Thaly Kálmán: Rákóczi tár I-II. (A második kötetből egy képtábla hiányzik!) (A könyv szerepelt az ÁKV 1978. évi XII. aukciójának 514. tételeként.)

Történelmi érdekű naplók, emlékiratok, levelezések, pátensek, hadi-szabályok, országgyűlési diariumok és törvényczikkek gyüjteménye II. Rákóczi Ferenc korához

Thaly Kálmán
II. Rákóczi Ferenc
Lauffer Vilmos kiadása (Buda-Pest)
Korabeli félbőr kötés , 880 oldal
Méret: 21 cm x 14 cm
2023-09-24 20:34

Pest, 1866-1868, Lauffer Vilmos (Hornyánszky és Hummel - Hornyánszky és Träger, Pest), XXIV p. + 448 p. + [4] p. + 1 t.: ill.; XXXII p. + 376 p.

Első kiadás. Rákóczi tár I-II. (két kötet egy könyvben) Történelmi érdekű naplók, emlékiratok, levelezések, pátensek, hadi-szabályok, országgyűlési diariumok és törvényczikkek gyűjteménye II. Rákóczi Ferenc korához. Szerkeszti: Thaly Kálmán.

1. Első kötet. Rákóczi imádsága. – Beniczky Gáspár, – Szathmáry Király Ádám, – és Ráday Pál naplóik. – A szécsényi országgyűlés diariuma s törvényczikkei.
Pest, 1866, Lauffer Vilmos, XXIV p. + 448 p. + [4] p. + 1 t.: ill. (A szécsényi országgyűlési tábor kőnyomatú térrajzával.)

2. Második kötet. Gr. Bercsényi Miklós levelei B. Károlyi Sándorhoz. 1703-1711.
Pest, 1868, Lauffer Vilmos, XXXII p. + 376 p. A kötetből a címlapon jelzett portré hiányzik.

A könyv szerepelt az ÁKV 1978. évi XII. aukciójának 514. tételeként.
Az első kötetet Hornyánszky és Hummel, a másodikat Hornyánszky és Träger nyomtatta Pesten.
Korabeli félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, márványmintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, bordázott könyvgerinccel, színes, márványmintás előzéklapokkal, színezett lapélekkel, tiszta belívekkel, néhány megerősített lappal.
A kötet szerkesztője Thaly Kálmán (Csép, 1839. január 3. – Zablát, 1909. szeptember 26.) költő, író, politikus, az MTA tiszteleti tagja. Az 1860-as évek elején a Pesti Napló munkatársa, később a Honvédelmi Minisztérium titkára, majd országgyűlési képviselő volt. 1867-ben a Magyar Történelmi Társulat megalapításakor annak titkárává, s közlönyének, a Századoknak a szerkesztőjévé választották. Ekkortól főként Rákóczi korának kutatásával foglalkozott, a kurucvilág eseményeinek és a kuruckor irodalmának megismertetője és népszerűsítője lett. Az irodalomtörténet számára kuruc balladák imitálójaként is ismert. A milleniumi ünnepségek előtt az ő indítványára határozta el a képviselőház, hogy az ezredév emlékére az ország hét pontján emlékművet állíttat, és ezek kijelölésével és felállításával mint kormánybiztost, őt bízták meg. Az ezredéves országos kiállítás történelmi csoportjának egyik rendezője és alelnöke volt, amely a kiállításon aranyérmet kapott.

Hazánk történetének kétségkivül egvik legérdekesebb, s e mellett legtanulságosabb korszaka II. Rákóczi Ferencz ideje. Már maga a főszereplő: a Vezérlő-Fejedelem kimagasló alakja, megnyerő... Tovább

Hazánk történetének kétségkivül egvik legérdekesebb, s e mellett legtanulságosabb korszaka II. Rákóczi Ferencz ideje. Már maga a főszereplő: a Vezérlő-Fejedelem kimagasló alakja, megnyerő egyénisége, határozott, nemes jelleme, lángoló hazaszeretete, s mégis oly tragicai sorsa annyira leköti az elfogulatlan vizsgáló figyelmét, hogy ha egyszer mélyebben reátekintett: alig bír többé megválni e vonzó alaktól. Akár dicsősége fénypontján szemléljük őt: környezve majd az egész nemzet virágától, daliás seregben, tüzes csaták között, kezében villogó kardal intézvén a hadak rohanásit, - akár rodostói csendes magányában, iróasztalánál ülve, menten minden földi szenvedélytől, mely lelki-nyúgalommal tekintve vissza hányatott életén, s az örök Igazság trónusa előtt őszintén tárván fel emlékiratait...mindenképen magasztos, mindenképen nagyszerű ez alak! Vissza

1. Előszó V
2. Rákóczi imádsága (1703.) XXI
3. Beniczky Gáspár naplója (1707-1710.) 1
1707 5
1708 83
1709 180
1710 227
4. Szathmári Király Ádám napló-könyve.
(1711-1717.) 233
1711 235
1712 257
1713 266
1714 295
1715 340
1716 375
1717 382
5. Ráday Pál napló-irása. (1677-1720.) 397
I-ső része. (Önéletirás.) 399
II-ik része. (Benderbe menő utazásának diariuma. 1709.) 404
6. A szécsényi országgyülés naplója és törvényczikkei. (1705.) 421
I-ső része. (Memoriale.) 423
II-ik része. (Instrumentum comnfoederationale Hungaroru.) 432
III-ik része. (Rákóczi hitletétele.) 435
IV-ik része. (A törvényczikkelyek.) 436 Vissza
386

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
15.100 Ft Licitek száma: 0