Máté Lajos: Fiume, Abbazia-Cirkvenica és a horvát partvidék (Kroatisches Küstenland)
(Kroatisches Küstenland)
Máté Lajos
Budapesti Látogatók Lapja(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 243 oldal
MagyarNémet
18 cm x 13 cm
Budapest, 1894, Budapesti Látogatók Lapja (Országgyűlési Értesítő Kő- és Könyvnyomdája Részv.-Társ., Bp.), 243 p. + [27] p., ill.
Első kiadás. Fiume, Abbazia-Cirkvenica és a horvát partvidék (Kroatisches Küstenland). Írta: Máté Lajos. Kétnyelvű (magyar-német) kiadás. Szövegközti, fekete-fehér, feliratozott képekkel illusztrált, a kötet elején és végén korabeli reklámokkal kiegészített kiadvány. Nyomtatta az Országgyűlési Értesítő Kő- és Könyvnyomdája Rt. Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, aranyozott illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, feliratos, dombornyomott illusztrációval ellátott hirdetést tartalmazó hátlappal, mintás előzéklapokkal, aranyozott lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban. A gerinc felső részén egykori ragasztott címke maradványa látható. A korabeli fotókkal és metszetek reprodukcióival illusztrált útikönyv az Osztrák-Magyar Monarchia legjelentősebb kikötővárosát, Fiumét és környékét mutatja be. A 19. század második felében, Fiume kikötőjének kiépülése után az adriai partvidék egyre népszerűbb üdülőhellyé vált, amit tovább erősített a vasút 1884-es megépülése. Abbázia 1907-re Karlsbad után a Monarchia második legnagyobb és legnépszerűbb nyaralóhelye lett, amelyhez számos gyógyintézet és szanatórium is kapcsolódott. Jelen könyv ugyanakkor nem csupán a rekreációs lehetőségeket mutatja be, abban helytörténeti információk, valamint a kor infrastrukturális újításait (pl.: közlekedés, ipari létesítmények) bemutató leírások is helyet kaptak.
Fiume.
Fiume.
Magyarországból Horvátországon át az Adria felé érkező utas a magyar államvasut Lics nevü állomásán tul közel 800 méter magasból látja meg először a két quarneroi tengeröblöt s annak partján messze lent egy pillanatra feltünő Fiume kikötő városát, miután a hegységben kigyózó vasutvonal egész vidke már órákkal előbb változatos tájképekkel gyönyörködtette. Ezen hegység a horvátországi tengermellék s Fiume földrajzi háttere.
A vasutépités remekelt, midőn 1868-ban régi óhajunkhoz képest vágányait e bérczvilág számos hegylánczának áttörésével egész a tengerig vezette a Fiumét igy az anyaországgal összekapcsolta. A két <> és a <> gerinczével koronázott magas hegyöv, melynek északi oldalát lombos és a tülevelü fák rengetege lepi el, déli oldalát pedig a tengermelléki sivár <> sziklái födik, voltaképen vizválasztó vonal az éppen alattunk kéklő Adria és a távol eső Feketetenger között. Egyik oldalán a bujkáló sekély patakok, meg a <> (Fiumara) folyó igen rövid futás után már az Adriával egyesülnek; másik oldalán pedig bővizű folyók, köztük a <> és <> a Szávába és ezzel együtt a Dunába hömpölygetik tiszta hullámaikat. Egyike ez a legritkább földrajzi alakulásoknak.
Leütési ár:
15.100 Ft
Licitek száma: 15