Weöres Sándor: Merülő Saturnus (Kerényi Gráciának dedikált példány) (A borítófedélen Illés Árpád festményével.)
Weöres Sándor
Székely Magda
Magvető Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 157 oldal
25 cm x 17 cm
2023-10-22 20:00
Budapest, 1968, Magvető Könyvkiadó (Zrínyi Nyomda, Bp.), 157 p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Merülő Saturnus. Írta: Weöres Sándor. A címlapon a szerző, Weöres Sándor tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Kerényi Gráciának köszönettel, szeretettel Weöres Sándor. Budapest, 1968. V. 1." A dedikáció címzettje: Kerényi Grácia (1925–1985) költő, műfordító, a lengyel irodalom kutatója és fordítója, az ELTE lengyel tanszékének tanára. A kötet borítófedelén Illés Árpád festménye látható. Nyomtatta a Zrínyi Nyomda Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, feliratos, színes illusztrációval díszített, fülszöveges, jó állapotú kiadói borítófedélben. A kötet szerzője Weöres Sándor (Szombathely, 1913. június 22. – Budapest, 1989. január 22.) Kossuth- és Baumgarten-díjas, irodalmi Nobel-díjra jelölt magyar költő, író, műfordító, irodalomtudós, a XX. századi magyar irodalom sokoldalú, spirituálisan érzékeny költője. Kifinomult, több rétegű költészete formabontó és példaértékű lett a magyar lírában.
Elvették nyájamat. Bánjam-e? Többé semmi dolgom, nincs felelősség: menhelyen könnyű az aggnak élete. Legelőbb a papot kergették el, az agancsos félrebeszélőt deszkájáról ahonnan égbe röppent naponta - bolond! - és okosabb papokat válogattak; később a királyt, a védő védtelent, és kardos királyokat fogadtak; aztán a bölcset, hiszen van tudósunk elegendő; végül a költőt, minek számlálja ujjait gagyogva? tódulnak helyébe a kivánalmak célszerű dalnokai megbízás szerint.
Igy állok, arccal falnak fordítva, törött pásztorbotommal. Csordám a vályunál tolong: mennyi vidám vadonatúj nagyszerűség úszkál benne! Orr orr mellett, orr az orrot kitúrja - bánjam-e? - már nem hivatásom, agyarat döfnek belém, ha látom: milesz a roppant szaporulatból, a kapart anyaméhből, falánk bódulatban, gyorsuló iramban, a gyilkos sugarakból, a kapuba rakott robbanásból?
Leütési ár:
42.000 Ft