Kölcsey Ferencz' munkáji I. (Kiadói unicus kötet)

Kölcsey Ferenc
Magánkiadás (Pesten) ,
Könyvkötői félbőr kötés , 208 oldal
Méret: 21 cm x 14 cm
2023-09-24 20:20

Pesten, 1832, Hartleben Konrád Adolf' tulajdona, [4] p. + 208 p. + [2] p.

Kiadói unicus kiadás. Kölcsey Ferencz' Munkáji. Első kötet. Versek. Kiadta: Szemere Pál.
Két színnel nyomott díszcímlappal és kötetvégi tartalomjegyzékkel. Az előlapon és a címlap előtti lapon tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzések láthatók. Kölcsey munkáinak jelen, Hartleben-féle kiadásából több kötet nem jelent meg.
A 176-193. oldalig terjedően a lapok bekötési rendje eltér az eredeti bekötési rendtől.
Könyvkötői félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, feliratos, aranyozással díszített, sérült könyvgerinccel, színes, mintás előzéklapokkal, sérült, hiányos előlappal, több helyen nedvességtől foltos belívekkel, hiánytalan állapotban, utólagosan készült, sérült papír védődobozban.
A kötet szerzője Kölcsey Ferenc (Sződemeter, 1790. augusztus 8. – Szatmárcseke, 1838. augusztus 24.) költő, politikus, nyelvújító, a magyar nemzeti himnusz szerzője. A Debreceni Református Kollégiumban tanult. Tanulmányai mellett Kazinczy buzdítására kivonatokat és irodalmi esszéket írt. Tanulmányait befejezve Pesten törvénygyakorlatra járt, de ügyvédi vizsgát soha nem tett. Horvát Istvánnal, Vitkovics Mihállyal, Szemere Pállal Pesten kötött szoros barátságot. 1823. január 22-én tisztázta le Hymnus, a’ Magyar nép zivataros századaiból c. nagy költeményét, amely Erkel Ferenc zenéjével Magyarország nemzeti himnusza lett. Literátorként kiállt a nyelvújítás mellett, később országgyűlési követként küzdött a reformokért, az Erdéllyel való unióért, az alkotmányozásért és a magyar nyelv jogaiért.

Részlet a könyvből: Búcsú B...töl Sző Demeter. October. 1809. Mégysz édesem, ah de elfeledni Nem fogsz Te, nem fogsz engemet, Szent lácz köt engemet Te hozzád, Szent láncz köt hozzám Tégedet.... Tovább

Részlet a könyvből: Búcsú B...töl Sző Demeter. October. 1809. Mégysz édesem, ah de elfeledni Nem fogsz Te, nem fogsz engemet, Szent lácz köt engemet Te hozzád, Szent láncz köt hozzám Tégedet. Szelíd csenddel fog képzetidnek, Miként az éjnek álmai, Elébe tűnni képem, akkor Lágy érzés töltse szívedet. Remegjen könycsepp is szemeidben, Egy könycsepp szenvedésimért, Felém hozzák azt hűs Zephyrkék, 'S enyhülni fognak kínaim. Vissza

Búcsú B...től 1
Végnyúgalom 3
Kívánság 5
Phantasia 7
Kedves' sírja 9
Szemerémhez 10
Genius száll 17
Sappho után 19
Minden órám 21
Veszteség 24
Ajánlás 25
Sappho után 26
Demokritos' sírján 27
Ohajtás 28
Hiacynthus 29
Tiszták, miként 30
Sappho, után 33
Egy ifjú' sírján 35
Rádaynak sirján 36
Egykor homályos 37
Jegyváltó 39
Ábránd 41
Ideál 43
Édes kín 46
Élet 47
Laurához 49
Vilma' emlékkönyvébe 51
Küzdés 53
Róza 56
Rákos' nymphájához 59
Tudatlanság 62
Bor-király 63
Elfojtódás 64
A' lyány' dala 65
Hol a' virány 67
Lyány ült 69
Rény 71
Fejedelmünk haj 75
Képzelethez 78
Szép lenka 81
Rákos 85
Bú kél velem 88
Dobozi 90
Talányok I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. 97-105
Bordal 100
Csolnakon 109
Ki búban ül 111
Hymnus 113
Remete 117
Vanitatum vanitas 121
Panasz 125
Vérmenyekző 127
Zápor 136
Zsarnok 138
Lotti 140
Tanács 141
Igazság 142
Remény, emlékezet 145
A' nyugtalan 147
Endymion 149
Berkemhez 153
Vigasztalás 143
Esti dal 156
Emlék 158
Áldozat 159
Holdhoz 160
Jennyhez 162
Echo 163
Drégel 164
Szerelemhez 165
Alkonyi dal 167
Rév előtt 169
Hozzá 170
Derű 172
Balassa 173
Hervadsz 174
Költő 176
Vándor remény 178
Ültem én 179
Hév naptol 180
Vágy 182
Pipadal 184
Vándor 187
Honvágy és szerelem 189
Zrínyi dala 191
Könycsepp 193
Búsán csörög 195
Huszt 197
Mária-Therézia 198
Tavozás 199
Munkács 200
Vész 201 Vissza
224

Kikiáltási ár:
18.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
22.000 Ft Licitek száma: 0