Gyűjtői példány, olvasatlan állapotban. Eredeti műanyag, átlátszó védőborítóban. Könyvjelző nélküli példány. A védőborító kissé sérült. Ez a 1501. példány.
Az utóbbi időben elég sok emlékiratot és pamfletet olvastam a tizenhatodik század végéről. Kedvem támadt, hogy kivonatoljam olvasmányaimat, s íme, itt a kivonat.
Én a történelemből csak az...
Én a történelemből csak az anekdotákat szeretem, s az anekdoták közül is kivált azokat, melyekről úgy vélem, hogy hű képet adnak egy adott kor erkölcseiről és jellemeiről. Tudom, ízlésem nem valami fennkölt; de szégyenszemre be kell vallanom, hogy szívesen odaadnám Thuküdidészt Aszpáziának vagy Periklész valamelyik rabszolgájának hiteles emlékirataiért; tudniillik csakis az emlékirat, vagyis az író meghitt csevegése olvasójával, nyújt képet az emberről; s engem ez szórakoztat, és ez érdekel. Nem Mézeray, hanem Montluc, Brantome, d'Aubigné, Tavannes, La Noue stb. alapján nyerünk fogalmat a tizenhetedik század franciájáról. Az egykorú szerzők stílusa legalább annyit elárul róla, mint maga az elbeszélés...