Breit József, doberdói: A magyarországi 1918/19. évi forradalmi mozgalmak és a vörös háboru története I-III. (Tiltólistás kötet) (2 térképmelléklet hiány)

A gödöllői főhadiszállás és egyéb magasabb parancsnokságok és hatóságok tábori aktái alapján/A proletárdiktatura kikiáltásától a románok támadásáig/A románok előnyomulása a Tiszáig/A károlyi korszak főbb eseményei

Doberdói Breit József
Magy. Kir. Hadtörténelmi Levéltár
Kiadói egészvászon kötés , 587 oldal
Méret: 25 cm x 17 cm

Budapest, 1925-1929, Magy. Kir. Hadtörténelmi Levéltár-Grill Károly Könyvkiadóvállalat (Stephaneum Nyomda és Könyvkiadó R. T.-Győri Hírlap Nyomda, Bp.-Győr), 236 p. + [2] térk.: ill., 103 p. + [2] térk.: ill., 248 p.

Első kiadás. A Magyarországi 1918/19. évi forradalmi mozgalmak és a vörös háború története. I-III. (nem egységes külön kötetekben). A Gödöllői főhadiszállás és egyéb magasabb parancsnokságok és hatóságok tábori aktái alapján írta: doberdói Breit József ny. altábornagy.

I. kötet: A Károlyi korszak főbb eseményei. Budapest, 1925, Magy. Kir. Hadtörténelmi Levéltár (Stephaneum Nyomda és Könyvkiadó R. T., Bp.), 236 p. + [2] térk.: ill.
II. kötet: A proletárdiktatúra kikiáltásától a románok támadásáig. Budapest, 1925, Magy. Kir. Hadtörténelmi Levéltár (Stephaneum Nyomda és Könyvkiadó R. T., Bp.), 103 p. + [2] térk.: ill. Felvágatlan példány.
III. kötet: A románok előnyomulása a Tiszáig. Budapest, 1929, Grill Károly Könyvkiadóvállalat (Győri Hírlap Nyomda, Győr), 248 p.

Bevezetéssel, részletes tartalomjegyzékkel és 75 melléklettel (ebből 4 részben színes, kihajtható térképmelléklet) kiegészített kötetek. A III. kötetből hiányzik a két térképmelléklet (49. sz.: A románok előnyomulása a Tiszáig. - 75. sz.: Helyzet 1919. május 3-án). Az I. kötet címlapjának hátoldalán és a bevett helyeken, valamint a II. kötet kiadói címfedelén tulajdonosi bélyegzés látható.

I. kötet: Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, kézzel számozott, ragasztott címkével ellátott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, megerősített kiadói előzéklapokkal, ceruzás bejegyzéssel ellátott címlappal, hiánytalan, átlagos állapotban.
II-III. kötet: Könyvkötői egészvászon kötésben lévő kötetek feliratozatlan címfedéllel, hátlappal és könyvgerinccel, új előzéklapokkal, átlagos állapotban. A II. kötet kiadói címfedelét és hátlapját megtartották és a kötetbe kötötték. A III. kötet címlapja javított, megerősített, valamint néhány lapján tollal készített jelölés található.

A szerző, doberdói Breit József (Lugos, 1865. febr. 14. - Üllő, 1945. október 12) honvéd tiszt, hadtörténész. Kezdetben magasabb parancsnokságoknál és a honvédelmi minisztériumban teljesített vezérkari szolgálatot. Ezt követően a honvéd felső tiszti és törzstiszti tanfolyam tanára lett, az utóbbinál parancsnoki tisztséget is betöltött. A világháború előtt a 10. honvéd gyalogezred parancsnoka volt, majd a világháborúban, mint tábornok a 16. honvéd dandárt vezette. Később mint altábornagy a kassai 39. honvéd gyaloghadosztály parancsnoka, majd a kassai VI. hadtestet vezetője lett. Számos kitüntetést kapott eredményes haditeljesítményeinek elismeréséül.

