Balogh Pál: A népfajok Magyarországon/A Népfajok Magyarországon című dolgozat térkép-mellékletei I-XXII.

Balogh Pál
báró Kocsárd Sándor
Magyar Királyi Vallás- és közoktatásügyi Ministerium (Budapest) ,
Könyvkötői egészvászon kötés , 1.113 oldal
Méret: 35 cm x 26 cm
2023-09-24 20:09

Budapest, 1902, Magyar Királyi Vallás- és közoktatásügyi Ministerium (Hornyánszky Viktor Cs. és Kir. Udvari Nyomdája, Bp.), VII p. + [1] p. + 1113 p. + [6] t. (kihajtható) + 22 mell.

Első kiadások. A népfajok Magyarországon. / A Népfajok Magyarországon című dolgozat térkép-mellékletei I-XXII.

1. A népfajok Magyarországon. Írta: Balogh Pál.
Bevezetővel, a szövegben előforduló jelek és rövidítések magyarázatával, záró szavakkal, sajtó- és tollhibák helyreigazításával, 6 függelékkel (6 t.) és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta Hornyánszky Viktor Cs. és Kir. Udvari Nyomdája, Budapesten.
Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, a könyvgerincre kasírozott, eredeti, aranyozott feliratozású, kiadói könyvgerinc részlettel, új előzéklapokkal, megerősített címlappal, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban.

2. A Népfajok Magyarországon című dolgozat térkép-mellékletei I-XXII. Tervezte: Balogh Pál. Rajzolta: Proff Kocsárd Sándor báró.
  • I. Magyarország fajnépei (színes táblázat)
  • II. Magyarország felekezeti népessége (színes táblázat)
  • III. (3. a.) A népfajok. Túl a Dunán.
  • IV. (4. a.) A népfajok északnyugaton.
  • V. (5. a.) A népfajok északon.
  • VI. (6. a.) A népfajok északkeleten.
  • VII. (7. a.) A népfajok délkeleten.
  • VIII. (8. a.) A népfajok a délvidéken.
  • IX. (9. a.) A népfajok az ország mélyén.
  • X. (3. b.) A felekezetek. Túl a Dunán.
  • XI. (4. b.) A felekezetek északnyugaton.
  • XII. (5. b.) A felekezetek északon.
  • XIII. (6. b.) A felekezetek északkeleten.
  • XIV. (7. b.) A felekezetek délkeleten.
  • XV. (8. b.) A felekezetek délvidéken.
  • XVI. (9. b.) A felekezetek az ország mélyén.
  • XVII. (3. c.) A nyelvhatárok és nyelvszigetek. Túl a Dunán.
  • XVIII. (4. c.) A nyelvhatárok és nyelvszigetek északnyugaton.
  • XIX. (5. c.) A nyelvhatárok és nyelvszigetek északon.
  • XX. (6. c.) A nyelvhatárok és nyelvszigetek északkeleten.
  • XXI. (7. c.) A nyelvhatárok és nyelvszigetek délkeleten.
  • XXII. (7-8. c.) A nyelvhatárok és nyelvszigetek a délvidéken és az ország mélyén.
A mellékleteken tulajdonosi bélyegzés látható.
Könyvkötői egészvászon mappábanben lévő mellékletek a mappafedélre kasírozott, feliratos, foltos, kiadói címfedél részlettel, feliratozatlan mappagerinccel és hátlappal, néhány javított, szövegkiemelővel készített kiemeléssel ellátott melléklettel, hiánytalan állapotban.

A kötet szerzője, Balogh Pál (Győr, 1854. augusztus 14. – Budapest, 1933. augusztus 25.) demográfus, publicista. Kezdetben újságíróként és szerkesztőként, majd parlamenti tudósítóként dolgozott, később pedig a miniszterelnökség sajtóosztályán kapott munkát. Ezenkívül a Fővárosi Lapok, a Nemzeti Hírlap és a Budapesti Hírlap munkatársaként is tevékenykedett. Kutatási területe a magyarországi nemzetiségi demográfia. Elemzései, amiket főleg a 19. sz. végi népszámlálások anyagára alapozott, egyes vonatkozásokban meghaladottak, de a kutatás számára sokszor egyértelműen eligazgató jellegűek. Nagy összefoglaló művében "A népfajok Magyarországon" figyelemreméltóan a közlekedőutak-folyóvölgyek tagolása szerint tárgyalja a népterületi egységeket, ennek alapján szerkesztette térképeit is.

E dolgozattal - és mellékleteivel - hű képet nyujtunk a magyar közönségnek hazánk nyelvterületi tagozatáról, s a fajnépekről, melyek az ország földrajzában tényezők és közéletében részesek.... Tovább

E dolgozattal - és mellékleteivel - hű képet nyujtunk a magyar közönségnek hazánk nyelvterületi tagozatáról, s a fajnépekről, melyek az ország földrajzában tényezők és közéletében részesek. Bemutatjuk e földet népességének poliglott összetételében, ahogy ma a hegy és vízrajzi hálózat szálai közt, s a közigazgatási területek joghatárain belül a nyelvhatárok elvonulnak. A kép megrajzolásánál mértékadónk és irányzónk a XIX. század utolsó népszámlálási eredménye volt. Megszerkesztettük azt a népek saját bevallása alapján, hogy a tényleges állapotot tegyük láthatóvá. Nem álltunk meg a nagy földdarabok : országrészek, megyék és megyejárások fajnépességének sommázatánál. Mert nem az összegezett embertömegekre kivántunk rámutatni, a miket a statisztikai munkákból mindenki ismerhet, - hanem a népek elhelyezkedésének országos szinterére, hol életmozgalmaik is hullámzanak. Megfigyeltünk e czélból minden emberlakta pontot az ország területén, leszállva a legkisebb egységig, a meddig a számlálás terjedt: a községig, összehasonlítottuk a lakóhelyeket, mert azokban ismerhetni meg a népeket. Vissza

