Virág Benedek magyar századai I-V./Virág Benedek poétai munkái

Virág Benedek
Toldy Ferencz
Heckenast Gusztáv (Pest) ,
Későbbi félvászon kötés , 1.341 oldal
Méret: 18 cm x 12 cm

Pesten, 1862-1863, Heckenast Gusztáv (Landerer és Heckenast, Pest), 663 p. + [1] t.: ill.; XXIV p. + 654 p. + [1] p. (összevont oldalszámok)

Virág Benedek magyar századai I-V./Virág Benedek poétai munkái. (hat kötet két könyvben)

1. könyv:
  • Virág Benedek magyar századai I. kötet. Pest, 1862, Heckenast Gusztáv, 252 p. + [1] t.: ill.
    Harmadik kiadás Toldy Ferencz által. Toldy Ferenc bevezető tanulmányával, címlapképen a szerző hártyapapírral védett, fekete-fehér arcképével. A címlapon tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés, tulajdonosi bélyegzés és ceruzás bejegyzés, a címlap hátoldalán tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható.
  • Virág Benedek magyar századai II. kötet. Pest, 1862, Heckenast Gusztáv, 218 p.
    Harmadik kiadás Toldy Ferencz által.
  • Virág Benedek magyar századai III. kötet. Pest, 1862, Heckenast Gusztáv, 193 p.
2. könyv:
  • Virág Benedek magyar századai IV. kötet. Pest, 1862, Heckenast Gusztáv, 191 p. + [1] p.
    Második kiadás Toldy Ferencz által. A címlapon tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés és tulajdonosi bélyegzés, a címlap hátoldalán szintén tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható
  • Virág Benedek magyar századai V. kötet. Pest, 1863, Heckenast Gusztáv, VIII p. + 224 p.
    A Magyar Nemzeti Muzeum kézirataiból közli Toldy Ferencz. Toldy Ferenc előszavával kiegészített kötet.
  • Virág Benedek poétai munkái. Pest, 1863, Heckenast Gusztáv, XVI p. + 239 p.
    Harmadik, teljesb kiadás Toldy Ferencz által. Toldy Ferenc előszavával és tartalomjegyzékkel
A köteteket Landerer és Heckenastnál nyomtatták Pesten. A második könyv első előzéklapjának verzóján ceruzás bejegyzések láthatók.
Későbbi félvászon kötésben lévő példányok feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, feliratos könyvgerinccel, mintázott lapélekkel, néhány helyen ceruzás aláhúzásokat és jelöléseket tartalmazó belívekkel, hiánytalan, átlagos állapotban.
A kötetek szerzője Virág Benedek (1752–1830) költő, műfordító, történetíró, tanár, a magyar ódaköltészet első mestere. 1775-ben belépett a pálos rendbe, pappá szentelték, majd a székesfehérvári pálos gimnáziumban tanított. Egyik szervezője volt az 1779-ben megalakult Hazafiúi Magyar Társaságnak, amely a honi szellemi élet irányítójaként működött. 1794-ben Pestre költözött. A kortársak és az ifjabb nemzedék a hazai irodalom atyjának, „magyar Horác”-nak titulálta. Kazinczy Ferenc, Berzsenyi Dániel, Csokonai, Kisfaludy Károly, Bajza József, Vörösmarty és a korabeli értelmiség több más tagja is rendszeres látogatója volt. Költőként vált országos hírűvé, de élete fő művének átfogó történeti munkáját, a Magyar Századokat vallotta.

Részlet a tartalomból: "Ma telik be harmincharmadik éve, hogy két ifjú barát, elfogúlt szívvel, tiszteletteljesen lépett be egy hetvenes agghoz, kinek buzdító énekei téteték velök azon szent... Tovább

Részlet a tartalomból: "Ma telik be harmincharmadik éve, hogy két ifjú barát, elfogúlt szívvel, tiszteletteljesen lépett be egy hetvenes agghoz, kinek buzdító énekei téteték velök azon szent fogadást, hogy, ha isten is úgy akarja, egész életök azon magas czélnak leszen szentelve: a nemzet csínosodását, a nemzet irodalmi dicsőségét előmozdíatni. A fiatal lelkű aggastyán egy csókkal szentelte fel a két tanúsítványt. "Emlékezzetek e napra,- mondta- melyen a Músák szolgálatában fogadtalak, és ha bármely bajai az életnek, melyet még nem ismerek, egykor elcsüggesztenének, vagy a szerencse bármely hivogató kilátásai csalogatnának, ne feledjétek, hogy mivel tartoztok a köz édesanyának, s maradjatok hívei érzésben és tettel! Emlékezzetek, mit igértetek nekem! Számon kérem hűségteket..." Vissza

I. kötet 1-256
II. kötet 1-218
III. kötet 1-193
IV. kötet 1-191
V. kötet 1-224
VI. kötet 1-239 Vissza
422

Kikiáltási ár:
16.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
20.000 Ft Licitek száma: 2