Dsida Jenő: Nagycsütörtök (számozott, félpergamenbe kötött példány) (Illusztrátor: Gy. Szabó Béla)
Versek
Gy. Szabó Béla
Erdélyi Szépmives Céh(Kolozsvár)
Kiadói félpergamen kötés
, 100 oldal
21 cm x 14 cm
Kolozsvár, 1933, Erdélyi Szépmíves Céh (Minerva Irodalmi és Nyomdai Műintézet Rt., Kolozsvár), 96 p. + [4] p. + IV p., ill.
Első, számozott, bibliofil kiadás. Nagycsütörtök. Versek. Írta: Dsida Jenő. Ez a könyv az Erdélyi Szépmíves Céh nyolcvanegyedik kiadványa; VII. sorozatának 11. számú könyve. Nyomtatta a Minerva rt. nyomdája Garamond-antiqua betükkel. A szedést Lauf Rudolf nyomdavezető, a nyomást Szabó Elek vezette. Kötése Rohonyi Antal egyetemi könyvkötő mühelyében készült. E könyvet tollrajzokkal illusztrálta Gy. Szabó Béla. E könyv első kiadása kizárólag az ERDÉLYI SZÉPMÍVES CÉH tagjai számára készült. Ez a 282. sz. példány. Gy. Szabó Béla fekete-fehér, egész oldalas rajzaival illusztrált, tartalomjegyzékkel, a szerző korábban megjelent műveinek listájával és az Erdélyi Szépmíves Céh tagjainak névsorával kiegészített kötet. A címfedél belső oldalán az Erdélyi Szépmíves Céh 8x11 cm-es, beragasztott, illusztrált címkéje látható, amelyen a névre szóló példány tulajdonosát tüntették fel. Kiadói félpergamen kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője Dsida Jenő (Szatmárnémeti, 1907. május 17. – Kolozsvár, 1938. június 7.) erdélyi magyar költő, újságíró. Költői tehetségét Benedek Elek fedezte fel, 16 évesen már publikált. 1927-től a Pásztortűz című irodalmi folyóirat szerkesztője, majd az Erdélyi Helikon és az Erdélyi Lapok munkatársa volt. Verseivel szerepelt az Új arcvonal és Új erdélyi antológia című gyűjteményes kötetekben. 1934-től a Keleti Újság szerkesztője. Verseiben kiemelt szerepet kap a részvét, az együttérzés és a hit.
Két vers Kuncz Aladárhoz
Szobor és drágakő
Mintha Carrara bús, jégmerev és fehér
márványtömbjeiből kellene szobrodat
vésnem, - elnyugodott, drága nemes barát -
úgy mártom be ma tollamat...
Két vers Kuncz Aladárhoz
Szobor és drágakő
úgy mártom be ma tollamat
s pillanatra megáll fulladozó szivem:
érdes emberi nyelv sziklakemény, komor
ősi görgetegét mint kalapáljam úgy,
hogy bár körvonalakban is
megjelenne finom-rezzenetű szemed,
homlokod delejes íve s a ritka haj
édes fürtjeivel, selymesen és puhán?
hát keskenyvonalú, lezárt
Légy már legenda
Két vers Kuncz Aladárhoz 7
Szerenád Ilonkának 12
Túl, jégmezőkön 18
Jegenyék 19
Élt valaha régen 20
Légy már legenda 21
Purgatorium 22
Nagycsütörtök
Kettétört óda a szerelemhez 25
Nagycsütörtök 28
Országos eső 31
Panasz gyengülő gyökerekről 32
Harum dierum carmina 33
Tóparti könyörgés 35
A költő feltámadása 38
Pásztori tájak remetéje
Messzire jöttem 41
Halvány, borús táj 42
Elalszom, mint az őzek 43
Alkony 44
Éjszakák 34
Szomorú pásztor 46
Mélyen 49
Pásztori tájak remetéje 50
Istenem, ki járt itt? 51
Mesebeli vadász 52
Tündéri éjben érkezel 53
Hegyenlakók 54
Szerelmes ajándék
Olyan egyszerű 57
Az újszülött 58
Csöndesek az ő léptei 59
Elysium 60
Hajnali séta 61
Emléksorok 62
Szökevények a fák közt 65
Távolban élő kedvesemnek 66
Szerelmes ajándék 70
Álmot adsz 71
Tündérmenet 72
Laterna magica 73
Egy fecske átsuhan 74
Tudom az ösvényt
Tudom az ösvényt 77
Krisztus 78
Öreg postás a város végén 79
Az utcaseprő 80
Amundsen kortársa 83
Bútorok 85
Közöttük élek 94
ŰA föld és az ember megmarad 95
Interieur 96
Leütési ár:
45.100 Ft
Licitek száma: 94