Lengyel Alfréd, Dr.: Pusztult falvak, eltünt helynevek győr megyében 1000-1711

1000-1711

Dr. Lengyel Alfréd
Győr vármegye közönsége (Győr) ,
Kiadói varrott papírkötés , 134 oldal
Méret: 23 cm x 15 cm

Győr, 1944, Győr Vármegye Közönsége (Baross-nyomda Uzsaly és Koncz, Győr), 134 p. + [1] p. + [1] t. (térkép): ill.

Első kiadás. Pusztult falvak, eltűnt helynevek Győr Megyében (1000-1711). Írta: Lengyel Alfréd vármegyei főlevéltárnok.
Egy Győr megye pusztult településeit ábrázoló térképpel illusztrált, valamint szerzői előszóval, bevezetéssel, a térképhez tartozó magyarázattal, név- és helymutatóval, a felhasznált eredeti kútfők és forrásmunkák jegyzékével, a rövidítések jegyzékével és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A könyvet a Baross-nyomda (Uzsaly és Koncz) nyomtatta Győrben.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos, illusztrált, foltos címfedéllel, feliratozatlan, sérült könyvgerinccel, hátlapon a nyomda feltüntetésével, hiánytalan állapotban.
A szerző, Dr. Lengyel Alfréd (Győr, 1908. szeptember 5. – Győr, 1993. február 1.) levéltáros, szakíró, helytörténész. A Budapesti Műegyetem Közgazdaságtudományi Karán végzett. 1932-től a győri városi levéltár és könyvtár munkatársaként dolgozott. 1940-ben kinevezték megyei főlevéltárosnak, majd 1957­ és 1974­ között a Győri Állami Levéltár (Győr-­Sopron Me­gyei 1. sz. Levéltár) igazgatójaként tevékenykedett. Főként a középkort és a Bach­-korsza­kot kutatta. Tanulmányait, szövegközléseit az "Arrabona", illetve a "Győri Tanulmányok­" c. lapok közölték. A TIT Megyei Történelmi Szakosztályá­nak és a Történelmi Társulat Nyugat­-du­nántúli Csoportjának tagja, valamint a Megyei Honisme­reti Bizottság elnöke volt.

Megvallom őszintén, ezúttal nem csupán a levéltárosi hivatással járó és örökké kielégítésre vágyó kutatási láz, sem a hivatali kötelesség adta kezembe a tollat, hanem a szűkebb értelemben vett... Tovább

Megvallom őszintén, ezúttal nem csupán a levéltárosi hivatással járó és örökké kielégítésre vágyó kutatási láz, sem a hivatali kötelesség adta kezembe a tollat, hanem a szűkebb értelemben vett szülőházam, a Kisalföld lankás rónaságain elterülő Győr megye iránti szeretet és vonzódás. Az az érzés, amelyet a közfelfogás lokálpatriotizmus nevén ismer s amely - úgy érzem - szinte parancsolólag követeli tőlem, hogy szülőhelyem környezetének történetével fokozottabb mértékben foglalkozzam és kutatásaim eredményeit a vármegyénk multjáról - főleg középkoráról - eleddig ismeretes eléggé hiányos adatok hézagaiba beillesszem. Ettől az érzelmi momentumtól eltekintve azonban természetesen a helyi történetkutatás fáradtságos és gyakran sok körültekintést igénylő munkáját kívánom szolgálni. azáltal ugyanis, hogy a Győr megyével kapcsolatos eredeti középkori oklevelek, oklevéltárak, az újabbkori levéltári anyag és egyéb kútforrások alapján összefoglalom az idők folyamán (egészen a szatmári békéig) elpusztult) győrmegyei településekre, valamint az eltűnt, illetve megváltozott helynevek eredeti, de már rég elfelejtett névalakzataira vonatkozó adatokat, talán ismét egy lépéssel előbbre segítem a megye multját borító homályban való tájékozódást. Hiszen minden kis mécses, minden egyes fáklya, amely új fényként gyullad fel és eddig ismeretlen oldalakról világítja meg a tudományos feltárás elől jórészt még mindig elzárt labirintusokat, egyúttal új támpontokat nyujt a kutatás számára abban az óriási időbeli távlatban, amely az évszázadok hosszú láncolata folytán elválaszt bennünket a hajdan megtörtént eseményektől, avagy azok indító okaitól. Vissza

Előszó 3
Bevezetés 7
I. Elpusztult települések 23
1. csop. Pusztult falvak 25
2. csop. Pusztult kisebb települések 83
3. csop. Pusztult kisebb várak 91
II. Letűnt helynevek 93
1. csop. Megváltozott helynevek 95
2. csop. Mai helyneveink jellegzetesebb középkori alakzatai 111
3. csop. Elcsatolt községek nevei 117
Térképmagyarázat 119
Név- és helymutató 121
Rövidítések 133
Térképmelléklet. Vissza
236

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
8.000 Ft Licitek száma: 7