Móricz Zsigmond: Erdély I-III. (Szekfű Gyulának dedikált példány)
Tündérkert/A nagy fejedelem/A nap árnyéka
Móricz Zsigmond
Athenaeum(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 904 oldal
20 cm x 14 cm
2023-05-28 20:00
[Budapest], 1935, Athenaeum (Athenaeum Irod. és Nyomdai R.-T.), 904 p.
Szerző által dedikált példány. A trilógia első teljes kiadása. Erdély I-III. Móricz Zsigmond történelmi regénytrilógiája.
Az előlapon a szerző, Móricz Zsigmond tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Szekfű Gyulának szeretettel küldi Móricz Zsigmond 1934. XII. 12.".
I. kötet: Tündérkert.Történelmi regény a XVII. század elejéről. Báthory Gábor erdélyi fejedelemsége. Bethlen Gábor ifjúkora. A címlapon a Báthory-család sárkányfogas címere látható. II. kötet: A nagy fejedelem. A Tündérkert virágbaborul. Bethlen Gábor dicsősége. Zsuzsanna fejedelem. Asszony szenvedése eljő. A címlapon az iktári Bethlen-család címere látható. III. kötet: A nap árnyéka. Az asszonyi állat az ő urának dicsőségében láthatatlan lesz. - Minél jobb s tökéletesebb, annál jobban s tökéletesebben: Íme a regény. A címlapon a Károlyi-család régi címere látható.
A dedikáció címzettje, Szekfű Gyula (Székesfehérvár, 1883. május 23. – Budapest, 1955. június 28.) történész, publicista, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, a kora újkori magyar történelem kutatója. Többek között a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Levéltár, illetve a bécsi Császári és Királyi Házi, Udvari és Állami Levéltár munkatársa, valamint a Magyar Szemle szerkesztője volt.
A könyv fedelén Erdély címere látható. Nyomtatta az Athenaeum Irod. és Nyomdai R.-T.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, aranyozott feliratos, aranyozott címerrel illusztrált címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, kiadói előzéklapokkal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerkesztője, Móricz Zsigmond (Tiszacsécse, 1879. július 2. – Budapest, 1942. szeptember 5.) író, újságíró, szerkesztő. A 20. századi realista prózairodalom legismertebb alakja. A "Debreceni Hírlap" segédszerkesztője, a kisújszállási gimnázium óraadó tanára, a Kultuszminisztérium tisztviselője és a Központi Statisztikai Hivatal munkatársa volt. Mikszáth Kálmán hívására "Az Újság" gyermekrovatának szerkesztője lett. A Kisfaludy Társaság megbízásából népdalgyűjtésbe kezdett, s 1903–1905 folyamán Szatmár falvait járva rengeteg dalt, köszöntőt, találós mesét, játékot gyűjtött. 1908-ban a "Nyugat"-ban megjelent "Hét krajcár" c. novellája azonnali hírnevet hozott a szerzőnek. Osvát Ernő halála után Babits Mihállyal közösen szerkesztette a "Nyugatot", szerkesztői elveiket azonban nemigen tudták összehangolni. Móriczé volt a prózarovat. A folyóiratot igyekezett a „nemzeti koncentráció” orgánumává tenni, megszervezte a Nyugat Barátok Körét, könyvsorozatot tervezett, járta az országot, erdélyi, felvidéki, vajdasági, amerikai magyar szerzők írásait közölte, felkarolta az autodidakta paraszttehetségeket. 1939-től a népi írók atyjaként, a Kelet Népe szerkesztője lett.
Ragyogó téli nap volt odakinn, február tizedike, vasárnap.
Az ajtónálló úgy elbámészkodott a kint ácsorgó népen, hogy maga is a fejét csóválta rá.
- De mi az ördögöt tudnak úgy csudálni ezeken az ablakokon - mondta magában.
A Szent Mihály temploma körül vastagon állt a nép, bundások meg darócosok vegyesen. Hidegnek kellett odakinn lenni, mer nagyon dugták zsebre az öklüket s asszonyok nagyon húzták nyakba a kerek subácskákat, meg a posztó ujjasokat.
- Má pég csak déllére gyün meg a fiatal fejedelemaszszony, - perelt velük magában a hajdúlegény, - azt igen, annak lesz láttattya, ha az meggyün, mer arra mindenki kíváncsi, mien lehet, hogy a fejedelem mán egy esztendeje nem ereszti be Erdélyországába...
- Nem szabad - kiáltott rá olyan ijedten, hogy ő is megijedt.
- Nem szabad bemenni!
- Nekem se? - nevetett rá nagy szemmel a szép asszony, aki olyan szép volt az aranyruhájában, bő aranyszoknyájában, mint egy aranykemence. A hajdúlegény nagyot is nyelt, mer ennyi aranyat még sose látott egész életibe s azt mondta:
- Még magának a magasságos jaó istennek, neki magának se l A szép asszonyság felemelte a karját, azt a drágalátos gyönyörűséges fejér kezét:
- Hagyd csak Lukcsi fiam, csak egy félpillantatra nézek be.
Leütési ár:
120.000 Ft