Csuday Jenő, Dr.: A magyarok történelme I-II.

Dr. Csuday Jenő
Mechitharista Kongregació Nyomdája (Bécs) ,
Kiadói félbőr díszkötés , 1.028 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm
2023-09-24 20:00

Bécs, 1897, Mechitharista Kongregáció Nyomdája, [1] t. + 479 p. + [1] p., ill.; [1] t. + 549 p. + [2] p., ill.

A magyarok történelme I-II. (egységes külön kötetekben). Írta: Dr. Csuday Jenő.
Második, bővített kiadás. Címlapképeken Árpád fejedelmet (I.) és I. Ferencz József királyt (II.) ábrázoló, hártyapapírral védett képtáblákkal (Morelli G. F. I.) illusztrált, genealógiai táblákkal (az Árpád- és Vegyes-ház, a Habsburg- és Habsburg-Lothringen-ház) kiegészített kiadás. Kötetenkénti tartalomjegyzékkel. A könyveket a Mechitharista Kongregáció Nyomdája nyomtatta Bécsben.
Kiadói félbőr díszkötésben lévő példányok feliratozatlan, dombornyomott mintával díszített címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, aranyozással gazdagon díszített könyvgerinccel, színezett lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötetek szerzője Csuday Jenő (1852-1938) római katolikus pap, premontrei szerzetes, történész, a szombathelyi Királyi Katolikus Főgimnázium földrajz-történelem tanára, majd a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa és a budapesti egyetem magántanára.
"Csuday tanár úr történelmének nem volt az a czélja, hogy folytonos kritikát gyakoroljon, hanem, hogy »hazánk történelmének ismerete minél általánosabb legyen,« távol minden elmélet és rideg okoskodástól. Ennek meg is felel könyvének terjedelme és modora. Kivonat akar az lenni az eddig meglevő nagyszabású történelmekből, melyek éppen terjedelmes voltuk miatt hozzáférhetetlenek a nagyközönség előtt; de másrészt kerülni akarja a szerző azon korlátoltságot, mely az iskolai, eddig meglevő kézikönyveknek sajátja; kerülni akarja az ő száraz előadási modorukat, mely miatt a komoly történelem csak kasztismeret marad." (Katolikus Szemle, 1891/5, 821-822.)

Hazaszeretet és ama törekvés, hogy hazánk történelmének ismerete minél általánosabb legyen, vezetett engem művem megirásában, a mely föltárja a szives olvasó előtt Magyarország történelmét azon... Tovább

Hazaszeretet és ama törekvés, hogy hazánk történelmének ismerete minél általánosabb legyen, vezetett engem művem megirásában, a mely föltárja a szives olvasó előtt Magyarország történelmét azon időtől kezdve, a mikor népünk kilép az ismeretlenség homályából, egész napjainkig (1890. márcz.) Elmélet és rideg okoskodást nem fog az olvasó művemben találni, mert ezekkel nem akartam fárasztani az olvasót vagy nem ezek segitségével akartam hatni: de törekedtem arra, hogy, a tényeket a magok valóságában állitván a szemlélő elé, az igazság hódítsón sziveket. S ha szerény művem is hozzá járul ahhoz, hogy e nemzedék teljes odaadással csügg e hazán, a multon okulva, a nagyok tettein lelkesülve odáig emelkedhetik, hgoy a későbbi századoknak a mi nemzedékünk is lehessen egykor példányképe: akkor czélomat is értem, meg is jutalmaztattam. Kelt Szombathelyen, 1891. év junius hó 16-án. Vissza
088

Kikiáltási ár:
15.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
25.100 Ft Licitek száma: 0