötésben lévő példány feliratozatlan, kopott, foltos címfedéllel és hátlappal, részben hiányos könyvgerinccel, kissé sérült előzéklapokkal, foltos belívekkel, mintázott lapélekkel. Az oldalszámozás szedési hiba következtében 151-152. oldalakon téves.
A kötet szerzője, Horváth Keresztély János (Kőszeg, 1732. július 13. – Buda, 1799. október 20.) jezsuita rendi szerzetes, egyetemi tanár. A bölcseleti tanulmányait Nagyszombatban végezte, ezt követően 1751. október 17-én Trencsénben belépett a jezsuita rendbe, majd Nagyszombatban teológiát tanult és az ottani convictus igazgatójaként tevékenykedett négy éven keresztül. Először Budán, azután a nagyszombati egyetem tanított bölcseletet, utóbbi Budára történt áthelyezése után természettant és mechanikát oktatott. Nyugdíjazása után egresi apáttá nevezték ki. A göttingeni tudós társaság 1790. december 13-án levelező tagjává választotta. „Declaratio infirmitatis fundamentorum operis Kantiani" c. műve, mely 1797-ben jelent meg, az első magyarországi reflexió Immanuel Kant filozófiájára. Munkássága a magyar filozófiatörténet jelentős vonalát képviseli. Jelen kötetben metafizikai munkáját olvashatjuk.