II. Miklós cár/Feodorovna, Alexandra: Szerelmem és tragédiám
II. Miklós cár és Feodorovna Anna cárné bizalmas levelei
Alexandra Feodorovna
II. Miklós cár
Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T.(Budapest)
Kiadói varrott papírkötés
, 294 oldal
20 cm x 13 cm
Budapest, 1932, Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T., 294 p. + 12 t.: ill.
Első kiadás. Szerelmem és tragédiám. II. Miklós cár és Feodorovna Anna cárné bizalmas levelei. [A címfedélen és címlapon a cárné nevét tévesen tüntették fel, a könyv további részében viszont már a helyes, Alexandra Feodorovna név szerepel.] 12 képtáblán 25 fekete-fehér fényképpel illusztrált kötet. Az előlapon tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható. Nyomtatta az Athenaeum R.-T. Budapesten. Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos, fotómontázzsal illusztrált, a szélein sérült címfedéllel, feliratos, sérült könyvgerinccel, illusztrált, sérült hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan, átlagos állapotban. "Ha az olvasó legyőzi önkénytelen pirulását, amit éreznie kell, ha illetéktelenül olvassa el idegen emberek bizalmas leveleit, ez a levelekben elmondott érzelmes kisregény igen szórakoztató és érdekes olvasmány. Persze a világháború és forradalmak okairól és titkaiból kevés leleplezést kapunk, mert ezeket az okokat és titkokat maga a minden oroszok cárja se tudta. Derék ember volt, a felesége is nagyon derék, vallásos asszony, szerelmük meghatóan idillikus, s miközben sok száz ezer ember élete és kenyere fölött rendelkeztek, mit se tudtak helyzetük felelősségéről." (Nyugat, 25. évf./15-16. sz., 1932. augusztus 1-16., 176-177.)
Ezek a levelek, amelyek ebbe a kötetbe össze vannak gyűjtve, valóban megérdemlik, hogy bizalmas leveleknek nevezzék. Amikor Alexandra Feodorovna, Oroszország utolsó cárnéja leírta e sorokat, nem gondolt arra, hogy férjén kívül más földi halandó elé is kerülhetnek. S éppen így II. Miklós cár nem sejtette, amikor válaszolt felesége leveleire, hogy majd egyszer a világ szeme rátapadhat ezekre a bizalmas közlésekre. Mind a ketten szentül hitték, hogy levelezésük tartalma örök titok marad. Mint ahogy örök titok marad az a mámoros dadogás, amelyet szerelmi éjszakákon egymás fülébe suttogtak. És bizonyára örök titok is marad, ha a forradalom vörös madara hirtelen rá nem ereszkedik Oroszországra s fenekestül fel nem forgat ott mindent.
Leütési ár:
13.000 Ft
Licitek száma: 12