Siklósy Károly, Dr.: A vizgyógymód (restaurált, pótolt példány)

Utasitás a leggyakrabban előforduló betegségeknek gyógyitására. A szenvedők használatára

Dr. Siklósy Károly
Heckenast Gusztáv (Pest) ,
Korabeli félvászon kötés , 390 oldal
Méret: 18 cm x 12 cm

Pesten, 1859, Heckenast Gusztáv kiadása (Landerer és Heckenast, Pest), 390 p. + [1] t.: ill.

Első kiadás. A vizgyógymód. Utasitás a leggyakrabban előforduló betegségeknek gyógyitására. A szenvedők használatára írta: Dr. Siklósy Károly, a Budai Vizgyógy-Intézet tulajdonosa.
Címlapképen egy fekete-fehér metszettel (Dr. Siklósy Vizgyógy-intézete Budán) illusztrált, gróf Forray-Brunszwik Júliának szóló szerzői ajánlással kiegészített, tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomatott Landerer és Hechkenastnál, Pesten. A címlapkép verzóján tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható.
Korabeli félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, feliratos könyvgerinccel, helyenként ceruzás aláhúzásokat és bejegyzéseket tartalmazó belívekkel. A könyv egy lapja (253-254. p.) utólagosan, eltérő betűtípussal újranyomott belívvel pótolt.
A kötet szerzője Siklósy Károly (1816–1894) orvos, Pest városának főorvosa, a budai gyógytestgyakorlati és vízgyógyintézet névadó-alapítója (1853).
"Siklósy úr könyvében a nagy közönség előtt akarja megismertetni a vízgyógyászat alapelveit, s bár nem gondolnók, hogy ezek oly »teljes ismeretlenek« honunkban mint ő hiszi , — őszintén s minden tartózkodás nélkül köszönetet szavaznánk neki azért, hogy »a közönség ismereteit szaporítani s fogalmait a táplálkozás — életrend — egészség és betegségtől tisztítani« iparkodik — a mint ezt munkája több fejezetében valóban teszi is [...]. [...] A könyv 4 részre oszlik: az 1-sőben a táplálkozás, tápszerek és az életrend a tudomány alapján népszerűen és józanul tárgyaltatnak; a 2-dikban a víz alkalmazásának különféle módjai és a vízgyógyi műtételek szakavatottan vannak előadva; a 3-dik részben a betegségek elsorozvák melyek ellen a vízgyógymódot haszonnal alkalmazhatni; végre a 4-dik a gyógytestgyakorlatról szól; a kóresetek gyógyulásait bizonyító levelek s a szerző budai vízgyógyintézetének programmja fejezik be a munkát." (Orvosi Hetilap, 3. évf./28. sz., 1859. július 10., 452-454.)

Az olvasó e könyvben tizenkét évi tapasztalás eredményét veendi. Midőn 1844-ik évben pesti főorvosnak kineveztettem, a vizgyógytan már ismeretes volt előttem annyira, hogy szükség esetében... Tovább

Az olvasó e könyvben tizenkét évi tapasztalás eredményét veendi. Midőn 1844-ik évben pesti főorvosnak kineveztettem, a vizgyógytan már ismeretes volt előttem annyira, hogy szükség esetében alkalmazhattam. Idő folytán nagyobb tér nyilván előttem, szaporodtak az esetek, melyekben a hideg vizhez kelle folyamodnom, s a naponként nyert sikerrel növekedett bizalmam is a szer iránt, mely enyhülést és gyógyulst ott is képes nyujtani, hol a tudomány más segédszerei cserben hagytak. Vissza

Előszó 5
Bevezetés 11
I. Rész
Táplálkozás. Tápszerek. Életrend
A) Táplálkozás 17
B) Tápszerek 25
C) Életrend 42
A gyógyszerreli gyógyitás, és a vizgyógymód életteni alapja 67
II. Rész
A viz alkalmazásának különféle módjai, és a vizgyógyi műtételek 90
A) A viz bensőleg való alkalmazása 90
1. A vizivás 90
2. A fecskendők 94
B) A biz külsőleg való alkalmazása
1. A lemosás 98
2. A vizes lepedőveli ledörgölés 99
3. A félfürdő 104
4. Az ülőfürdő 106
5. A telefürdő 109
6. A zuhany 113
7. A vizes lepedőbe pólálás 118
8. A nedves haskötő 121
9. A borogatások 122
10. A száraz póla 124
11. A légfürdő 126
III. Rész
A betegségek, és azoknak gyógyitása 128
1. A bjasenyves betegségek 129
A hugycső-takár 129
Az utótakár 132
A takárcsúz és tökdaganat 133
A hugycső-szorulás 134
A sánkér 135
A másod- és harmadrangu bujasenyv 138
2. A nemi részek nem bujasenyves betegségei
A havi tisztulás rendetlenségei 145
Vérrekedés a női nemzőrészekben 148
Magömlés 150
Tehetetlenség, magtalanság 153
Heveny betegségek 157
1. A hagymáz (typhus) 158
A váltóláz 167
A cholera 170
A hevenycsúz 173
A nátha, hurutár (Grippe) 175
A gyuladások 177
a) A tüdőgyuladás 178
b) Agygyuladás 179
c) A gerinczvelő-gyuladása 180
d) A szivgyuladás 181
e) A gyomorgyuladás 181

361

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
8.600 Ft Licitek száma: 3