Bilder aus der Thierzucht Ungarns/L'élevage en Hongrie specimens de gros et de menu bétail/Horses, Cattle and Scheep of Hungary - 1896-iki Ezredéves Állatkiállitások emléke
Erdélyi, Császári és Királyi Udvari Fényképész Műintézete(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 115 oldal
MagyarAngolNémetFrancia
32 cm x 48 cm
Budapest, [1896], Erdélyi Csász. és Kir. Udvari Fényképész Műintézete, 100 p. + [100] t.: ill.
1896-iki ezredéves állatkiállítás emléke. Képek Magyarország állattenyésztéséből. / Bilder aus der Thierzucht Ungarns. / L'élevage en Hongrie specimens de gros et de menu bétail. / Horses, Cattle and Scheep of Hungary. Ő nagyméltósága a földművelésügyi M. K. Minister úr megbízásából készült millenniumi díszalbum. Négynyelvű (magyar, német, francia, angol) kiadás. 50 ló-, 45 tehén- és bivaly-, valamint 5 juhfajta fekete-fehér fényképével illusztrált, valamint a képekhez tartozó leírással ellátott album. A könyvet az Erdélyi, Császári és Királyi Udvari Fényképész Műintézete jelentette meg Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, stilizált növénydíszítéssel és a magyar nemzeti címerrel ellátott, kopott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, egyszínű, levélmintás, kiadói előzéklappal, hiánytalan állapotban. Ritka többnyelvű díszalbum. "...A nagy alakú albumban száz sikerült fénykép foglaltatik, melyek hazai állattenyésztésünk legszebb állatpéldányait tüntetik fel, a melyek már az ezredévi kiállításon is feltűnést keltettek. Nem csak díszmű gyanánt tekinthető pedig ez az album, - bár a maga nemében így is páratlannak mondható, - hanem közgazdasági jelentőségre is méltán számot tarthat. Állattenyésztésünk ugyanis, nevezetesen a luxuslovakat, nemesebb, fajbeli állatokat illetőleg, az alkotmányos korszak aránylag rövid ideje alatt rendkívüli módon előre haladt úgy, hogy a régi kulturállamokat sok tekintetben utolérte s most már oly kiváló minőségű és mennyiségű tenyészállattal rendelkezik, hogy a külföld e nemű szükségletei egy részét is fedezheti, így van ez különösen a vérbeli, kivált arab lovakat és svájczi tenyészszarvasmarhát illetőleg. Erről azonban aránylag keveseknek van tudomásuk, főkép pedig a külföldnek. S épen az lesz legfőbb hivatása ezen albumnak, hogy e tekintetben való gazdagságunkat, versenyképességünket nyilvánvalóvá tegye s mind a belföldi érdeklődőkkel jobban megismertesse a hazai legjobb beszerzési forrásokat, mind pedig a külföld figyelmét felkeltse s ide irányítsa..." - írta a műről a Vasárnapi Ujság (1899. május 21./46. évfolyam/21. szám).
"«KOZMA», a kisbéri állami ménes angol telivér törzsménje, sötét sárga, jegy nélkül, született 1891-ben, apja Bálvány, anyja Kisböske, Gunnersbury után, 172 cm. magas, 178 cm. övméret. Nevelte báró Üchtritz Zsigmond. Vásároltatott 80,000 koronáért. Futott 38 belföldi és németországi versenyen, 15-ször első és 15-ször második. Többek között megnyerte a Trial Stakes-t, Egyesült nemzeti hazafi-díjat, Residenz-díjat, St.-Legert és a badeni Prince of Wales Stakes-t. Összesen nyert 208,170 koronát és két tisztelet-díjat.
A kisbéri állami ménes 1853-ban alapíttatott, czélja az angol telivér tenyésztése és meghonosítása és ezenkívül a magas angol félvér tenyésztése. Az angol telivér tenyészanyagnak behozatala Angliából 1854-ben vette kezdetét, midőn 17 anyakancza és öt mén vásároltatott.
A ménes legnevezetesebb törzsméne Buccaneer volt, mely 1865-ben vásároltatott 2600 font sterlingért, födözött 21 éven át 736 kanczát. Buccaneer ivadékai különböző versenypályákon 4.819,186 koronát nyertek. A ménes jelenlegi lóállománya 64 drb telivér és 639 félvér."
Leütési ár:
206.100 Ft