Magánkiadás(Pesten)
Könyvkötői félbőr kötés
, 208 oldal
21 cm x 14 cm
2023-09-24 20:20
Pesten, 1832, Hartleben Konrád Adolf' tulajdona, [4] p. + 208 p. + [2] p.
Kiadói unicus kiadás. Kölcsey Ferencz' Munkáji. Első kötet. Versek. Kiadta: Szemere Pál. Két színnel nyomott díszcímlappal és kötetvégi tartalomjegyzékkel. Az előlapon és a címlap előtti lapon tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzések láthatók. Kölcsey munkáinak jelen, Hartleben-féle kiadásából több kötet nem jelent meg. A 176-193. oldalig terjedően a lapok bekötési rendje eltér az eredeti bekötési rendtől.
Könyvkötői félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, feliratos, aranyozással díszített, sérült könyvgerinccel, színes, mintás előzéklapokkal, sérült, hiányos előlappal, több helyen nedvességtől foltos belívekkel, hiánytalan állapotban, utólagosan készült, sérült papír védődobozban.
A kötet szerzője Kölcsey Ferenc (Sződemeter, 1790. augusztus 8. – Szatmárcseke, 1838. augusztus 24.) költő, politikus, nyelvújító, a magyar nemzeti himnusz szerzője. A Debreceni Református Kollégiumban tanult. Tanulmányai mellett Kazinczy buzdítására kivonatokat és irodalmi esszéket írt. Tanulmányait befejezve Pesten törvénygyakorlatra járt, de ügyvédi vizsgát soha nem tett. Horvát Istvánnal, Vitkovics Mihállyal, Szemere Pállal Pesten kötött szoros barátságot. 1823. január 22-én tisztázta le Hymnus, a’ Magyar nép zivataros századaiból c. nagy költeményét, amely Erkel Ferenc zenéjével Magyarország nemzeti himnusza lett. Literátorként kiállt a nyelvújítás mellett, később országgyűlési követként küzdött a reformokért, az Erdéllyel való unióért, az alkotmányozásért és a magyar nyelv jogaiért.
Búcsú B...töl
Sző Demeter. October. 1809.
Mégysz édesem, ah de elfeledni
Nem fogsz Te, nem fogsz engemet,
Szent lácz köt engemet Te hozzád,
Búcsú B...töl
Sző Demeter. October. 1809.
Szent láncz köt hozzám Tégedet.
Szelíd csenddel fog képzetidnek,
Miként az éjnek álmai,
Elébe tűnni képem, akkor
Lágy érzés töltse szívedet.
Remegjen könycsepp is szemeidben,
Egy könycsepp szenvedésimért,
Felém hozzák azt hűs Zephyrkék,
'S enyhülni fognak kínaim.
Leütési ár:
22.000 Ft