Bevezetés. Amióta az emberiség eszmélni tud, nemcsak az egyes emberek, de egész nemzetek és az emberiség összeségének is egyik legféltettebb és legdrágább kincse a szabadság. Ezért a kincsért a... Tovább

Bevezetés. Amióta az emberiség eszmélni tud, nemcsak az egyes emberek, de egész nemzetek és az emberiség összeségének is egyik legféltettebb és legdrágább kincse a szabadság. Ezért a kincsért a körülmények parancsoló hatása alatt már évszázadok óta mindenki aránylag a legszívesebben áldozott és áldoz a jövőben is vért, vagyont és életet. Ez magyarázza meg viszont, hogy minden nemzet szent kegyelettel említi és évről-évre szinte folyton fokozódó legendás dicsfénnyel övezi körül ama hős fiainak nevét és dicső tetteinek emlékét, akik a nemzeti becsület és szabadság kivívása és fenntartása körül kiváló érdemeket szereztek; ezeket a kimagasló egyéneket mint igazi vérbeli és speciálisan nemzeti hősöket tartván elsősorban érdemeseknek és alkalmasoknak arra, hogy a legszentebb kötelességteljesítés mintaképei gyanánt elénk állítva, hálás és becéző szeretettel dicsőített neveikkel és hősi tetteikkel nemzedékről-nemzedékre buzdítólag és lelkesítőleg hassanak. E kiválóan fontos tény a nemzetek történetében a forradalmak és szabadságharcok fejezeteinek már eleve kiváltságos helyet biztosít és ez a nyitja annak is, hogy minden nemzet igazi hű fia nemcsak szeretettel, hanem egyszersmind büszke öntudattal és rajongó lelkesedéssel szeret úgy szóban, mint írásban hazája történetének ama fejezeteivel foglalkozni, amelyek a nemzeti szabadság és önállóság kivívása érdekében folytatott küzdelmeket foglalják magukban. Vissza

