Makkai László/Vásárhelyi Z. Emil: Kolozsvár - Egy magyar város ezer esztendeje
Egy magyar város ezer esztendeje
Makkai László
Vásárhelyi Z. Emil
Kolozsvár Város(Kolozsvár)
Kiadói egészvászon kötés
, 162 oldal
31 cm x 24 cm
2023-09-24 20:20
Kolozsvár, 1942, Kolozsvár Város kiadása (Athenaeum Rt., Bp.), 162 p., ill.
Első kiadás. Kolozsvár. Egy magyar város ezer esztendeje. Szerkesztette: Makkai László és Vásárhelyi Z. Emil.
Egy Kolozsvár belvárosát ábrázoló térképvázlattal, valamint a kötet végén 70 fekete-fehér, oldalszámozáson belüli fényképpel és reprodukcióval – köztük számos egész oldalas képpel – illusztrált helytörténeti monográfia és album. A könyvet vitéz nagybányai Horthy Miklós 1940. szeptember 15-én, Észak-Erdély visszacsatolása alkalmából elmondott kolozsvári beszédének átirata vezeti be. Nyomtatta az Athenaeum Rt. Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, aranyozott emblémával díszített címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan, megőrzött állapotban.
A kötet szerkesztői: Makkai László (1914-1989) történész, egyetemi tanár, a Magyar Történelmi Társulat elnöke, valamint Vásárhelyi Z. Emil (1907-1986) festőművész, művészeti író, az Erdélyi Szépmíves Céh lektora és a Pásztortűz c. folyóirat főszerkesztője. "Kolozsvár városa az idei könyvnapokon értékes ajándékkal lepte meg a magyar közönséget: százhatvan oldalas díszalbum alakjában kiadta a város monográfiáját. Magyar városegyéniségeinket bemutató irodalmunknak régen érzett s már égetővé vált hiányát pótolja ez a mindenképpen legjobbkor megjelent könyv, mely szerencsés összeállításban, egymást összehangzóan kiegészítő szöveg- és képanyagban tárja elénk a kincses város hű képmását. Tudományos szakmunka, élvezetes olvasmány és szemetgyönyörködtető képeskönyv, — egyszóval pontosan az, amit a magyar közönség igényesebb része egy korszerű és rövid Kolozsvár-monográfiától várt." (Pásztortűz, 1942/5. sz., 237.)
Vitéz Nagybányai Horthy Miklósnak, Magyarország kormányzójának Kolozsvárt, 1940. szeptember 15-én elmondott beszédéből.
"Boldogan köszöntöm Kolozsvárról Erdély visszatért országrészeit.
"Huszonkét évi keserves megpróbáltatás után valóra vált, miben bízni nem szüntem meg soha egy percre sem. És most, amikor valóban itt állhatok a szabad Erdély szabad földjén, olyan mélyen meghat ennek a történelmi pillanatnak a nagyszerűsége, hogy érzelmeim kifejezésére alig találok méltó szavakat.
" A jelen öröme összefolyik lelkemben a mult bánatával és feltámad bennem a kérdés: Hogyan is szakadhatott ránk magyarokra ez a szenvedés? Tiszta lélekkel felelem a történelem ítélőszéke előtt: Nem a mi hibánkból! Minket sorsunk ideállított kelet és nyugat mesgyéjére, hazánk századokon át a romboló világtörténet országútján örökös harcok színtere volt és mialatt Európa más boldog népei békés munkában gyarapodhattak és erősbbödhettek, a magyar örökös harcokban vérzett, pusztult és fogyott.
Vitéz Nagybányai Horthy Miklósnak, Magyarország Kormányzójának Kolozsvárt, 1940. szeptember 15-én elmondott beszédéből 5
Makkai László: Kolozsvár a magyar történelemben 7
Ernyei Gáspár: Kolozsvár a magyar szellemi életben 35
Vásárhelyi Z. Emil: Művészetében élő Kolozsvár 50
Juhász István: Kolozsvár román uralom alatt 79
Tamási Áron: Piros betűk a hazatérés napján 90
Jegyzetek 92
Kolozsvár belvárosa (térkép) 95
Képek jegyzéke 97
Képek 99
Leütési ár:
20.500 Ft