[Wiegleb, Johann Christian]: Onomatologia curiosa artificiosa et magica oder ganz natürliches Zauber-Lexicon

Auf Kosten der Gaumischen Handlung (Ulm Frankfurt-Leipzig) ,
Korabeli bőrkötés , 1.534 oldal
Méret: 22 cm x 14 cm
2023-09-24 20:40

Ulm-Frankfurt-Leipzig, 1759, auf Kosten der Gaumischen Handlung (Christian Ulrich Wagner, Ulm), [1] t. + [10] p. + 1524 h., ill.

Első kiadás. Onomatologia curiosa artificiosa et magica oder ganz natürliches Zauber-Lexicon welches das nöthigste, nützlichste und angenehmste in allen realen Wissenschaften überhaupt und besonders in der Naturlehre, Mathematics, der Haushaltungs- und natürlichen Zauberkunst … deutlich und vollständig nach alphabethischer Ordnung beschreibet … aus den besten ältesten und neuesten Quellen zusammen getragen von einer in diesen Wissenchaften sich sehr viele Jahre übenden Gesellchaft. / Mesterségbeli és bűvös különösségek műszótára, avagy teljességgel természetes Varázs-Lexikon, amely a legfontosabb, leghasznosabb és legkellemesebb minden reáltudományokban, főként és különösen a természettanban, a matematikában, a háztartástan- és a természetes csodák művészetében … az ábécérendet követve érthetően és teljesen lejegyeztetett … a legjobb régi és új forrásokból összegyűjtetett egy mindezeket a tudományokat több éve gyakorló társaság által.
Német nyelvű, gót betűs kiadvány. A címlap előtt egy geometriai ábrákat tartalmazó, valamint további két rézmetszésű képtáblával, néhány könyvdísszel, a kötet végén pedig egy nyomdászjelvénnyel illusztrált lexikon. Az előlapon és a könyv utolsó lapján ceruzás gyermekrajzok, az előlapon, a címlapon és a címlap hátoldalán tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzések láthatók.
A címfedél belső oldalára ragasztva ifj. Parádi Ferenc fotócinkográfiai eljárással (fotócinkográfia raszteres klisé) illusztrált ex libris-címkéje látható. Az ex libris ELT 132.149 nyilvántartási szám alatt szerepel az Iparművészeti Múzeum digitális ex libris gyűjteményének adattárában.
Korabeli bőrkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, aranyozott mintával gazdagon díszített, bordázott, sérült, hiányos könyvgerinccel, márványozással színezett előzéklapokkal, színezett lapélekkel, több helyen ceruzával, illetve tollal írt margináliákat tartalmazó belívekkel, hiánytalan állapotban.
Az Onomatologia curiosa artificiosa et magica… címet viselő kiadvány egy 18. századi, átfogó tudományos lexikon, amely a természet csodáit és ezeknek praktikus, a mindennapi életben hasznosítható oldalát kívánta az olvasóközönség számára bemutatni. Bár a kötet címlapja csupán egy közelebbről meg nem nevezett „társaságot” jelöl meg szerzőként, a könyvészeti kutatásokból ma már tudható, hogy a mű összeállításában biztosan részt vett Johann Christian Wiegleb (1732-1800) német természettudós és gyógyszerész, aki kutatásaival jelentősen hozzájárult a modern kémia és gyógyszerészet fejlődéséhez.
428

Kikiáltási ár:
40.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
40.100 Ft Licitek száma: 0