Első kötet
Első rész
A Károlyi-korszak főbb eseményei.
Bevezetés 3
A forradalmak és szabadságharcok általános jellege 3
Párhuzam az 1848-48. és 1918-19-iki események között 4
E munka hangja és tendenciája 4
A) A Károlyi-korszak főbb eseményei 6
I. Az októberi forradalom előzményei 6
A világháború időszakába visszanyuló és a forradalmi és a bolsevista eszmék keletkezését és terjedését okozó főbb események vázlata 6
A trónörököspár meggyilkolása 6
A cár békeajánlata 6
Kerenczki offenzivája; osztrák-magyar és német ellenoffenziva 6
Lenin bolsevista forradalma 6
A bresztlitovszki tárgyalások; Trockij 7
Lenin megszünteti a harcot 7
Wilson békeakciója 7
Különbéke az ukránokkal 8
Az orosz hadjárat folytatása; békekötés az oroszokkal 8
A bukaresti béke 8
A tengeralattjáró háború és a nyugati nagy német offenziva 8
A Clemenceau-Cernin-affaire 9
A Sixtus-eset 9
Magyar belpolitikai viszonyok. Károlyiék aknamunkája 9
A Consten-ügy 10
A nyugati német és a piaventi offenziva összeomlása 10
Károlyiék további izgatásai 10
A Spartakus-lázadás leverése Berlinben 69
A kommunisták aknamunkája 70
A munkásság birtokába veszi a gyárakat 71
Kun Béla salgótarjáni kommunista zendülése 71
Munkanélkülisegély rendszeresítése 71
A Pesti Hirlap nyomdájának szétrombolása 72
Kommunista zendülés Makón 72
A rokkantak követelései 72
A leszereltek mozgalma 73
A Vörös Ujság izgatása 73
Kommunista tüntetés a Népszava ellen. Kun Bélát rendőrök véresre verik 74
IV. Böhm hadügyminisztersége. A Szociáldemokrata hadsereg megszervezése 75
Böhm hadügyminiszter; Stromfeld államtitkár 75
Az idősebb tisztikar kényszernyugdíjazása 75
A tisztiszolga intézmény eltörlése 75
A fegyelmi fenyítőszabályzat kiegészítése 77
A hadsereg állapota Böhm hadügyminiszteri kinevezése idején 77
Szociáldemokrata zsoldos hadsereg megszervezése 78
Az új hadsereg szervezésére vonatkozó rendelet 79
V. A szomszédos ellenségek betörése az országba 80
Az októberi forradalomszülte helyzet általános jellemzése 80
A csehek betörése a Felvidékre 85
VYX alezredes december 3-iki jegyzéke 88
A lengyelek aspirációi 91
Az ukránok igényei 92
A románok betörése Erdélybe 92
Az Erdély megszállására szánt erők 92
A rendelkezésre álló magyar erők a forradalom kitörése idején 94
Kolozsvár román helyőrsége 94
Nemzetőrségek szervezése 94
A románok benyomulása Erdélybe; román propaganda 95
A román nemzeti tanácsok államellenes magatartása 95
A magyar csapatok visszavonulása a Maros mögé 96
Presan tábornok alaptalan vádaskodása 96
Román atrocitások 98
Berthelot tábornok beszünteti a vasúti közlekedést a Tiszán át 99
A gyulafehérvári román nemzetgyűlés határozata 99
Az antant megengedi a románoknak a Maros átlépését 99
Presan tábornok újabb követelései 99
Alaptalan román vádak a székelyek ellen 101
Vyx alezredes december 16-iki jegyzéke 103
A románok tudtul adják a demarkációs vonal átlépését 103
A magyar csapatok magatartását szabályozó hadügyminiszteri rendelkezés 105
Kratochwil ezredes átirata Neculcea tábornokhoz 106
A hagyügyminiszter december 22-iki rendelkezése 107
Presan tábornok folytatja aknamunkáját 109
Berthelot tábornok Kolozsvárott 114
Az Apáthy-Berthelot-féle egyezmény 114
A délszlávok előnyomulása 115
Osztrák agitáció a nyugatmagyarországi vármegyékben 117
A magyar csapatok magatartása 117
Hadihelyzet 1918 december 31-én. Összefoglaló helyzetbírálat 117
VI. Események a demarkációs vonalakon 1919. évi január 1-től március 20-ig 119
A csehek további terjeszkedése 119
A magyar kormány ellentállás kifejtését határozza el 119
Intézkedések Salgótarján védelmére 119
