Gyulai Pál költeményei (Kiadói kaucsuk díszkötésben, Radó-Hirsch Nelli rajzaival)
Gyulai Pál
Radó-Hirsch Nelli
Franklin-Társulat Magyar Irodalmi Intézet és Könyvnyomda(Budapest)
Kiadói kaucsuk díszkötés
, 229 oldal
35 cm x 26 cm
2023-09-24 20:10
Budapest, 1902, Franklin Társulat Magyar Irodalmi Intézet és Könyvnyomda kiadása és nyomása, 229 p. + [3] p. + [20] t., ill.
Gyulai Pál költeményei. 1846-1900.
Ötödik, bővített kiadás. Folio. 20, részben hártyapapírral védett képtáblán Radó-Hirsch Nelli művészi rajzaival – köztük címlapképen a szerzőről készült portéval –, valamint ugyanő további néhány szöveg közti rajzával illusztrált lírai díszalbum tartalom- és képjegyzékkel. A címlapon tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható.
Kiadói díszkötésben lévő példány a Franklin Társulat eredeti, aranyozott feliratos, aranyozással gazdagon díszített, sérült kaucsuk címfedelével, az eredeti borítókép utólagos pótlásával, aranyozott feliratos, könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, aranyozott kiadói emblémával díszített, kaucsuk hátlappal, aranyozott lapélekkel, néhány foltos lappal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Gyulai Pál (1826-1909) költő, író, irodalomtörténész, kritikus, a 19. századi magyar irodalmi élet közismert alakja, a Vasárnapi Ujság egyik alapító újságírója, a Pesti Napló és a Budapesti Szemle munkatársa, az Olcsó Könyvtár könyvsorozat szerkesztője, a Kisfaludy-Társaság elnöke (1879-1899). Gyulai verseinek Radó-Hirsch Nelli művészi képeivel illusztrált díszkiadása először 1894-ben jelent meg. A gyönyörű kivitelű album akkora sikert aratott, hogy a Franklin-Társulat utóbb többször is kiadta. Példányunk ennek a könyvészeti-nyomdászati tekintetben is reprezentatív értékkel bíró díszműnek az ötödik kiadása. A "különleges papíron, rendkívül díszes pergament-kötésben, antique-veretű díszítéssel" megjelenő újdonság egy korabeli könyvhirdetés szerint "nem csak remek kiállításával [...], hanem jóval bővült tartalmával és számosabb illusztrácziójával is" fölülmúlja a korábbi kiadásokat (lásd: A Hét, 1901/50., 833.).
Virágnak mondanálak...
Virágnak mondanálak,
A rózsa, liliom,
Mint egy tőnek virági,
Virúlnak arczodon.
De a virág nem érez,
Ne légy virág nekem . . .
Maradj...
Virágnak mondanálak...
Virágnak mondanálak,
A rózsa, liliom,
Mint egy tőnek virági,
Virúlnak arczodon.
De a virág nem érez,
Ne légy virág nekem . . .
Maradj kedves leánynak,
S légy hű szerelmesem!
Csillagnak mondanálak,
Mely est koránya lett,
Virasztva édes álom
S édesb titok felett.
A csillagfény hideg fény,
Ne légy csillag nekem . . .
Maradj kedves leánynak,
S légy hű szerelmesem!
Képek jegyzéke.
Arczkép.
Virágnak mondanálak 7
Hadnagy uram 22-23
Pókainé 44-45
Sétál a lyány 60-61
Marihoz 74-75
Az igazság és...
Képek jegyzéke.
Arczkép.
Virágnak mondanálak 7
Hadnagy uram 22-23
Pókainé 44-45
Sétál a lyány 60-61
Marihoz 74-75
Az igazság és hamisság 86-87
A gonosz mostoha 90-91
A szarka és gilicze 101
A pulyka és a veréb 103
A két czicza meg a hamis gyerek 107
Éji látogatás 114-115
A sellő (két kép) 162-163
A szolgáló leány (két kép) 170-171
Szilágyi és Hajmási (három kép) 176 - 185
A szél 190 -191
Margit emléke 192-193
Tiszavidéki dalok 206-207
Egy ifjú emlékkönyvébe 216
Télen 216-217
Késő bánat 218-219
Egy nő tükrére 222-223
Gernyeszegen 222-223
Estély előtt 226-227
Leütési ár:
20.000 Ft