(1892. február 4.)/Vivómesteri pályája ötvenedik évfordulójának ünnepélyére
Keresztessy József
(Budapest) ,
, Kiadói varrott papírkötés
, 96 oldal
24 cm x 16 cm
Budapest, 1892, k. n. (Hornyánszky Viktor Könyvnyomdája, Bp.), 90 p. + [2] p. + [7] t.: ill.
Első kiadás. Keresztessy József Emlékkönyve. (1892. február 4.) Vivómesteri pályája ötvenedik évfordulójának ünnepélyére. Szerkesztették barátai és hálás tanitványai. Hét fekete-fehér fényképet tartalmazó képtáblával – köztük Keresztessy József hártyapapírral védett fotójával mint címlapképpel – illusztrált, tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta Hornyánszky Viktor Könyvnyomdája Budapesten. Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos, foltos címfedéllel, feliratos, sérült, hiányos könyvgerinccel, fekete-fehér illusztrációt tartalmazó hátlappal, tiszta, körbevágatlan belívekkel, hiánytalan, átlagos állapotban. Keresztessy József (1819–1895) vívómester, a magyar kardvívóiskola megalapítója. 1842-48-ig a Pesti Nemzeti Vívóintézet oktatójaként működött, részt vett a szabadságharcban, majd 1851-ben saját vívótermet nyitott, ahol több évtizeden keresztül tanított.
Keresztessy József a vivásnak hirneves és népszerű mestere, folyó évi február hó 4-én töltötte be félszázados évfordulóját annak, hogy a vívás művészetének nyilvános iskolát nyitott, és a magyar ifjuságot három generáczión át nevelte a fegyverforgatásra. E félszázados jubileumot ma ünnepelik meg hálás tanítványai, kiknek élén Kisbaári Kiss Ferencz áll, hogy méltó és megillető dicsőségben részesüljön az, a ki a dicsőséget sohasem kereste, kinek félelmes virtuozitásánál csak szerénysége volt nagyobb s kiben a hirneves vivómestert csakis a mestervívónak páratlansága multa felül.
Mert a vivómester még nem mindig mestervívó. A hosszú és folytonos gyakorlat bárkit is vívómesterrré fejleszthet, de ahhoz, hogy valaki mestervívó lehessen, ahhoz nemcsak gyakorlat kell, hanem talentum is. A vívás művészetére épen ugy születni kell, mint a művészetek minden más fajára. Mint minden más művészethez, ugy ehhez is nem elég a technikai ügyesség és fizikai erő, hanem kell ezen kívül még érzés, pszichologia és inspiráczió. Ugyanaz az érzés, a mi megvan a szobrász, a festő, a zenész kezében.
A mester arczképe a czímlap előtt
Életrajza (2 képpel) 1
Életrajzi adalék (2 képpel) 1
Keresztessy József egyik viadala 21
A 48-as honvéd 23
Tanítványainak névsora:
A pesti nemzeti vivóintézetben (1835-1842.) 29
Saját vívótermében (1842-1892.) 32
Az << Athletikai club>>-ban (1877-1884.) 90
Az ünnepély emléktártgyainak jegyzéke 91
Leütési ár:
9.000 Ft
Licitek száma: 1