Fegyverszüneti tárgyalások Füleken 121
helyzet február 1-én 121
A február 2-iki fegyverszüneti egyezmény 122
A február 3-iki helyzetjelentés 123
A 40. hadosztály február 4-iki jelentése 123
Jankovich ezredes február 5-iki jelentése 123
További jelentések február 9-től 13-ig 127
Események a 39. hadosztály körletében 128
Események a 37. hadosztály körletében 129
A délszlávok mozgolódása 129
A románok terjeszkedése 131
Hadiszintéri események 1919 január elsejétől kezdve 131
A február 20-iki román követelés 133
Kratochwil ezredes válasza 134
Események március elejétől kezdve 134
Ferdített és túlzott román helyzetjelentések 135
Trousson ezredes missziója 139
Presan tábornok további aknamunkája 142
A románok hajszája ellenünk a francia sajtóban 146
A vasúti anyagok tömeges elszállításának vádja 146
Az antant megváltoztatja a belgrádi fegyverszüneti szerződés I. fejezetét 147
Vyx alezredes március 20-iki jegyzéke 147
Károlyi válasza Vyx jegyzékére 147
A proletárdiktatura kikiáltása 147
Berthelot tábornok március 20-iki jegyzéke Presan tábornokhoz 148
Presan tábornok március 20-iki rendelkezése 148
Az ukránok betörése 148
Mellékletek.
1. sz. József kir. herceg proklamációja 151
2. sz. Károly király hadsereg- és hajóhadparancsa 152
3. sz. A nemzeti tanács proklamációja 153
4. sz. Linder hadügyminiszter 1918 november 2-iki proklamációja 155
5. sz. A belgrádi fegyverszüneti szerződés 156
6. sz. Károly király nyilatkozata Apponyi Albert gróf előtt a magyar hadsereg kérdésében 159
7. sz. Károly király nyilatkozata Apponyi Albert gróf előtt a magyar hadsereg kérdésében 159
8. sz. A hadügyminiszterium 1918. évi 32.203. és 32.204/eln. karh. sz. rendeletei 161
9. sz. Az új hadsereg szervezésére vonatkozó 2629/eln. 6. 1919. sz. rendelet 154
10. sz. Magyarország megszállása a csehek, románok, szerbek és franciák által a Károlyi-kormány idején november 18-tól március 20-ig 166
11. sz. Massaryknak Károlyihoz intézett jegyzéke 167
12. sz. Vyx alezredes 1918 december 3-iki jegyzéke 168
13. sz. Vyx alezredes 1918 december 24-iki jegyzéke 171
14. sz. Román atrocitások 172
15. sz. Az Apáthy-Berthelot-féle egyezmény 208
16. sz. Kratochwil ezredes memoranduma Berthelot tábornokhoz 209
17. sz. Az 1919. évi 425/8. sz. hadügyminiszteri rendelet 211
18. sz. A magyar kormány távírata Franchet d'Espérey tábronokhoz 212
19. sz. Román helyzetjelentések 214
20. sz. A románok túlkapásai 220
21. sz. Tendenciózus cikkek a párisi sajtóban 221
22. sz. Vyx alezredes 1919 március 20-án átnyujtott jegyzéke
Kárályi válasza 225
24. sz. Berthelot tábornoknak 1919 március 20-án Presan tábornokhoz intézett levele 227
25. sz. Presan tábornok 1919 március 20-iki intézkedése 229
26. sz. A 39. hadosztályparancsnokság 1919 január 16-iki intézkedése az ukránok fellépésével szemben 230Második kötet.
A proletárdiktatura kikiáltásától a románok támadásáig.
B) A proletárdiktatura korszaka 3
VII. Károlyi- és a Berinkey-kormány bukása. Forradalmi kormányzótanács veszi át a hatalmat 3
A proletárdiktatura kikiáltása március 21. 3
A szocialisták egyesülése a kommunistákkal 4
Károlyi proklamációja 4
Forradalmi kormányzótanács megalakulása 6
A forradalmi kormányzótanács proklamációja 6
Kun a külfölddel összeköttetést keres 7
A forradalmi kormányzótanács rendelkezései 7
VIII. A hadügyi népbiztosság tevékenysége 8
Pogány mint hadügyi népbiztos 8
A hadügyminisztérium átszervezése 8
A vörös hadsereg megalakítása 9
A rendőrség átszervezése vörös őrséggé 10
A hadügyi népbiztosság egyéb rendelkezései 10
Hadműveleti tartalmú intézkedések 11
A parancsnoklási viszonyok szabályozása 12
