Gróf Macartneynek Chinába tett Követségbeli Útazása
Horváth Zsigmond
Horváth Zsigmond
Trattner János Tamás(Pest)
Korabeli varrott kemény papírkötés
, 384 oldal
Nevezetes utazások tárháza
5
20 cm x 13 cm
Pesten, 1818, Trattner János Tamás betűivel és költségével, 384 p. + [4] p. + [1] t.: ill.
Első magyar nyelvű kiadás. Nevezetes Utazások Tárháza. V. kötet. Több tudósokkal együtt készítette 's kiadta Kis János. Gróf Macartneynek Chinába tett követségbeli utazása. Fordította: Horváth 'Sigmond. 1 fekete-fehér metszettel (Lehnhardt fc., Chinai Tsászárnak Audientziához való menetele, éa a Poczellán Torony Nánkinghoz Közel) illusztrált, valamint részletes mutató táblával és a nevezetesebb hibák jobbításával kiegészített kiadás. A címfedél belső oldalán kis méretű, fekete-fehér, névvel ellátott, betű- és számjelzés nélküli Ex-Libris címke, az előzéklapon tollal beírt tulajdonosi névbeírás, a címlapon tollal beírt tulajdonosi bejegyzés és tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomtattatott Trattner János Tamás betűivel 's költségével Pesten. Korabeli varrott kemény papírkötésben lévő példány feliratozatlan, enyhén foltos címfedéllel, aranyozott feliratos, foltos, enyhén sérült könyvgerinccel, hátlap felőli oldalon ceruzás bejegyzéssel ellátott előzéklappal, néhol foltos belívekkel, mintázott lapélekkel, feliratozatlan hátlappal, hiánytalan állapotban. A címfedélen és a címlapon színes bélyegzés található. "...Mi lehet szebb, mint az Országokat megjárni, 's a' Nemzetek' szokásait szemlélni? De ez sok veszedelemmel, és nagy költséggel szokott végbe menni. Nagy háladást érdemelnek tehát azok, kik illyen utazást tévén, tapasztalásaikat másokkal is közlik. Ezt különösen Gróf Macartney megérdemli, mert Követképen járván a' Chinai nagy Birodalomban, többet tapasztalhatott, mint akárki, ’s így többet is mondhatott. Pedig épen olly földről, ’s olly Nemzetről, melly noha nagy régiséggel ditsekeszik, mégis Európában tsak tsútsos kalapjáról ’s porczellánjáról volt isméretes. Azon Követ Urnak munkáját Tiszt. Tudós Horváth ’Sigmond Ur Csengei Evang. Prédikátor magyarra fordította, ’s az által köszönetünket is megnyerte, hogy világos és tiszta nyelven írt, 's így ezen kívánatos munkának olvasását kellemetessé tette..." - írta a műről a Nemzeti Újság c. folyóirat (Hazai 's Külföldi Tudósítások, 1818. augusztus 12./2. félév/13. szám)
Hogy a' Nagy Britannia és China között eddig fennállott kereskedésbeli állapot a' mennyire lehet jobb folyamatba hozattathasék: az Angliai Kormányszék egy bizonyos követséget rendelt Chinába. Annyival inkább szívén feküdt az Országlószéknek e' részben valamelly próbát tenni, minthogy a' két Birodalmak között lévő kereskedésnek legelső felállításától fogva annak virágoztatására helyben semmi nevezetes sem történt, még más Chinába kereskedő Europai nemzetek több kedvező alkalmatosságokat hasznokra fordítottak.
A' Portugallusok minden európaiaknál leg korábban, t. i. több mint 2 száz esztendőkkel ez előtt már Chinával parti kereskedést üztek, a' midőn ők a' tengeren járó minden más népeknél mérészebbek s' híresbbek voltak. Illy virágzó karban lévén ők a' Chinai birodalomnak olly megkülönböztetett szolgálatokat tettek, hogy elrántok viseltető háladatosságból nékik az akkori Uralkodó a' déli részeken egy darab földet város' építés végett egy ottan fekvő bátorságos révvel együtt kimutatott, 's kereskedéseket is elősegítette.
I. A' Követség' okai 5
II. Az útazásnak elrendelése és az ahoz tett készületek 28
III. Maderába való menetel. Tudósítások ezen sziget felől 44
IV. Teneriffához és Sz. Jagonhoz való hajózás, 's ezen szigetek felől tett tudósítások 57
V. A' világ' tengerén az egyenlítő linea alatt RioJaneiró felé folytatott útazás, 's ezen város felől némelly tudósítások 70
VI. A' déli Oceánon és az Indus tengeren való útazás 83
VII. A' Sunda-szorosa felé való hajózás; Jáva szigetének Batavia városánál lett megállapodás 's a' t 93
VIII. Cochin-China 120
IX. A' Ladroni szigetekhez Macaotól nem messze, s' onnét Chu-san-hoz való útazás. Némelly ott végrevitt dolgok és jegyzések 132
X. A' sárga tengeren való útazás és a' Pej-ho terkához vagy Tien-singhez való megérkezés 146
XI. A' Követség' további útja a' Pei-ho' vizén 172
XII. A' Követség Tong-tschu-fu-nál szárazra kiszáll 's Pekinen keresztül megy egy oda közellévő palotába, s' onnét ismét Pekingbe visszatér 190
XIII. China 'éjszaki határja felé való útazás; - ama' nagy falnak megtekintése. A' Császári udvarnál, Si-hol-ban tett látogatás 210
XIV. Pekinbe visszemenetel; külömbféle történetek és észrevételek 240
XV. Pekinből való megindúlás; Han-tschu-fuba a' Császári Kánálison való útazás 255
XVI. Han-tschu-fu-ból Chu-san-ba és Kantonba való útazás. Az Oroszlánynak, és Hindostánnak Chusanból való megindulása, és Kantonba megérkezése 269
XVII. A' Követségnek Kantonban és Macaoban volt mulatása 293
XVIII. Sz. Ilona szigetéhez való útazás. Ezen sziget felől némelly észrevételek; Angliába lett visszaérkezése 313
Barrow' utazásbéli tudósításai China felől
Első Részből 323
Második Részből 331
Harmadik Részből 333
Negyedik Részből 334
Az Ötödik részből 341
A' Hatodik Részből 346
A' Hetedik Részből 354
A' Nyoltzadik Részből 375
A' Kilentzedik Részből 381
Leütési ár:
23.000 Ft
Licitek száma: 6