Gyógyszerészi hagyatékból származó, egyedi, kéziratos receptúragyűjtemény.
A gyűjtemény több száz kozmetikai és háztartási szer, gyógyszer és egyéb kemikália tintával írt receptúráját tartalmazza. A receptek döntő többsége latin nyelvű, nem tartalmaznak bővebb leírást, csupán a szükséges összetevők felsorolását. Ezeket néhány helyen kiegészíti egy-egy egészen rövid, az elkészítésre utaló, magyar nyelvű instrukció, illetve tartalmaz a gyűjtemény néhány magyar címmel ellátott receptúrát is (pl.:
fogpép, fogcseppek, hajfestő, pecsét-viasz, moly elleni por, üvegszurok, chinin czukor, hintőpor, máriaczelli cseppek, villamos géphez folyadék, stb.).
A gyűjteményben megőrzött mellékletekből (
kifejtésüket lásd lentebb!) arra következtethetünk, hogy a könyv
Barcsay Károly (1841-1913) vagy
ifj. Barcsay Károly (1875-1955) szegedi gyógyszerészek kéziratos receptúráit tartalmazza.
A kötet 28 oldala üres, nem tartalmaz írást. Az utolsó előtti oldalon beragasztott, kéziratos papírlap, az utolsó oldalon beragasztott, nyomtatott vény (
"Vény Pain Expellerhez kereszttel") látható.
Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel, könyvgerinccel és hátlappal, új előzéklapokkal, foltos, több helyen sérült belívekkel, néhány hiányos lappal.
Különálló, egyedi mellékletként:- 1. "fehér bórkenőcs" indigóval másolt receptje Barcsay Károly szegedi gyógyszertárának bélyegzőjével;
- 2. ceruzával írt receptúra Barcsay Károly "Isteni Gondviseléshez" címzett szegedi gyógyszertárának nyomtatott, kitöltetlen megrendelőlapjának hátoldalán.
Barcsay Károly (1841-1913) gyógyszerész 1874-ben telepedett le Szegeden, ahol 1875-ben vásárolta meg Götz János örököseinek
"Az Isteni Gondviseléshez" címzett, eredetileg 1823-ban alapított patikáját, amelyet később haláláig vezetett. Fia,
ifj. Barcsay Károly (1875-1955) ugyancsak gyógyszerész lett: apja halála után ő vette át a patinás szegedi gyógyszertár irányítását.
Egy jellemző recept a gyűjteményből:
"Chocolade contra Vermes." [féregűző csokoládé]
Sachari albi gram. 300.
Chocolad gramata 200.
Santotini gramata 7.50.
Butyrum cacao gramata 3.
Syr. Kermesin
Felvágandó 50 Drbra. Ha a santoninczukrot remanentiával csinálod, a tiszta santoninnak csak a felét vedd."