Fehér Géza: A bolgár-törökök szerepe és műveltsége

A bolgár-törökök és a honfoglaló magyarok hatása a keleteurópai művelődés kialakulásában

Fehér Géza
Tanev Tacsó
Popov Rafail
Lakos János
Királyi Magyar Egyetemi Nyomda (Budapest) ,
Kiadói ragasztott papírkötés , 157 oldal
Méret: 23 cm x 15 cm

Budapest, 1940, Királyi Magyar Egyetemi Nyomda nyomtatása és kiadása, 120 p. + [4] p. + XXXII. t.; ill.

Első kiadás. A bolgár-törökök szerepe és műveltsége. A bolgár-törökök és a honfoglaló magyarok hatása a keleteurópai művelődés kialakulásában. Írta: Fehér Géza.
Szerzői bevezetéssel, és előszóval felvezetett, szövegközti fekete-fehér, számozott, feliratozással ellátott fotókkal, és rajzokkal illusztrált, irodalomjegyzékkel, a szövegközti képek és táblák jegyzékével, valamint tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A kötet címfedelén régi tollal írt tulajdonosi bejegyzés olvashaó.
Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány feliratos, a kiadó emblémájával ellátott, kissé foltos, keretes címfedéllel, feliratozatlan, könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, a kiadó emblémájával elálátott hátlappal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Fehér Géza (Kunszentmiklós, 1890. augusztus 4.– Budapest, 1955. április 10.) magyar régész, szakíró. A budapesti egyetemen szerzett bölcsészdoktori oklevelet. A debreceni egyetemen magántanára, szabadkai tanár. A konstantinápolyi Magyar Tudományos Intézet elismert tudományos munkatársa. Hazatérve budapesti középiskolai tanár, később a Fővárosi Könyvtár keleti gyűjteményének könyvtárosa, gondozója, kutatója. Magyar őstörténeti kutatásai során a magyar–bolgár–török történeti kapcsolatokkal foglalkozott. Bulgáriai kutatásainak két évtizede alatt több régészeti ásatásokon vett részt (Madara, Aboba-Pliszka, Mumdzsilár). A második világháború végén Isztambulba került, ahol két féléven át az egyetemi bölcsészkaron tartott őstörténeti előadásokat. Később a Topkapi Palota és Múzeum tudományos munkatársa. 1948-tól haláláig a budapesti Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa. Négy éven át vezette a zalavári ásatásokat. A honfoglalás korában Magyarország területén élt szlávok régészeti hagyatékának meghatározása, összegyűjtése és történeti értékelése terén végzett úttörő és alapvető munkát.
A Turán. Magyar néprokonsági szemle 23. (1940 / 3. szám) az alábbi összegzést közölte Fehér Géza megjelent kötetéről: "Fehér Géza könyve 120 oldalon is rengeteg értékes és részben még seholsem közölt új adatot tartalmaz. Iránya és tárgyalásmódja pedig magyar Őstörténeti irodalmunkban páratlanná teszi. Élvezettel és nem lan­kadó érdeklődéssel olvassuk ezt az érdemes munkát, amelyet az Egyetemi Nyomda öltöztetett igen ízléses, finom köntösbe."

Tizenhét éve dolgozom Bulgáriában. Ez a munka természetes folytatása otthoni tanulmányaimnak. Amikor ugyanis azt tűztem ki munkásságom céljául, hogy a honfoglaló magyarság műveltségére vonatkozó... Tovább

Tizenhét éve dolgozom Bulgáriában. Ez a munka természetes folytatása otthoni tanulmányaimnak. Amikor ugyanis azt tűztem ki munkásságom céljául, hogy a honfoglaló magyarság műveltségére vonatkozó adatokat összegyüjtsem, Bulgáriába kellett jönnöm, hiszen e munka alapjául a bolgár állam megalapítóira, a bolgár-törökökre vonatkozó anyag szolgál. Ide vezettek már a nyelvészet nagyértékű eredményei is: a magyar nyelv bolgár-török jövevényszavai kétségtelenül vallják, hogy a magyarság mint nomád halász-vadász nép, a Krisztus születését követő századok folyamán, messze keleti hazájában, a bolgár-törökség művelő hatása alatt szerveződött és fejlődött. Így hát az lett a kötelességem, hogy a bolgár-törökök hagyatékát összeállítsam - ha lehet, új anyaggal is szaporítsam - és feldolgozzam, azaz megállapítsam ennek az anyagnak az értékét és megkeressem a rokon emlékeket, amelyekből a bolgár-török anyag jelentősége és kapcsolatai megérthetők. Olyan munka, amelynek elvégzése csak a magyar őstörténeti anyag ismerete alapján lehetséges. Ezzel a gondolattal indultam el, s hiszem, hogy 17 éves munkával sikerült ezt a keretet régészeti, etnológiai és néprajzi adatokkal kitöltenem. Vissza

Előszó7
A bolgár-törökség jelentősége11
A bolgár-törökök műveltsége21
Építészet21
Szobrászat31
Ötvösség40
Keramika66
Vallás71
A bolgár-török műveltségre vonatkozó adatokból vonható következetetések74
A bolgár-török kultúra hatása81
Hadügy92
Ruházat96
Fürdő-tisztaság100
A bolgár-török kultúrális hatása az óbolgár nyelvben102
A bolgár-törökök hatása a szlávságra104
Befejezés107
Irodalom113
Szövegközti képek jegyzéke119
Táblák jegyzéke121
130

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
6.000 Ft Licitek száma: 1