Bevezető. (A dolgozat tárgya, módszere, eszközei és elvei)1
A történeti talaj. (A magyar nemzeti állami kialakulása mai poliglott népességével)15
A népfajok a magyar földabroszon
Az etnikai talaj. (A fajnépek a megyék és járások keretében % arány szerint összehasonlítva)57
A népfajok és felekezetek. (A fajnépesség s a felekezeti népesség % arányszámainak a megyék és járások keretében össszehasonlítása)104
A népfajok és a község. (Az ország községei közigazgatási jelleg, népbőség, fajtöbbségük és fajkisebbségük, felekezeti többség és kisebbségek szempontjából összehasonlítva)134
Nyugat és kelet. (Folytatása a községek összehasonlításának az ország keleti és nyugati fele, a Királyhágón túli s az alvidéki, s felvidéki és túl-a-dunai országrészek közt)171
Túl-a-Dunán215
A nyugati megyék. (Moson, Győr, Sopron és Vas megyék községeiben fajnépességi viszonyok)216
Összefoglalás273
A déli megyecsoport. (Zala, Somogy és Baranya megyék községeiben a fajnépességi viszonyok)278
Összefoglalás332
Az északi megyék. (Tolna, Veszprém, Fejér és Komárom megyék községeiben a fajnépességi viszonyok)335
Összefoglalás369
Visszapillantás Túl-a-Dunánra. (A nyelvterületek és mai határaik megállapítása)372
A felvidéken381
A tót felvidék. (Pozsony, Nyitra, Bars, Turócz, Trencsén, Árva, Liptó és Zólyom megyék községeiben a fajnépességi viszonyok)382
Összefoglalás458
A palóczföld. (Esztergom, Hont, Nógrád, Heves, Borsod, Gömör és Abauj-Torna megyék községeiben a fajnépességi viszonyok)462
Összefoglalás528
A tót-orosz felföld. (Szepes, Sáros, Zemplén, Ung, Bereg, Ugocsa és Máramaros megyék községeiben a fajnépességi viszonyok)531
Összefoglalás620
Visszapillantás a felvidékre. (A nyelvterület s mai határaink megállapítása)623
Túl-a-Királyhágón636
Erdély keleti megyéi. (Csík, Háromszék, Udvarhely és Maros-Torda megyék községeiben a fajnépességi viszonyok)637
Összefoglalás668
Erdély északi megyéi. (Besztercze-Naszód, Szolnok-Doboka, Szilágyi, Kolozs és Torda-Aranyos megyék községeiben a fajnépességi viszonyok)670
Összefoglalás727
Erdély déli megyéi. (Brassó, Nagy-Küküllő, Fogaras, Szeben, Hunyad, Alsó-Fehér és Kis-Küküllő megyék községeiben a fajnépességi viszonyok)730
Összefoglalás788
Visszapillantás az erdélyi részek felé. (A nyelvterületek s mai határaink megállapítása)790
Az alvidéken802
A délvidék. Krassó-Szőrény, Temes, Torontál és Arad megyék községeiben a fajnépességi viszonyok)803
Összefoglalás855
A magyar alföld. (Bihar, Szatmár, Szabolcs, Hajdú, Jász, Csongrád, Békés, Csanád, Bács és Pest megyék községeiben a fajnépességi viszonyok)859
Összefoglalás930
Visszapillantás az alvidékre. (A nyelvterületek s mai határaink megállapítása)932
Az ország képe. (A néprajzi térkép áttekintése)944
A fajnépek a magyar közéletben
A jogi népesség s a nyelvvidékek955
Az álló s a vándor népesség959
A családi élet983
A testi élet1005
Az anyagi élet1026
A szellemi és erkölcsi élet1072
Záró szavak1104
Sajtó- és tollhibák helyreigazítása1107
Mellékletek:
I. melléklet - Magyarország fajnépei megyejárásonkint
II. melléklet - Magyarország felekezeti népessége megyejárásonkint
III. melléklet - III a. A népfajok. Túl a Dunán
IV. melléklet - IV a. A népfajok. Északnyugaton
V. melléklet - V a. A népfajok. Északon
VI. melléklet - VI a. A népfajok. Északkeleten
VII. melléklet - VII a. A népfajok. Délkeleten
VIII. melléklet - VIII a. A népfajok. A délvidéken
IX. melléklet - IX a. A népfajok. Az ország mélyén
X. melléklet - III b. A felekezetek. Túl a Dunán
XI. melléklet - IV b. A felekezetek. Északnyugaton
XII. melléklet - V b. A felekezetek. Északon
XIII. melléklet - VI b. A felekezetek. Északkeleten
XIV. melléklet - VII b. A felekezetek. Délkeleten
XV. melléklet - VIII b. A felekezetek. A délvidéken
XVI. melléklet - IX b. A felekezetek. Az ország mélyén
XVII. melléklet - III c. A nyelvhatárok és nyelvszigetek. Túl a Dunán
XVIII. melléklet - IV c. A nyelvhatárok és nyelvszigetek. Északnyugaton
XIX. melléklet - V c. A nyelvhatárok és nyelvszigetek. Északon
XX. melléklet - VI c. A nyelvhatárok és nyelvszigetek. Északkeleten
XXI. melléklet - VII c. A nyelvhatárok és nyelvszigetek. Délkeleten
XXII. melléklet - VII-VIII c. A nyelvhatárok és nyelvszigetek. A délvidéken és az ország mélyén
037

Kikiáltási ár:
50.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
88.000 Ft Licitek száma: 0