Bernátsky Jenő, Dr.: Az ehető gombák gyűjtése, felismerése, konzerválása és mesterséges tenyésztése
Dr. Bernátsky Jenő
Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-Társulat(Budapest)
Könyvkötői félvászon kötés
, 208 oldal
Gazdasági Tanácsadó
13
18 cm x 12 cm
Budapest, 1921, Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-Társulat (Athenaeum R-T. könyvnyomdája, Bp.), 208 p. + [19] p., ill.
Gazdasági Tanácsadó. No.: 13. sz. Első kiadás. Az ehető gombák gyűjtése, felismerése, konzerválása és mesterséges tenyésztése. Írta: Dr. Bernátsky Jenő. 53 szövegközti, fekete-fehér rajzzal illusztrált, tartalomjegyzékkel ellátott kiadás. Nyomtatta az Athenaeum R.-T. könyvnyomdája Budapesten. A kötet tartalmaz egy egyedi, utólagosan betoldott, gépelt betűrendes tárgymutatót is (19 p.). Az első előzéken és a címlapon ceruzával beírt, régi tulajdonosi bejegyzések láthatók. Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, feliratozatlan könyvgerinccel, néhány helyen ceruzás aláhúzásokat tartalmazó belívekkel, hiánytalan, átlagos állapotban. A kötet szerzője Bernátsky Jenő (1873–1944) botanikus, a Budapesti Tudományegyetem tanára, a Szőlészeti Kísérleti Állomás osztályvezetője, a Mezőgazdasági Gombászati Állomás alapító igazgatója. 1899-ben elsőként mutatta ki, hogy az Alföld nem eredendően fátlan, sztyepp-klímájú terület, ezért propagálta annak fásítását. Különböző szaklapokban megjelent dolgozataiban főként gyümölcs- és zöldségtermesztéssel (különösen a szőlő termesztésével), valamint a gombászat kérdéseivel foglalkozott. Több népszerű, kezdő kertészek és növénytermesztők számára írt ismeretterjesztő könyv szerzője.
AZ EHETŐ GOMBÁK ÉRTÉKE.
AZ EHETŐ GOMBÁK ÉRTÉKE.
Az ehető gombák értékéről ellentétes vélemények vannak elterjedve. Némelyek azt gondolják, hogy nem érdemes velük foglalkozni, mert - állítólag - nincs táplálóértékük és jóllakni velük nem lehet Mások viszont azt hirdetik, hogy a gombák táplálóértéke a hús táplálóértékével vetekedik; régibb kémiai elemzésekre hivatkozva, különösen a gombák nagy fehérjetartalmát hangsúlyozzák. De mások megint azt állítják, hogy a gombák fehérjetartalmát az emberi szervezet nem tudja teljesen megemészteni. Egyesek luxuscikknek vélik a gombákat, amelyek csak ínyencek asztalára valók, mások csak gyomortölteléknek minősítik.
Az igazság a középúton van: a gombák a húsnál kevésbé táplálók, de a zöld főzeléknél jóval többet érnek.
A gomba körülbelül annyi vizet tartalmaz, mint a zöld főzelék és mint a tej; a burgonyának és húsnak is kétharmadrésze víz. Nitrogéntartalmú anyagokra nézve a gomba csak a hús mögött áll; de a tej kevesebb, a burgonya és különösen a zöld főzelék lényegesen kevesebb nitrogénvegyületet tartalmaz, mint a gomba. A gomba szénhidráttartalma a legcsekélyebb. Zsírt is csak jelentéktelen mennyiségben tartalmaz s ebben a zöld főzelékhez hasonló.
I. Az ehető gombák értéke 3
II. Az ehető gombák gyűjtése és kezelése 8
III. Az ehető gombák konzerválása 13
IV. A mérges gombák 17
V. A gombák meghatározása 20
VI. Az ehető és mérges gombafajok részletes ismertetése 33
A) Lemezes gombák 34
B) Csöves gombák 142
C) Tüskés gombák 164
VII. A csiperke (champignon, veresbélű vagy pacsirtagomba) mesterséges tenyésztése 187
Leütési ár:
31.000 Ft
Licitek száma: 30