Borovszky Samu/Sziklay János, Dr.: Abauj-Torna vármegye és Kassa

Magyarország monográfiája

Dr. Sziklay János
Dr. Borovszky Samu
Apollo Irodalmi és Nyomdai Részvénytársaság (Budapest) ,
Kiadói egészvászon díszkötés , 579 oldal
Sorozatcím: Magyarország vármegyéi és városai
Méret: 29 cm x 21 cm
2023-09-24 20:00

Budapest, 1896, "Apollo" Irodalmi és Nyomdai Részvénytársaság (Légrády Testvérek Nyomdája, Bp.), 1 t. (látkép) + 579 p. + [1] p + [12] t., ill. + [2] mell. + [2] térk.

Magyarország Vármegyéi és városai. I. kötet.
Abauj-Torna vármegye és Kassa. Magyarország Monográfiája. A Magyar Korona országai történetének, földrajzi, képzőművészeti, néprajzi, hadügyi és természeti viszonyainak, közművelődési és közgazdasági állapotának enciklopédiája. A "Magyarország Vármegyéi és városai" Állandó Munkatársainak Bizottsága közreműködésével szerkeszti: Dr. Sziklay János és Dr. Borovszky Samu.
A kötet fekete-fehér ábrákkal, rajzokkal, műmellékletekkel, térképekkel és színnyomatokkal gazdagon illusztrált. Teljes tartalom- és névjegyzékkel. Nyomtatta a Légrády Testvérek Nyomdája Budapesten.
Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány aranyozott feliratozású, dombornyomott, illusztrált, szentkoronás, címerpajzsos díszcímfedéllel, aranyozott feliratozású, szentkoronás könyvgerinccel, foltos kiadói előzéklapokkal, vaknyomással díszített hátlapon a nyomda emblémájával, színezett lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A monográfia egyik szerkesztője Borovszky Samu (Bácsordas, 1860. október 25. – Budapest, 1912. április 24.) történész, helytörténész, az MTA levelező tagja, irattárnoka és irodaigazgatója. Budapesten a református főgimnáziumban tanult, később a Budapesti Tudományegyetem hallgatója és ösztöndíjasa volt. 1880-tól Lukács Móric titkára, később 1882-től Lónyay Menyhértnek, az MTA elnökének a titkára. 1884-től az MTA irattárnoka, majd a Történelmi Társulat igazgatói választmányának a tagja. Munkásságának egyik legfontosabb állomása volt a nagy hírű Magyarország vármegyéi és városai (1896–1914) című monográfia-sorozat, amelynek számos kötetét szerkesztette. 1909–1912 közt a Magyar Történelmi Társulat titkára, majd a Századok szerkesztője volt. A népvándorlás korát, a magyar őstörténetet és a finnugor nyelvrokonság kérdését is kutatta.

Részlet a könyvből: A magyar földnek isteni ereje van magyarat teremteni. Magyarrá lesz, a kis erre a földre lép. A királyi városok nagy többsége germán alapítás volt; bejött az országba a kún,... Tovább

Részlet a könyvből: A magyar földnek isteni ereje van magyarat teremteni. Magyarrá lesz, a kis erre a földre lép. A királyi városok nagy többsége germán alapítás volt; bejött az országba a kún, tatár, bolgár, jász, neugor, török, és száz év mulva már csak a faluk nevei emlékeztek eredetükről. Kiirtották a magyart csaknem a megsemmisülésig; három évig nyomta a tatár, százötvenig a török, megtámadta nyelvét, nemzetiségét a latin classicitás, a német tudományosság, s annyi száz esztendei folytonos olvasztás után nem fogyott, hanem szaporodott. És szaporodik folyton folyvást, nő, mint a dagály. Ennek az isteni erőnek egyik csodálatos tanuság Abauj-Torna vármegye, és érdekes, szép, régi dicsőségü fővárosa, Kassa. Vissza

A "Magyarország Vármegyéi és Városai" állandó munkatársainak központi bizottsága3
Abauj-Torna vármegye és Kassa kötetének munkatársai4
Beveztés5
Kassa16
Kassa népessége31
Kassa története35
A Szt.-Erzsébet székesegyház64
Kassa régi sirkövei73
Hires házak és hires lakóik78
Kassa közigazgatása85
Kassa a magyar hadtörténelemben102
A kassai róm. kath. püspökség136
A görög kath. egyház146
A két protestáns egyház149
Az izraelita hitközségek153
A képzőművészet Kassán155
A kassai ötvösművészet története165
Kassa közoktatásügye172
Irodalom és könyvtárak Kassán181
A felsőmagyarországi muzeum193
A szinészet Kassán196
Kassai népszokások és babonák201
Kassa társadalma209
Törvénykezés213
Kassa egészségügye219
Ipar és kereskedelem Kassán226
Kassa pénzintézetei248
Vasutak Kassán252
Az időjárás Kassán256
Kassa erdőgazdálkodása258
Abauj-Tornavármegye földrajzi viszonyai263
Abauj-Tornavármegye községei274
Abauj-Szántó318
Alsó-Meczenéf321
Felső-Meczenéf328
Göncz330
Jászó333
Nagy-Ida348
Szepsi350
Szikszó352
Stósz356
Torna359
Abauj-Tornavármegye gyógyhelyei:
Alsó-Kéked361
Ránk-Herlány362
Stósz-fürdő364
Abauj-Tornavármegye lakossága367
A népoktatás Abauj-Tornavármegyében396
Abauj-Tornavármegye mezőgazdasága403
Abauj-Tornavármegye geológiai viszonyai418
Abauj-Tornavármegye állatvilága433
A vadászat Abauj-Torna vármegyében436
Abauj-Tornavármegye flórája439
Posta- és távíró Abauj-Tornavármegyében447
Abauj-Tornavármegye vasútjai458
Abauj-Tornavármegye pénzintézetei461
Abauj-Tornavármegye őstörténete462
Abauj-Tornavármegye története474
Abauj-Tornavármegye nemes családai533
Abauj-Tornavármegye írói551
Név- és tárgymutató559
Képek és mellékletek
063

Kikiáltási ár:
25.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
46.000 Ft Licitek száma: 0