Fábián Gáspár, Dr.: Nagy magyar épitőművészek I. (dedikált példány)

Dr. Fábián Gáspár
Pollack Mihály
Ybl Miklós
Steindl Imre
Kauser József
Schulek Frigyes
Lechner Ödön
Schickedanz Albert
Schmahl Henrik
Lipták Pál
Czigler Győző
Gerster Kálmán
Pecz Samu
Hofhauser Antal
Nagy Virgil
Korb Flóris
Szerzői kiadás ,
Kiadói varrott papírkötés , 61 oldal
Sorozatcím: Nagy magyar épitőművészek
Kötetszám: 1
Méret: 30 cm x 23 cm

Budapest, 1936, Szerzői kiadás (Elek Nyomda, Bp.), 61 p. + [2] t.: ill.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Nagy magyar építőművészek. I. Írta: Dr. Fábián Gáspár.
A címlapon a szerző, Dr. Fábián Gáspár tollal beírt dedikációja olvasható: "Kiváló mély tisztelettel Dr. Fábián Gáspár".
Két képtáblán tizennyolc fekete-fehér fényképpel, valamint a szerző eddig megjelent műveinek a listájával, szerzői bevezetéssel, a szerző befejező gondolataival és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta az Elek Nyomda Budapesten.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány két színnel feliratozott, Ybl Miklós fekete-fehér fotójával ellátott címfedéllel, feliratozatlan, könyvgerinccel, néhány oldalon tollal végzett korrekciókkal, a foltos hátlapon a nyomda feltüntetésével, hiánytalan, átlagos állapotban.
A kötet szerzője, Fábián Gáspár (Székesfehérvár, 1885. január 2. – Budapest, 1953. január 13.) építész. Aigner Sándor és Kauser József közeli munkatársa, majd két évig Nagy Virgil műegyetemi tanársegédje volt. Számos iskolát, kórházat, templomot épített történelmi stíluselemekkel. Profán alkotásai közé tartoznak a szekszárdi és a nyíregyházi kórházak, néhány budai villa és a budapest-angyalföldi elmegyógyintézet. Életművét sok tervpályázat és kisebb alkotások egészítik ki. Csak templomépítéseinek száma meghaladja a százat. Ő volt az 1920-as évek egyik legjobban foglalkoztatott, a kormányzat és az egyház építőművészeti szándékait híven tükröző építésze. Alkotásai ezen túlmenően az építészettörténet számára azért is említésre érdemesek, mert híven tükrözik egy tehetséges építésznek anakronizmusba torkolló szándékát.
Az első kötet megjelenését követően a sorozat többi része nem jelent meg. A Nagy magyar építőművészek 2. kötete mindösszesen csak 1998-ban, a Lapis angularis 2. számában került közzétételre, a Fábián Gáspár munkásságával és hagyatékával foglalkozó rovatok keretén belül.

Bevezetés. Budapest, hazánk fővárosa, naggyá, világvárossá, a XIX. században lett. Főképen monumentális épületei által. Ezek a remekművek - minden magyar ember büszkeségei és az idegenek... Tovább

Bevezetés. Budapest, hazánk fővárosa, naggyá, világvárossá, a XIX. században lett. Főképen monumentális épületei által. Ezek a remekművek - minden magyar ember büszkeségei és az idegenek bámulatának a tárgyai - itt állanak előttünk és hirdetik és hirdetni fogják a magyar nép nagyságát és életerejét minden időkben. Vissza

I. A 100 éves magyar Nemzeti Múzeum és alkotója: Pollack Mihály
II. A legnagyobb magyar építőművész: Ybl Miklós
III. Az Országház és alkotója: Steindl Imre
IV. A Szent István Bazilika és alkotói: Ybl Miklós és Kauser József
VI. A Koronázó Főtemplom és alkotója: Schulek Frigyes
VII. Nemzeti irányú épületek és alkotójuk: Lechner Ödön
VIII. A Hősök terének csodálatos építményei és alkotójuk: Schickedanz Albert
IX. A Belvárosi Takarékpénztár Apponyi-téri palotája és alkotói: Schmahl Henrik és Lipták Pál
X. A városligeti Széchenyi fürdő és tervezője: Czigler Győző
XI. A Kossuth Mauzoleum és alkotója: Gerster Kálmán
XII. A Központi Vásárcsarnok, Országos Levéltár és alkotójuk: Pecz Samu
XIII. A Szabadság-tér két palota óriása és alkotójuk: Alpár Ignác
XIV. A Szent István Társulat székháza és a Szent Domonkos Templom alkotója: Hofhauser Antal
XV. A Zeneművészeti Palota és alkotói: Korb és Giergl
XVI. A Kir. József Műegyetem jeles építész tanára: Nagy Virgil
XVII. Nagy város rendezőnk: Palóczy Antal Vissza
113

Kikiáltási ár:
7.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
7.000 Ft Licitek száma: 1