Virág Benedek magyar századai I-V./Virág Benedek poétai munkái. (hat kötet két könyvben)
1. könyv:- Virág Benedek magyar századai I. kötet. Pest, 1862, Heckenast Gusztáv, 252 p. + [1] t.: ill.
Harmadik kiadás Toldy Ferencz által. Toldy Ferenc bevezető tanulmányával, címlapképen a szerző hártyapapírral védett, fekete-fehér arcképével. A címlapon tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés, tulajdonosi bélyegzés és ceruzás bejegyzés, a címlap hátoldalán tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható. - Virág Benedek magyar századai II. kötet. Pest, 1862, Heckenast Gusztáv, 218 p.
Harmadik kiadás Toldy Ferencz által. - Virág Benedek magyar századai III. kötet. Pest, 1862, Heckenast Gusztáv, 193 p.
Harmadik kiadás Toldy Ferencz által.
2. könyv:- Virág Benedek magyar századai IV. kötet. Pest, 1862, Heckenast Gusztáv, 191 p. + [1] p.
Második kiadás Toldy Ferencz által. A címlapon tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés és tulajdonosi bélyegzés, a címlap hátoldalán szintén tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható - Virág Benedek magyar századai V. kötet. Pest, 1863, Heckenast Gusztáv, VIII p. + 224 p.
A Magyar Nemzeti Muzeum kézirataiból közli Toldy Ferencz. Toldy Ferenc előszavával kiegészített kötet. - Virág Benedek poétai munkái. Pest, 1863, Heckenast Gusztáv, XVI p. + 239 p.
Harmadik, teljesb kiadás Toldy Ferencz által. Toldy Ferenc előszavával és tartalomjegyzékkel
A köteteket Landerer és Heckenastnál nyomtatták Pesten. A második könyv első előzéklapjának verzóján ceruzás bejegyzések láthatók.
Későbbi félvászon kötésben lévő példányok feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, feliratos könyvgerinccel, mintázott lapélekkel, néhány helyen ceruzás aláhúzásokat és jelöléseket tartalmazó belívekkel, hiánytalan, átlagos állapotban.
A kötetek szerzője
Virág Benedek (1752–1830) költő, műfordító, történetíró, tanár, a magyar ódaköltészet első mestere. 1775-ben belépett a pálos rendbe, pappá szentelték, majd a székesfehérvári pálos gimnáziumban tanított. Egyik szervezője volt az 1779-ben megalakult Hazafiúi Magyar Társaságnak, amely a honi szellemi élet irányítójaként működött. 1794-ben Pestre költözött. A kortársak és az ifjabb nemzedék a hazai irodalom atyjának, „magyar Horác”-nak titulálta. Kazinczy Ferenc, Berzsenyi Dániel, Csokonai, Kisfaludy Károly, Bajza József, Vörösmarty és a korabeli értelmiség több más tagja is rendszeres látogatója volt. Költőként vált országos hírűvé, de élete fő művének átfogó történeti munkáját, a
Magyar Századokat vallotta.