Budapest, 1932, Gellért Könyvkiadóvállalat (Pápai Ernő műintézete, Bp.), 87 p.
Első kiadás. A magyar Capitoliumon. A magyar királyeszme a Duna völgyében. Írta: Pethő Sándor.
A magyar Capitoliumon c. könyve a királyság eszméjével és a restauráció kérdésével foglalkozik legitimista szemszögből.
Az előlap hátoldalán és az utolsó oldalon tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomtatta Pápai Ernő műintézete Budapesten.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratozatlan, elszíneződött, sérült könyvgerinccel, hátlapon a nyomda emblémájával, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Pethő Sándor (1885-1940) történész, újságíró, a Magyar Nemzet alapító főszerkesztője, a Magyar Mickiewicz Társaság és a Magyar Területvédő Liga tagja. Pethő 1934 és 1938 között a Magyarság főszerkesztője volt. 1938-ban Hegedüs Gyulával közösen megalapította a Magyar Nemzet c. napilapot, amelynek Pethő Sándor lett a főszerkesztője. A később legendássá váló sajtóorgánum ekkor náciellenes, konzervatív-jobboldali újságként indult. Pethő számos történelmi-politikai tanulmány szerzőjeként is ismert volt.
Nem óhajtunk foglalkozni a legitimista-kérdésnek úgynevezett jogfolytonossági részével. Úgy véljük, hogy ezt a problémát eldöntötték, vagy kimerítették nálunknál illetékesebb közjogászok és alkotmánytörténészek. A legitimizmussal csak mint restaurációs politikával foglalkozunk, amikor megállapítjuk azt is, hogy óriási, eltékozolhatatlan és pótolhatatlan erők rejlenek abban a tényben, ha a közhatalom és az alkotmány senki által kétségbe nem vonható és semmiféle vita alá nem bocsátható jogi és erkölcsi konstrukciókon nyugszik. A jog érvénye a forradalmak, az anarchiák és a diktaturák évadjának mindig elhomályosodik, eleven ereje csorbul, hatóképessége vesztegel, vagy éppen visszafejlődik. Bármekkora jelentősége és úgynevezett jogformáló hatalma van az érvényesült erőnek, amelynek eredete kétes, homályos és vitás, mihelyt a dolgok és az események bizonyos egyensúlyba jutnak, a káosz tisztul és rendezőik, nyomban föléled az ősi jogrend Csipkerózsa tündére a maga tetszhalotti merevségéből.
Azt hisszük azonban, hogy a jog egymagában, a maga passzív szüzességében és méltóságában nem politikaformáló hatalom. Hogy azzá válhasson, szükséges, hogy kapcsolatba jusson a tényekkel és az érdekekkel, amelyek gyakran nem tekinthetnek vissza olyan előkelő családfára, mint a jogfolytonosság, helyzetalakító erejük azonban dinamikus, kétségtelen és sokszor ellenállhatatlan, következőleg a politikus sokkal inkább tartozik számolni fontosságukkal, mint a közjogász. Az utóbbi a maga elméleti absztrakcióinak elefántcsont-tornyából nem köteles tudomást venni a lenn zajló élet lármás, zűrös forgatagáról, amely új formákat vajudik ki elemeinek iszonyú sokféleségéből és ellentétességéből, hogy meglepje a befejezett tények érvényesült tövényhozásával azokat, akik a toronyban élnek, tünődnek és ábrándoznak tudományunk aszalt igazságairól.