Szép Ernő: Vétkeztem (Királyhegyi Pál írónak dedikált példány)
Válogatott elbeszélések
Szép Ernő
Réz Pál
Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói fűzött papírkötés
, 119 oldal
20 cm x 15 cm
2021-10-24 20:00
Budapest, 1951, Szépirodalmi Könyvkiadó (Révai Nyomda, Bp.), 119 p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Vétkeztem. Válogatott elbeszélések. Írta: Szép Ernő. Az előlapon a szerző, Szép Ernő tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Kedvenc írómnak Királyhegyi Pálnak Szép Ernő 1951 nov. 1.". A dedikáció címzettje, Királyhegyi Pál (Budapest, 1900. december 27. – Budapest, 1981. augusztus 7.) író, újságíró, humorista, forgatókönyvíró. Az iskolás évei alatt együtt szerkesztette Kálnay Ferenccel a Diákhumor című hetilapot. Budapesten érettségizett, majd az Amerikai Egyesült Államokba ment, ahol magyar nyelvű újságokba írt cikkeket. Miután 1931-ben hazatért a Pesti Napló munkatársaként kezdett el dolgozni, de megjelentek cikkei a Színházi Életben és az Új Időkben is. 1938-tól 1941-ig Angliában élt és a Daily Telegraphnál tevékenykedett. 1946 után jeleneteket írt a budapesti kabaréknak, valamint megjelentek humoreszkjei a Ludas Matyiban, illetve a Képes Figyelőben is. Címlapterv: Hajnal Gabriella. Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta a Révai Nyomda Budapesten. Kiadói fűzött papírkötésben lévő példány két színnel feliratozott, alakos-ábrás illusztrációval ellátott, foltos címfedéllel, feliratos, kissé sérült, kopott könyvgerinccel, a foltos hátlapon a nyomda feltüntetésével, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője, Szép Ernő (Huszt, 1884. június 30. – Budapest, 1953. október 2.) magyar költő, regényíró, újságíró, színpadi szerző, elbeszélő. Középiskolai tanulmányait Hajdúszoboszlón, Debrecenben és a mezőtúri Tisza István Református Gimnáziumban végezte. 1902-ben megjelent Első csokor című verseskötete. Budapestre költözve csak az írásaiból élt. A Hét, a Budapesti Napló, az Est és a Cabaret Bonbonniere állandó szerzője volt. 1908-tól rendszeresen publikált a Nyugatban. A hazai kabaréirodalom úttörőjeként behatóan foglalkozott a sanzon műfajával (Kabaret-Dalok, 1909). A nagyvárosi lét magányát, elidegenedését rajzolta meg írásaiban. Patika című darabjának 1920-as bemutatóján megnyilvánult antiszemita hecckampány után egy évre Bécsbe emigrált. 1925-től Az Újság szerkesztőjeként a polgári liberális eszmék szószólója volt. 1944 augusztusában az egyik csillagos házba internálták, ahonnan a svéd követség mentelmi útlevelével rövid időre kiszabadult. Később munkaszolgálatra hívták be.
Vétkeztem
Igen, uram, nekem nehéz és örökös vétek nyomja a szívemet.
Az a vétkem, hogy az édesség oly jól esett nekem.
Vétkeztem
Hogy a számnak az édessége jobban esett, mint a szívemnek az édessége.
Az édes testvéremet nem tudtam úgy szeretni, mint az édes cukrot.
Ez az igazság; nem tudnám és nem is kivánom elhazudni, sem magam előtt, sem más előtt.
Mindig szeretnék valami rendőségre menni, mint az olyan, aki sokáig bújkált és már nem bírja tovább.
Ha csak volna olyan hely a földön, ahol felveszik a legbizonyosabb bűnöket, azokat, amelyeket a boldogságunk ellen elkövettünk!
Nem, mi már nem lehetünk soha boldogok, mert nevettünk, amikor mások sírtak, mert reméltünk, amikor mások kétségbeestek, mert édeset álmodtunk, amikor mások haldokoltak.
Én az édes öröm után jártam, mikor az én kicsi testvérem beteg volt és olyan keservesen szenvedett.
Leütési ár:
60.200 Ft