Meltzl Hugó, Dr. L.: Palaeographiai és szövegkritikai észrevételek az Eddahoz jelesen az Atlamál első részéhez (Meltzl Hugó bibliofil kiadása. Összesen 13 példányban megjelent mű!)
Álomjelenet
Meltzl Hugó
(Kolozsvár) ,
, Könyvkötői egészvászon kötés
, 28 oldal
29 cm x 23 cm
2023-09-24 20:20
Kolozsvár, 1885, k. n. (Nyomatott Stein Jánosnál), 22 p. + [2] t. + [2] p.
Egyetlen, bibliofil kiadás. Palaeographiai és szövegkritikai észrevételek az Eddahoz jelesen az Atlamál első részéhez (Álomjelenet). Írta: Dr. L. Meltzl Hugó a germán philiogia r. tanára a M. K. F.-J.-Egyetemen. "Kézirat gyanánt. Nyomatott csupán 13 példányban."
A kötetvégi számozatlan oldalakon két beragasztott, autographiai kőnyomatú táblával és az Álomjelenet beragasztott, diplomaticus hű lenyomatával. Az első előzéklap után beillesztett lapon tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzések, a címlapon további régi tulajdonosi bejegyzés látható. A könyv a 16. oldal alján tartalmaz egy ceruzával írt lábjegyzetet, amely az ez alatt olvasható, tollal írt régi tulajdonosi bejegyzés tanúsága szerint Meltzl Hugó "sajátkezű bejegyzése."
Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel, könyvgerinccel és hátlappal, későbbi előzéklapokkal, tiszta belívekkel, egy sérült, javított lappal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Meltzl Hugó [írói álnevén: Lomnitz Hugó] (1846-1908) erdélyi szász irodalomtörténész, filológus, egyetemi tanár, a Petőfi Társaság és az Erdélyi Irodalmi Társaság tiszteletbeli tagja. Tanulmányait Kolozsváron és németországi egyetemeken végezte. 1872-től a kolozsvári egyetemen tanított német nyelvet és irodalmat. 1888–89-ben a bölcsészeti kar dékánja, 1894–95-ben pedig az egyetem rektora volt. 1877 és 1888 között a többnyelvű Összehasonlító Irodalomtörténeti Lapok szerkesztője és kiadója volt Brassai Sámuel mellett. Széles körű nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező tudós volt, aki sokat tett Petőfi Sándor és Eötvös József munkásságának külhoni megismertetéséért. Gazdag életművének feltárását nehezíti, hogy munkáinak tetemes része egykori külföldi lapokban, illetve kis példányszámú kiadványokban (jellemzően egyetemi előadásai mellé kiadott szövegek) jelent meg.
Előleges jegyzet
Előleges jegyzet
Ki merné állítani, hogy az egész Eddának még csak egyetlen darabjából is textus receptus léteznék? A hány kiadó, annyi lényeges eltérés, ellenmondás, paradoxologia, sőt következetlenség, félreértes stb. Több mint kilencz éve, hogy szerző az Eddának (Edda Saemundina) jelesen azon énekeivel foglalkozik behatóbban, melyek Attiláról szólanak. A ki ismeri az ugynevezett Eddaphilologia nehézségeit, melyek utóbb még egy Holtzmann Adolfot is, sz. drága emlékezetű tanitóját, arra kényszeríték, hogy egyetemi előadásaiból merített s halála után megjelent Eddacommentárját ily szavakkal nyissa meg: " Meine herren! die Edda ist ein buch, das noch in vielen beziehungen rätselhaft ist"; az bizony semmi különöst nem fog találni abban, hogy majdnem egy decenniumra terjedő fáradságos kutatások gyümölcse mindössze a Codex Regius négy-öt rendbeli Attila-darabjai csupán egyikének, noha a legterjedelmesebbiknek kritikai kiadásában áll, sőt talán igen természetesnek fogja nézni, hogy még e csekélynek tetsző munkából is, ez alkalommal, csupán egy igen csekély résznek közzétételére vállalkozhattam; ezt is egyelőre inkább csak kézirat gyanánt adva; első sorban t. i. egyetemi előadásaimhoz tovább már alig nélkülözhető eszközűl.
Leütési ár:
- Ft