Szabó István: A középkori magyar falu

Szabó István
Hoffmann Tamás
Sinkovics István
Akadémiai Kiadó (Budapest) ,
Vászon , 251 oldal
Méret: 24 cm x 17 cm
2023-01-22 20:00

Könyvtári könyv volt. Védőborító nélküli példány.

"A középkori magyar falu" szervesen összefügg a falurendszer kialakulásának a szerző tollából 1966-ban napvilágot látott történetével. Ennek során mintegy alapot rakott le a falu történeti... Tovább

"A középkori magyar falu" szervesen összefügg a falurendszer kialakulásának a szerző tollából 1966-ban napvilágot látott történetével. Ennek során mintegy alapot rakott le a falu történeti rajzához. Az 1966-ban kiadott munkában a falurendszer létrejöttét vizsgálgatta, mostani munkájában pedig meghatározta a falu szerkezetét, gazdálkodása megkötéseit, a faluközösségnek s magának a falunak mindennapi életét, élete folyásának kisebb-nagyobb eseményeit. Mindezeket a honfoglalás és az 1526-tal lezárható határok között kívánta elvégezni. A szerző számot kíván adni arról, hogy a középkori faluról mondanivalóit eredetileg - és még jó ideig - egyetlen kötetben óhajtotta közreadni. De magának a falurendszer kialakulásának sokrétű kérdései végül is önálló könyvvé nőttek. Így célszerűnek látszott - már az arány miatt is - e mondanivalóknak független keretekben adni közlési teret. A falu feltárásának egysége ezzel még nem szenvedett csorbát, de mindenképpen kitágult és térnyitó szabadságot nyert. Vissza

E kötettel a magyar parasztság története kiváló kutatójának posztumusz művét ajánlja kiadónk az olvasónak. Szerző ebben a munkájában új kutatási eredményekre támaszkodva a középkori magyar falu... Tovább

E kötettel a magyar parasztság története kiváló kutatójának posztumusz művét ajánlja kiadónk az olvasónak. Szerző ebben a munkájában új kutatási eredményekre támaszkodva a középkori magyar falu gazdasági és társadalmi szerkezetével foglalkozik. A könyv ezenkívül megismertet a telekszervezet rendjével és a falusi lakosság rétegződésével is. Színesen festi a falu mindennapi életét, képet ad a kor jogi és vallási szokásairól, ezek alakulásáról. Legrészletesebben a XV. század már kialakult jobbágytársadalmát mutatja be, mivel ez időből származó írott forrásanyag, főleg oklevelek formájában, már bővebben álltak rendelkezésre.
A munka tudományos megállapításai a középkori magyarsággal kapcsolatos eddig ismeretlen tényekre világítanak rá; egyes következtetései pedig az összeurópai kérdésekkel foglalkozó történettudományt is új eredményekkel gazdagítják. Vissza

Előszó7
Az üzemegység, a telek9
A telek és a telekszervezet9
A belső telek19
A ház26
Az udvar és a kert44
A falu gazdasági egysége50
A falu földje50
A falu termelési kötöttségei56
A földközösség65
Munkatársulások72
Társadalom és közösség78
Egység és sokféleség78
A faluközösség84
A falu önkormányzata90
Az úri hatalom jelenléte101
A falu határa107
A határ megjelölése107
Határperek117
A falukép121
Természeti és történeti tényezők121
Morfológiai falutípusok126
Szabályos alaprajzú falvak131
Szabálytalan alaprajzú falvak148
A faluforma és a birtoklási-művelési szerkezet156
Az összkép159
A falu békéje168
Az élet és a javak biztonsága168
A hatalmaskodások174
A parasztok fegyverei179
Kereszténység és polgárság184
A templom184
A pap197
A vallási élet204
A család, az otthon és a falusi élet210
A család210
Az otthon219
Munka, ünnep, játék228
A falu, a mezőváros és a külvilág236
Bibliográfia az idézett munkákról241
Képek jegyzéke250
362

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
40.900 Ft Licitek száma: 0