Verne Gyula: Tizenötéves kapitány
Verne Gyula
Szász Károly
Franklin-Társulat Magyar Irod. Intézet és Könyvnyomda
Kiadói egészvászon sorozatkötés
, 303 oldal
Verne Gyula összes művei
20 cm x 14 cm
2023-09-24 20:40
Budapest, é. n., Franklin-Társulat Magyar Irod. Intézet és Könyvnyomda (Franklin-Társulat Nyomdája), 303 p. + [1] p., ill.
Verne Gyula Összes Munkái c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű.
Tizenötéves kapitány. Regény. Írta: Verne Gyula. Franciából fordította: Szász Károly.
Egyedül jogosított nyolcadik kiadás. Nyolcvankilenc, szövegközti, fekete-fehér képpel illusztrált, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta a Franklin-Társulat Nyomdája.
Kiadói egészvászon sorozatkötésben lévő példány aranyozott feliratos, illusztrációval ellátott, utószínezett címfedéllel, feliratos, aranyozott, díszes, kopott könyvgerinccel, kiadói előzéklapokkal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Jules Gabriel Verne /Verne Gyula/ (Nantes, 1828. február 8. – Amiens, 1905. március 24.) francia író, egyben a tudományos-fantasztikus irodalom egyik legnagyobb, korszakalkotó alakja. A könyveiben említett száznyolc terv és találmány döntő többségét mára már megvalósították. Kalandos műveiben a föld tájainak, embereinek és természeti helyeinek, valamint a korát megelőző technikai találmányok bemutatásának gazdag tárházát mutatja be izgalmas cselekmények és karakteres szereplők segítségével.
1873 február 2-án a Vándor nevű brick-goelette (vitorlás naszád) a déli szélesség 43° 57' és (Greenwichi délkörtől számítva) a nyugati hosszúság 165° 19' alatt horgonyzott. Ez a voltaképpen halászatra fölszerelt hajó négyszáz tonna térfogatú volt s Weldon W. Jakab kaliforniai gazdag vállalkozó volt a tulajdonosa, ki azt évek óta a Hull kapitány vezénylete alá adta ; rendszerint az ausztráliai tengeren halászgattak vele.
A Vándor egyike volt a legkisebb, de legjobb hajóknak, melyet Weldon W. Jakab vagy a Bering-szoroson át az északsarki, vagy Tazmán-föld, vagy Horn-fok vidékén túl a délsarki tengerekre kiindított. Pompás járatú hajó volt. Könnyen kormányozható, azért kevés emberrel is elindulhatott a déli sark-tenger veszélyes zátonyai közé. Hull kapitány, e fürge hajó parancsnoka, sokszor kivágta magát a jégtorlasz közül, mely Új-Zéland vagy Jóremény-fok vidékén sokkal csekélyebb szélességben is megijeszti a hajósokat nyáron (a déli félgömbi télen) át, mint a megfelelő időszakban az északi félgömbön...
| Első rész | |
| A "Vándor" | 3 |
| Sand Dick, az árva fiú | 10 |
| A tört hajó | 17 |
| A "Waldeck" menekültjei | 22 |
| S. V. | 28 |
| Mit vesznek észre? | 38 |
| A cet | 45 |
| Előkészületek | 49 |
| Harc a cettel | 56 |
| Sand kapitány | 65 |
| Az első négy nap | 71 |
| Vihar | 81 |
| Csalódás | 90 |
| Száraz! | 98 |
| Mit kell tenni | 106 |
| Harris | 115 |
| Úton | 124 |
| Kétségek és aggodalmak | 133 |
| Második rész | |
| A rabszolgakereskedés | 147 |
| Harris és Negoro | 153 |
| Útra kelnek | 162 |
| Milyen utak vannak Angolában | 172 |
| Egy hangyafészekben. Benedek úr értekezése | 180 |
| A búvárharang üregében | 188 |
| Tábor a Koanza partján | 196 |
| Sand Dick jegyzeteiből | 205 |
| Kazondé | 214 |
| A vásár napja | 222 |
| Hogyan égettek puncsot a kazondéi királynak | 230 |
| Királyi temetés | 240 |
| A gyarmatház belseje | 250 |
| Aki bogár után indul | 258 |
| A mganga | 266 |
| A menekülés | 274 |
| Úti kalandok | 282 |
| Új megpróbáltatások | 289 |
| S. V. | 293 |
| Befejezés | 302 |