A csapatok elosztása és felvonulása 14
Magatartás szabályozása 14
Eljárás volt tisztekkel szemben 15
Vörös tengerészdandár szervezése 16
Illetékek egységesítése 17
A nemzetőrség és pénzügyőrség beolvasztása a vörös hadseregbe 17
Pogány bukása 19
IX. A proletárdiktatura kikiáltásának hatása az antantra és Magyarország közvetlen szomszédaira 20
A proletárdiktarura kikiáltásának hatása 20
Presan tábornok március 21-iki intézkedése 21
A belgrádi hadseregparancsnokság közlése 21
Dimitriu ezredes jelentései 22
Smuts tábornok tárgyalásai 23
X. Az öttagú hadügyi népbiztosság tevékenysége 26
Öttagú hadügyi népbiztosság kinevezése 27
Nemzetközi ezredek megalakítása 27
Tüzérség és repülőcsapat megalakulása 29
A gyári munkásság határozati javaslata 29
Intézetek a dandárcsoportok számára 29
Vörös vasutas ezred szervezése
Vasfegyelmet követelő parancs 30
Bevonulási rendelet 30
Direktóriumok ne avatkozzanak katonai kérdésekbe 30
Katonatanácsok megszüntetése 31
Politikai megbizottak rendszeresítése 31
Forradalmi katonai törvényszékek rendszeresítése 31
Az igazságszolgáltatás jellemzése 32
Az igazságügyi hatóságok liquidálása 32
Felvidéki vörös ezred alakítása 33
Hadosztály tüzérségi felügyelőségek 33
Ruszin vörös gárdahadosztály alakítása 34
A hadsereg újabb átszervezése 34
Munkásszázadok felállítása 34
Rangjelzések eltávolítása 34
Budapesti vörös vasas hadosztály szervezése 35
aknavetőütegek és távbeszélőszakaszok rendszeresítése 35
Toborzás 35
Antantvélemény 35
Tanácskozás a munkástanács ülésén 36
A munkástanács határozata 36
A hadügyi népbiztosság rendelkezései 36
A vörös hadseregbe való belépés kötelezettsége 37
Vörös zászlók rendszeresítése 37
Munkászászlóaljak felállítása 38
Katonai cikkek beszolgáltatása 38
Toborzás és lajstromozás végrehajtása 38
A szervezési tevékenységet a keleti hadseregparancsnokság veszi át 38
A hadügyi népbiztosság utolsó szervezési tevékenysége 38
XI. Hadiszintéri események a románok támadásáig 39
a) Események március végéig 39
Déli front 39
Román front 40
Dimitriu ezredes jelentései 40
Beresteanu alezredes jelentése 41
Antonescu alezredes jelentése 42
Hirek a frontról 42
Bolgár követ nyilatkozata 43
A Temps túlzott hírei 43
Március 31-iki román jelentés 43
Helyzet március végén, 43. számú melléklet 44
A román vádak alaptalansága 45
b) Események április első felében 48
Déli front 48
A politikai megbizatta kioktatása 52
Román front 52
Április 8-iki román helyzetjelentés 52
Dr. Popp április 9-iki előterjesztése 52
Állítólagos magyar atrocitások 52
Maniu Gyula vádaskodása 52
Április 10-iki román helyzetjelentés 53
Az április 14-iki román helyzetjelentés 54
Április 16-iki román helyzetjelentés 54
Helyzet április közepén 56
Cseh font 57
Mellékletek.
27. sz. Garbai Sándor beszédének főbb részletei 61
28. sz. Károlyi Mihály proklamációja 62
29. sz. A forradalmi kormányzótanács proklamációja 63
30. sz. A hadügyi népbiztosság proklamációja 65
31. sz. A vörös hadsereg megalakítására vonatkozó rendelet 66
32. sz. Parancsnokképző-tanfolyamok 68
33. sz. Pogány parancsa 69
34. sz. Smuts tábornok ajánlata 70
35. sz. Az öttagú hadügyi népbiztosság parancsa 74
36. sz. A vasfegyelmet követelő 619.261. számú parancs 75
37. sz. A direktóriumoknak szóló 407/66. hdm. számú rendelet 78
38. sz. A politikai megbízottak hatáskörét szabályozó 8465/eln. 7. számú körrendelet 78
39. sz. Forradalmi katonai törvényszékek megalakítása 80
40. sz. Az április 19-iki munkástanácsi ülésen elhangzott beszédek főbb tartalma 82
41. sz. Felhívás a szocialista volt tartalékos tisztekhez és tisztjelöltekhez 87
