Szerb Antal: Budapesti kalauz (Borítórajz és illusztrációk: Kolozsváry Sándor) (A kötet szerepelt az ÁKV 1977. évi XI. aukciójának 604. tételeként.)

Marslakók számára/Védőborítós példány

Szerb Antal
Kolozsváry Sándor
(Budapest) , , Kiadói varrott kemény papírkötés , 30 oldal
Méret: 22 cm x 18 cm
2023-09-24 20:38

Budapest, 1935, Löbl Dávid és Fia, 30 p., ill.

Első kiadás. Budapesti Kalauz marslakók számára. Írta: Szerb Antal.
A kötet fekete-fehér, nyitó és záró illusztrációját, a színes iniciálékat és az egész oldalas, fekete-fehér borítófedél illusztrációt Kolozsváry Sándor készítette. A könyv szerepelt az ÁKV 1977. évi XI. aukciójának 604. tételeként (címke a hátlap felőli előzéklapon). A könyvet Löbl Dávid és Fia nyomtatta Budapesten.
Kiadói varrott kemény papírkötésben lévő példány feliratozatlan, aranyozott, illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratozatlan, sérült könyvgerinccel, bordó kiadói előzéklapokkal, körbevágatlan belívekkel, hiánytalan állapotban, piros feliratos, fekete-fehér illusztrációval ellátott, a hátlapfelőli oldalon a nyomda emblémájával kiegészített, javított, kiadói borítófedélben.
Különálló egyedi melléklet: az ÁKV hiányos tárgyszelvénye.
A kötet szerzője, Szerb Antal (Budapest, 1901. május 1. – Balf, 1945. január 27.) író, irodalomtörténész, nemzetközileg is népszerű regények szerzője. A pesti egyetem bölcsészkarának magyar–német szakán végzett. A "Nyugat", a "Napkelet" közölte az írásait. Később a "Minerva" c. tudományos, szellemtörténeti, arisztokratikus és reprezentatív jellegű folyóirat írógárdájához csatlakozott. 1925-ben a Belvárosi Színház rendezője volt. Az 1930-as években főként az angolszász irodalommal és regényelmélettel foglalkozott. Megjelent nagy összefoglaló műve "A világirodalom története". A világirodalmat egy folyamatnak tekintette, amiben a nemzetek fölötti jelentőséggel bíró írók és műveik évszázadokon és országhatárokon átemelkedve hatnak egymásra. Gondolatmenete a stílusok és korszakok egységére épült. Versei a lázas útkeresés, a szándékos meghökkentés programjából születtek. 1933-ban elnöke lett a Magyar Irodalomtudományi Társaságnak. 1937-től a szegedi egyetem magántanáraként tevékenykedett. 1944. június 5-én munkaszolgálatra kötelezték. Fertőrákosra, majd Balfra viszik és ott is halt meg.

Részlet a könyvből: A Marslakó egy szép nap szerencsésen megérkezett Pestre, szobát vett ki a Bristolban, lekefélte ruhájáról a csillagok porát, és telefonált nekem, hogy megbeszélésünk értelmében... Tovább

Részlet a könyvből: A Marslakó egy szép nap szerencsésen megérkezett Pestre, szobát vett ki a Bristolban, lekefélte ruhájáról a csillagok porát, és telefonált nekem, hogy megbeszélésünk értelmében mutassam meg neki a Várost. Uram, igen tisztelt Idegen, mindenekelőtt arra kell nyomatékosan kérnem, ne hallgasson az ujságírókra és a jeles megfigyelő tehetségekre, akik azt fogják Önnek mondani, hogy a pesti ember ilyen meg olyan. A pesti ember, akiről ők beszélnek, éppolyan, mint minden más kereskedő, ha nincsen pénze. Mit érdekel az egy Marslakót? Általában az emberek, hát fontosak az emberek a városban? Párizsban csak az emberek utálatosak és érdektelenek. Én a várossal akarom Önt megismertetni, azt hiszem, a házak az igazán lényegesek. De talán nem is a házak: az utcák egymásrahajló erotikája, melyben néha erő fejeződik ki és a szobrok éghajlati viszonyai, az autóbusz-számokkal kapcsolatos irodalmi asszociációk vagy valami ilyesmi. Hisz Ön ért engem. Vissza
370

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
18.600 Ft Licitek száma: 0