[Budapest], [1929], k. n., 40 p. [665-704.] + 42 t.: ill.
Szerző által dedikált példány. Die mikroanatomische Knochenstruktur und die Abstammungsgeschichte einzelner Wirbeltiergruppen. Von Dr. Jenő Mátyás / A mikroanatómiai csontszerkezet és az egyes gerinces törzsek őstörténete. Írta: Dr. Mátyás Jenő.
Különlenyomat a Xe Congres International de Zoologie: tenu a Budapest du 4 au 10 Septembre 1927 / Az 1927. szeptember 4 és 10 között Budapesten tartott Tizedik Nemzetközi Zoológiai Kongresszus c. kiadványból.
A kötet címfedelén a szerző, Mátyás Jenő tollal írt, névre szóló dedikációja olvasható: "Nagyságos Móra Ferenc igazgató urnak mély tisztelettel Mátyás Jenő"
A dedikáció címzettje Móra Ferenc (Kiskunfélegyháza, 1879. július 19. – Szeged, 1934. február 8.) író, újságíró, muzeológus, régész. Tömörkény István 1917-ben bekövetkezett halála után élete végéig a – később róla elnevezett – szegedi múzeum igazgatója.
Negyvenkét fekete-fehér, részben kihajtható, feliratos képtáblával illusztrált, számozott lábjegyzetekkel, irodalomjegyzékkel, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített, német nyelvű kiadás.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány, feliratozatlan, foltos címfedéllel, feliratozatlan, sérült könyvgerinccel, feliratozatlan, kissé sérült hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
Az 1927-ben megtartott X. Nemzetközi Zoológiai Kongresszus az első nagyszabású állattani tudományos esemény volt az első világháború jelentette kényszerszünet óta, ezért különösen nagy sikernek számított, hogy az újrainduló nemzetközi tudományos együttműködés egyik nagy nyilvánosság előtt tartott eseményét az eredeti terveknek megfelelően – a kongresszust eredetileg 1916-ban szerették volna megtartani a magyar fővárosban – Budapesten rendezhették meg:
"[A] kongresszus magyar szervezőbizottsága, Horváth Géza dr.-ral, a Magyar Nemzeti Muzeum nyug. igazgatójával az élén, a földkerekség valamennyi zoológusát és az állattan minden barátját meghívta a folyó év szeptember 4—9. napjaiban Magyarország fővárosában tartott kongresszusra. A meghívásra 862 tag jelentkezett, [...] [a] kongresszus kilenc szakosztályra oszlott: 1. általános állattan, 2. anatómia és élettan, 3. kísérletes sejtkutatás, 4. gerincesek, 5. gerinctelenek (az Ízeltlábúak kivételével), 6. ízeltlábúak, 7. alkalmazott állattan, paleozoológia és állatföldrajz, 9. nomenklatúra szakosztálya. A szakosztályi üléseken kivül, amelyek a Pázmány-egyetem és a közgazdasági egyetem tantermeiben többnyire délutánonkint üléseztek, összes üléseket tartottak az Uránia termében." (Tizedik Nemzetközi Zoológiai Kongresszus. In: Köztelek, 37-ik évf., 74. sz., 1927. szeptember 15., 1402.)