Témakörök



Lezárt aukciók


Ignotus/Fenyő Miksa/Osvát Ernő: Nyugat 1911. április 1. (Borítóterv: Falus Elek, Főszerkesztő: Ignotus, Szerkesztők: Fenyő Miksa, Osvát Ernő)

IV. évfolyam 7. szám

Szerző
Tóth Wanda
Telekes Béla
Halász Imre
Móricz Zsigmond
Lengyel Géza
Dr. Dienes Valéria
Ignotus
Peterdi István
Bán Ferenc
Gábor Ignác
Nagy János
Babits Mihály
Túry Tihamér
Bródy Miksa
Boross László
Lengyel Menyhért
Bálint Aladár
Szerkesztő
Fenyő Miksa
Osvát Ernő
Ignotus
Nyugat Könyvkiadó Részvénytársaság (Budapest) ,
Kiadói varrott papírkötés , 95 oldal
Sorozatcím: Nyugat
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 28 cm x 19 cm
ISBN:
Aukció vége:
2021-09-26 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1911. Nyugat Szerkesztőség és Kiadóhivatal ("Jókai" Könyvnyomdai Műintézet, Bp.), [6] p. + 609-704 p.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Nyugat. (IV. évfolyam. 1911. április 1. 7. szám.) Főszerkesztő: Ignotus. Szerkesztők: Fenyő Miksa és Osvát Ernő.
Irodalmi Folyóirat. Megjelenik minden hónap 1-én és 16-án. A címfedél Falus Elek munkája. Korabeli hirdetésekkel, egy beragasztott reklámokkal ellátott szalaggal, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadvány. Nyomtatta a "Jókai" Könyvnyomdai Műintézet Budapesten.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos, egy színnel színezett, virágdíszítéssel ellátott, enyhén foltos, sérült címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, körbevágatlan belívekkel, korabeli reklámokkal ellátott, kissé sérült hátlappal, hiánytalan állapotban.
"Nyugat. 1908. január 1-jén indult, főszerkesztője 1929-ig Ignotus volt, anyagilag Hatvany Lajos és Fenyő Miksa támogatta, fő kritikusa és egyben szellemi irányítója nagyon hosszú ideig Osvát Ernő volt. A századforduló egyszerre konzervatív és szellemileg radikális világában több nekifutásra sikerül megalapítani a Lapot. A Hét, az Új Magyar Szemle, a Magyar Géniusz, a Jövendő és a Figyelő közegében jelenik meg az igény teljesen új folyóiratra. "A Nyugat megindulásáig sehol sem volt otthonunk. A Nyugat azért jött létre, mert az előttünk járó generáció tudni sem akart rólunk." - emlékszik vissza a későbbi szerkesztő Babits. Móricz, aki a 30-as években szintén szerkesztőként jegyzi a lapot, ezt az érzést, állapotot így magyarázza a negyedszázados jubileumi ülésen: "Mikor huszonöt év előtt Ignotus, Osvát Ernő és Fenyő Miksa megalapították a Nyugatot, ezzel a tettel igen szükséges és aktuális szervet teremtettek meg. Az akkori fiatal generációnak adtak, íróknak és olvasóknak, levegőt és irodalmi létalapot." (Kokas Károly)

Előszó

Részlet: Húszezer korona Tisza István gróf, ki nemrég a képviselőház pénzügyi bizottságában a húszezer koronás képvásárlási tétel kapcsán utasítani kívánta a közoktatási minisztert, hogy az állam... Tovább

Előszó

Részlet: Húszezer korona Tisza István gróf, ki nemrég a képviselőház pénzügyi bizottságában a húszezer koronás képvásárlási tétel kapcsán utasítani kívánta a közoktatási minisztert, hogy az állam nevében és számára csak igazán művészi, csak valóban becses, tehát mindenekfelett egészséges művészetű képeket vásároljon: Tisza István gróf most cikket is írt erről a kerek summáról, s arról, hogy ő mit tart egészséges művészetnek. Ez mélyen érdekelhet mindenkit, aki tartja közét a művészethez és csügg a magyar művészet ügyén - nemcsak, mert az ország egyik legkiválóbb emberéről s annak nézetéről lévén szó, már ennél fogva is érdekes, hanem mert a magyar művészet sorsára és fejlődésére nem közömbös, mint gondolkoznak dolgában a politikusok, a politikában pedig nem közömbös, mint gondolkozik Tisza István. Nem közömbös - hanem lehet örvendetes, lehet fájdalmas. S a húszezer koronás cikk után azt kell mondani, hogy amily örvendetes, hogy az eddig egészen egyéb tereken foglalatoskodott kiváló embernek figyelme most a művészetek dolgára is ráterelődött, annyira fájdalmas, hogy ezekről való vélekedései nem vallanak arra, mintha Tisza István a művészetek dolgát ugyanannyi, ugyanolyan mély, ugyanoly mindenfelől való átgondolásra méltatta volna, mint például a készfizetését vagy a házszabályokét vagy a perszonáluniós avagy kiegyezéses politikáét. Vissza

Tartalom

Tóth Wanda: Éva (Elbeszélés) 609
Telekes Béla: Zord, fekete kapu... (Vers) 638
Halász Imre: Egy letűnt nemzedék. (Tizenharmadik közlemény: Kossuth Lajos. II.) 641
Móricz Zsigmond: Az isten háta mögött. (Regény. VII.) 657
Lengyel Géza: Rippl-Rónai József 661
Dr. Dienes Valéria: Pikler Gyula pszikológiája 665
Ignotus: Márciusi sör. (Novella) 672
Peterdi István: A kedves lány fedd (Vers) 674
Bán Ferenc: Szerdától-szombatig. (Regény. XI.) 675
Ignotus, Gábor Ignác: Az ó-germán vers és az ősi magyar ritmus 685
Figyelő:
Nagy János: A bihari remete 691
Babits Mihály: Reviczky Gyula 692
Túry Tihamér: Külső dolgok 693
Ignotus: Díjak 695
Bródy Miksa: Májusi fagy 697
Boross László: A millió 698
Lengyel Menyhért: Chaliapine 700
Lengyel Géza: Világkiálíltás és művészet 701
Bálint Aladár: Grafikusok a nemzeti Szalónban 703
Ignotus: A kitett gavallér 704 Vissza
Tétel sorszám:
204

Kikiáltási ár:
5.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
13.000 Ft Licitek száma: 23



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!