Vas István: Önarckép a hetvenes évekből (dedikált példány) (Szántó Piroska rajzával)
Vas István
Domokos Mátyás
Szántó Piroska
Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói varrott papírkötés
, 95 oldal
Mikrokozmosz füzetek
18 cm x 13 cm
963-15-0182-5
2023-10-22 20:00
Budapest, 1974, Szépirodalmi Könyvkiadó (Dürer Nyomda, Gyula), 95 p. + [1] p. + [1] t.: ill.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Mikrokozmosz füzetek c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű. Sorozatszerkesztő: Domokos Mátyás. Önarckép a hetvenes évekből. Írta: Vas István. Az előlapon a szerző, Vas István tolla beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Sz. I-nak köszönettel a szép versekért. Szentendre 76 augusztus. Vas István". Szántó Piroska fekete-fehér rajzával illusztrált, valamint tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A sorozatterv Haiman György munkája. Készült a Dürer Nyomdában, Gyulán. Kiadói varrott papírkötésben lévő példány két színnel feliratozott, aranyozott díszítéssel ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, hiánytalan, jó állapotban. A kötet szerzője, Vas István (Budapest, 1910. szeptember 24. – Budapest, 1991. december 16.) háromszoros József Attila- és kétszeres Kossuth-díjas költő, író, műfordító. A Markó utcai Berzsenyi Gimnáziumban érettségizett (1928). Még abban az évben Kassák Lajos lapja, a "Dokumentum" munkatársa lett, majd beiratkozott a bécsi Kereskedelmi Intézetbe. A "Független Szemle", a "Nyugat", a "Válasz" munkatársa. 1946-ban a Révai Kiadó lektora lett. 1949–1953 között nem publikálhatott, ekkor műfordításaiból élt. 1951-ben feleségül vette Szántó Piroska festőművészt. Nyaralójuk, a legendás szentendrei kert utóbb az irodalmi élet fontos színtere lett. 1956–1971 között mint az Európa Könyvkiadó lektora tevékenykedett.
Egy svéd költőnek
Forradalmár az, aki forradalmat
Csinál, mondta Che Guevara.
Vagy azt hiszed, olyan vitézi
Tett, Che nevét versben idézni?
Van ordítás, mely mennybe...
Egy svéd költőnek
Csinál, mondta Che Guevara.
Vagy azt hiszed, olyan vitézi
Van ordítás, mely mennybe nem hatolhat:
Az eső csak nem esik le, hiába,
Hogy reggeltől estig iázza
A néhai sírásó szamara.
Leütési ár:
4.300 Ft