Káldi György: Az Ó és Új Szövetségi Szentirás I-III. (Teljes Ó és Újszövetségi Szentírás)

A Vulgata szerint, figyelemmel az eredeti szövegre. Káldi György forditása nyomán, jegyzetekkel átdolgozva, az apostoli szék jóváhagyásával/Mózes I. könyvétől - Királyok IV. könyvéig

Káldi György
(Eger) , , Korabeli egészbőr dízskötés , 1.726 oldal
Méret: 26 cm x 20 cm

Eger, 1862-1865, Érseki Lyceum Könyv- és Kőnyomda, 574 p., 575-1231 p., XIV p. + [1232]-1726 p. + [1] p.

Ó és Új Szövetségi Szentírás a Vulgata szerint I-III. (egységes külön kötetekben). Figyelemmel az eredeti szövegre. Káldi György fordítása nyomán, jegyzetekkel átdolgozva, az Apostoli Szentszék jóváhagyásával.
Az első és a második kötet címfedelének belső oldalán Csáky Károly (Caroli Emmanuelis Com. Csáky Eppi Vaciensium) katolikus pap, megyéspüspök színes, illusztrációval ellátott Ex-Libris címkéje látható. Az Ex-Libris-t készítette Bayer (Bajor) Ágost festő, grafikus 1912-ben.

I. Kötet. Eger, 1862., 574 p.
II. Kötet. 575-1231 p.
III. Kötet. Eger, 1865., XIV p. + [1232]-1726 p. + [1] p.

Néhány fekete-fehér könyvdísszel illusztrált, valamint Bartakovics Béla egri érsek előszavával, idézetek és rövidítések jegyzékével, sajtóhibák jegyzékével és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötetek. Az előlapok hátoldalán, illetve az I. és III. kötet címlapján tulajdonosi bélyegzés található. A köteteket az Érseki Lyceum Könyv- és Kőnyomdája nyomtatta Egerben.
Korabeli egészbőr díszkötésben lévő kötetek feliratozatlan, aranyozott, részletgazdag illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos, díszes, enyhén kopott könyvgerinccel, aranyozott, színes, illusztrált, kiadói előzéklapokkal, néhol kissé foltos, fekete-fehér és színes ceruzával aláhúzott és jelöléssel ellátott belívekkel, néhány megerősített lappal, aranymetszésű lapélekkel, hiántalan állapotban.
A fordító, Herény nembeli alsó- és felsőkáldi Káldi György (Nagyszombat, 1572. – Pozsony, 1634. október 30.) magyar jezsuita szerzetes, bibliafordító. 1595-ben Bécsben tanult teológiát, majd pappá szentelték. Pázmány Péter pártfogoltjaként 1598-ban Rómába ment, ahol belépett a jezsuita rendbe. 1625-ben Pázmány Péter támogatásával és segítségével megalapította, és nyomdával szerelte fel a híressé vált Pozsonyi Kollégiumot, aminek haláláig a rektora volt. Pázmány felszólítására és rendi beosztásban, kitartóan dolgozott szentírás fordításán. Első kézirata 1605-1608 között készült el korábbi kísérletek felhasználásával. Végül 1626-ban Bécsben megjelent első teljes katolikus magyar nyelvű Szent Biblia fordítás Káldi Györgynek köszönhetően. A nyelvújítás korában Kazinczy Ferenc a lehető legnagyobb elismeréssel beszél Káldiról, akit a magyar irodalmi nyelv megreformálásánál figyelembe vettek a magyar nyelvújítók. A katolikus egyház által megjelentetett magyar Bibliák alapkőként határozták meg fordításaiknál Káldi György munkásságát. Tárkányi Béla és Sík Sándor is a Káldi-féle normákat igyekezett megőrizni.

A római kathol. anyaszentegyház, melyet Isten az emberi nem üdvösségére szolgáló minden szent dolgok s lelki javak őrévé és sárfájává rendelt, hogy azokat őrizze, kezelje s osztogass világ... Tovább

A római kathol. anyaszentegyház, melyet Isten az emberi nem üdvösségére szolgáló minden szent dolgok s lelki javak őrévé és sárfájává rendelt, hogy azokat őrizze, kezelje s osztogass világ végezetéig,- ezen megbizatásának megfelelőleg a szent könyveket is, melyek mennyei Atyánk örök üdvösségünk körűl kezdet óra tanúsított imádnivaló gondolkodásának történetét, s az örök élet igéit, az ős Szentlelkektől ihletett, csalhatatlan férfiak által megírva tartalmazzák, s mintegy a Teremtőnek teremtményéhez intézett levelét képezik, úgy, mint azokat az Üdvözitőtől és apostolaitól hagyomány- és letéteménykép átette, tizennyolcz évszázadon át folyvást a leghűségesebb gonddal őrizte, nemzedékről nemzedékre egész hozzánk hamisítás nélkül átszármaztatta, igaz értelmöket minden idők- és tájbeli szent atyák és doktorok egyező véleménye szerint, az Üdvözitőnek és apostolainak, az ő kebelében élő tanitásához képest, az elferdítések ellen megvédte, s ezen épségben és igazi értelemmel hiveivel is, ezek tanulságára, épülésére és vigasztalására, minden időben, egész készséggel közlötte és közli folyvást az idők végezetéig. És pedig, hogy isteni Alapítója parancsának: Elmenvén, tanítsatok minden nemzeteket... megfeleljen: ezen kötelességét a nemzetek különfélesége szerint különféle nyelveken teljesíti, tehát a szentirást is ezek nyelvére szintén átteszi... Vissza

I. KÖTET
Ó SZÖVETSÉG.
Mózes első könyve, Genesis 1
« második könyve. Exodus ...80
« harmadik könyve. Leviticus 146
Mózes negyedik könyve. Numeri 201
« ötödik könyve. Deuteronomium 272
Józue könyve 333
Birák könyve 371
Rut könyve 412
Sámuel, vagy Királyok első könyve 418
Sámuel, vagy Királyok második könyve 473
Királyok harmadik könyve 519
Királyok negyedik könyve 574

II. KÖTET
Krónika eiső könyve. Paraiipomenon I. 1
Krónika második könyve. Paraiipomenon II. 47
Ezdrás első könyve 101
Nehemiás, vagy Ezdrás második könyve 119
Tóbiás könyve 144
Judit könyve 164
Eszter könyve 188
Jób könyve 211
Zsoltárok könyve 284
Példabeszédek könyve 454
Prédikátor könyve. Ecclesiastes 515
Salamontól Énekek Éneke 539
Bölcseség könyve 564
Jézus, Sirák fia könyve. Ecclesiastícus 598

III. KÖTET
A PRÓFÉTÁK.
Izaiás jövendölése 5
Jeremiás jövendölése 136
Jeremiás siralmai 260
Baruk jövendölése 278
Ézekiel " 295
Dániel " 412
Ozeás " 466
Joel " 492
Amosz " 500
Abdiás " 517
Jónás " 520
Mikeás " 526
Náhum " 538
Habakuk " 543
Szofoniás " 551
Aggeus " 557
Zakariás " 562
Malakiás " 592
Makkabeusok első könyve 600
Makkabeusok második könyve 655 Vissza
229

Kikiáltási ár:
40.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
90.000 Ft Licitek száma: 36