Emich Gusztáv(Pest)
Könyvkötői félvászon kötés
, 91 oldal
21 cm x 14 cm
Pesten, 1847, Emich Gusztáv bizománya (Beimelnél), 91 p. + [5] p.
Első, unicus kiadás. Carricaturák. I. füzet. Írta: Lauka Gusztáv. Ajánlással, részletes tartalomjegyzékkel és könyvhirdetésekkel kiegészített kötet. Nyomatott Beimelnél. Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, díszes könyvgerinccel, új előzéklapokkal, a feliratos, alakos-ábrás illusztrációval ellátott kiadói címfedél megtartásával, részben foltos belívekkel, hiánytalan állapotban. A szerző, Lauka Gusztáv (Vitka, 1818. július 20. – Nagybecskerek, 1902. augusztus 23.) író, költő, humorista, a Petőfi Társaság tagja. 1841-től a Közlemények segédszerkesztőjeként, majd a Magyar Tudományos Akadémia irnokaként tevékenykedett. 1848-ban elindította és szerkesztette az első magyar élclapot, a Charivarit. 1849-ben belügyminisztériumi titkár lett Debrecenben. 1860-ban a Helytartótanács alkalmazottja, később a sajtóosztály vezetője, majd sajtóelőadó volt. 1882-ben kinevezték Torontál vármegye levéltárnokának. Nagyon népszerű volt fordulatos meséinek, valamint könnyed élcelődő stílusának köszönhetően. "(Lauka Gusztáv) Carricaturák czímű műve megjelenvén, ajánljuk azt a közönség figyelmébe, mert bár itt-ott triviális, de talán véve a jó humor, hű jellemzés, s mulattató elem eltagadhatlan sajátja." - írta a műről a Pesti Divatlap (1847. július 15./29. szám).
Szerencsére fellegtelen szép nap volt; szerencsére! miután az egész mezővárosban egyetlen esernyő találtatván, ha az ég csatornái véletlenül megeredének, nemzetes ispán uram soírejából a legválogatottabb közönség alkalmasint elmaradandott. - Délutáni 3 óra tájban szintugy ölte magát a publícum, hogy Zabosy tivadar, mint kikiáltaték, a nagy várasok szellemében rendezett estélyén comfortabel megjelenhessen. tudjátok-e, tisztelt olvasóim, mi kisebb várasokban a comfortabel? Az uradalmi gazdatisztek salonjaiban, minden arcza megmosdott és megfésülködött ember, különben ruházatra lehet foltos és piszkos, comfortabel. Ha piszkos, igy menti őt a publica optinio: a szérüről jött, építtetett, keríttetett stb. Ha foltos, egy szóval vagy két szóval felmentik minden lehető gúnytól, s ez egy vagy két szó: gazda, okszerü gazda, jó gazda, stb.
Zabosy Tivadar, még alig viradt, már talpon volt, készületeket teendő, mint mondani szeretné, a brilliánt estélyre. A gazdaság kizárólag a hajdúra bizaték; még a két irnok is az estély illő kiállitásárra alkalmaztatott. - Ispánné asszony 3 órakor reggel már a harmadik inget váltotta, annyira melegedett a sok lótás-futásban; végre sültjeivel gradatim melegedvén, délután 6 órakor a zeruson felűl 28 fokot mutatott, s csak négy fokkal volt hidegebb a malacz-sültnél. A szolgálók és szakácsé, mint valami furiák álltak körülte, miután dühös rohamaiban azokat egyre czibálta és pofozta; a kocsisnak pedig, hogy tegnap óta 3 klaftér fát fel nem aprózott gerjesztőnek, szinte letörte a derekát egy vizhordó menykő nagy rúddal! ollyan tűz lobogott az ispáni konyhán, hogy becsületére vált volna akármiféle hamuzsir-hutának. A tűz körül nyársakra húzva pirult csaknem az egész historia naturalis: pujka, liba, rucza, csirke, nyúl, őz, bornyú, disznó, fáczán, fogoly, bárány; s több, tudja isten hányféle sültekkel kivánt fellépni a nemzetes asszony.
I. Grande soirée nemzetes ispán urnál 5
II. Hangverseny Madarászon 11
III. Mulatság a vasuton Pestről váczig 20
IV. Légy ott 25
V. Egy meghasonlott kedély a magányba vonul 33
VI. utolsó kaland 37
VII. Fiala literator hazamenetele s otthoni reformjai 42
VIII. Rettenetes éj 54
IX. Tiszta szerelem 61
X. Szeretetre-méltó család 69
XI. Kisértet Nagy-Károlyban 77ű
XII. Házi bál 85
Leütési ár:
17.000 Ft
Licitek száma: 35