42. sz. A hadiüzemekben dolgozó proletárokhoz 88
43. sz. Helyzet 1919. március végén 89
44. sz. A politikai megbizottak kioktatása 89
45. sz. Dr. Popp román miniszter előterjesztése 91
46. sz. A románok ellen állítólag elkövetett atrocitások 93
47. sz. Maniu Gyula sürgőnye 99
48. sz. Helyzet 1919. április 16-án 101
III. kötet
XII. A románok támadása
Április 16. 3
Április 17. 4
Megjegyzések 14
Április 18 22
Megjegyzések 23
Április 19 30
Megjegyzések 33
Április 20 33
Megjegyzések 37
Április 21. 39
A tiszántúli vörös hadsereg megalakulása 42
Megjegyzések 47
Április 22. 48
Rendelet a toborzásról 49
Megjegyzések 57
Április 23. 60
Megjegyzések 65
Április 24. 66
Megjegyzések 72
Április 25. 74
Megjegyzések 78
Április 26. 81
Megjegyzések 87
Április 27. 92
Megjegyzések 95
Április 28. 96
Megjegyzések 101
Április 29. 103
Megjegyzések 113
Április 30. 117
Megjegyzések 125
Május 1. 136
Megjegyzések 145
Május 2. 148
Megjegyzések 156
Május 3. 161
Megjegyzések 175
Mellékletek
48. sz. a) Berthelot tábornok távirata Presan tábornokhoz 179
b) Presan tábornok parancsa az erdélyi csapatok parancsnokságához 179
49. sz. A románok előnyomulása a Tiszáig. Térképmelléklet a könyv végén 179
50 sz. a A hadügyi népbiztosság ápr. 17-iki összefoglaló jelentése 180
b) Az ápr. 13., 14. és 15-iki helyzetjelentések 182
51. sz. Kratochwil táborlentése 183
52. sz. a) Cmor 39. dandárbeli politikai megbízott jelentése 190
b) A székely különítmény parancsnokság Abt és Tell nevű politikai megbízottainak jelentése 191
c) Pap Béla politikai megbízott jelentése 192
d) Pap Béla politikai megbízott kiegészítő jelentése 192
e) A hadügyi népbiztosság politikai megbízottjának jelentése a nagyváradi eseményekről 192
f) Simon beregszászi direktóriumi tag jelentése 193
53. sz. A hadügyi népbiztosság április 18-iki összefoglaló jelentése 194
54. sz. Szamuely Tibor parancsa 197
55. sz. Békési hadosztályparancsnok jelentése 198
56. sz. Kacsóf politikai megbízott jelentése 199
57. Kratochwil tábornok jelentése a szatmári eseményekről 202
58. sz. Pap Béla politikai megbízott telefonjelentése 204
59. sz. Kémjelentések 205
60. sz. a) A hadseregparancsnokság intézkedése hídfők kiépítésére 206
b) A hadseregparancsnokság vasfegyelmet követelő parancsa 207
61. sz. a) Presan tábornok üzenete a tárgyalások felvételére nézve 208
b) Kratochwil ezredes felhívása csapataihoz 208
62. sz. A hadügyi népbiztosság 1919. ápr. 26-iki intézkedései 215
63. sz. Az 1919. április 26-iki munkás- és katonatanácsi ülésen elhangzott beszédek főbb részletei 212
64. sz. A Keleti hadseregparancsnokság 1919. ápr. 26-iki intézkedései 215
65. sz. a) A hadügyi népbiztosság 1919. ápr. 27-iki intézkedése 218
b) A 2. hadosztályparancsnokság ápr. 27-iki intézkedése 219
c) A 4. hadosztályparancsnokság ápr. 27-iki intézkedése 221
66. sz. A székelyek fegyverletételére vonatkozó jegyzőkönyv 222
67. sz. Hadseregparancs 222
68. sz. Presan tábornok előterjesztése 223
69. sz. Az 5. hadosztályparancsnokság 1919. évi április 28-án, este 7 órai helyzetjelentése 224
70. sz. A Keleti hadseregparancsnokság 1919. ápr. 29-iki rendelkezései 225
71. sz. A hadügyi népbiztosság intézkedése a hírszerző szolgálat szabályozására 228
72. sz. A román vezérkar ápr. 30-iki összegező jelentése 229
73. sz. Bőhm 1919. május 1-i rendelkezései 233
74. sz. Az 1919. május 2-iki munkás- és katonatanács gyűlésének lefolyása 236
75. sz. Helyzet 1919. május 3-án. Térképmelléklet a könyv végén
76. sz. Bőhm Vilmos május 4-iki hadseregparancsai 243
053

Kikiáltási ár:
15.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
25.001 Ft Licitek száma: 9