Athenaeum R. Társulat(Budapest)
Korabeli félvászon kötés
, 66 oldal
22 cm x 14 cm
Budapest, 1883, Athenaeum R. Társulat (Athenaeum r. társ. könyvnyomdája, Bp), 66 p.
Első kiadás. Magyarosodás és magyarosítás. Különös tekintettel városainkra. Írta: Beksics Gusztáv. Nyomtatta az Athenaeum Rt. könyvnyomdája Budapesten. Korabeli félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban. A könyvbe bekötötték az eredeti, színes, feliratos papír borítófedelet és a korabeli könyvreklámokat tartalmazó hátsó borítót is. A kötet szerzője Beksics Gusztáv (1847–1906) újságíró, ügyvéd, politikus, többek közt a Magyar Nemzet és a Budapesti Közlöny szerkesztője, a Nemzet vezércikkírója, az 1890-es évek egyik legismertebb magyar publicistája. "[Beksics Gusztáv] művében összegyűjtve veszi az olvasó azon czikkeket, melyek a Nemzetben jelentek meg s annak idején méltán keltettek feltűnést. [...] [T]anulmányában a magyarosodásnak félszázad alatt elért eredményeit fejtegeti. Ez eredményekre különösen városaink nemzetiségi viszonyaira támaszkodva, megkísértette azon eszközök megjelölését, melyek segítségével a magyarosítás nagy nemzeti munkája keresztülvihető." (Nemzet, 2. évf./268. sz., 1883. szeptember 30.)
Jelen kis tanulmányomban a magyarosodásnak fél század alatt elért eredményeit veszi az olvasó. Ez eredményekre, különösen városaink nemzetiségi viszonyaira támaszkodva, megkisértettem azon eszközök megjelölését, melyek segitségével a magyarositás nagy nemzeti munkája keresztülvihető.
A jelenlegi viszonyok, melyek további fejlődésének folyamában talán ismét nehéz próbát lesz kénytelen állni a magyar faj, bizonyára nem alkalmasak az optimismus ápolására. Én azonban komoly, szinte változhatlan tényezőkkel számoltam, melyek a különböző századokban mindig azonos eredményeket hoztak létre, melyeket tehát pillanatnyi ellenhatások meg nem semmisíthetnek.
Tanulmányomnak a magyarosodás fél százados mutjára vonatkozó része megjelent már a >Nemzet< hasábjain. Az ó- és középkor nemzetiségi viszonyaira és a városok nyelvfentartó szerepére vonatkozó történeti fejtegetés azonban, mely amannak alapját képezi, s melynek végeredményeit csak alkalmaztam a magyar viszonyokra, jelen munkám keretében most először lát napvilágot.
Lesznek, akik nemfognak velem egyetérteni; de aligha csalódom, mikor felteszem, hogy még a kétkedők is többnek fogják tartani fejtegetéseim végső következtetéseit puszta jámbor óhajtásnál.
Budapest, szeptember elején, 1883.
B. G.
Leütési ár:
18.100 Ft
Licitek száma: 1