Borovszky Samu/Sziklay János, Dr.: Abauj-Torna vármegye és Kassa
Magyarország monográfiája
Dr. Sziklay János
Dr. Borovszky Samu
Apollo Irodalmi és Nyomdai Részvénytársaság(Budapest)
Kiadói egészvászon díszkötés
, 579 oldal
Magyarország vármegyéi és városai
29 cm x 21 cm
2023-09-24 20:00
Budapest, 1896, "Apollo" Irodalmi és Nyomdai Részvénytársaság (Légrády Testvérek Nyomdája, Bp.), 1 t. (látkép) + 579 p. + [1] p + [12] t., ill. + [2] mell. + [2] térk.
Magyarország Vármegyéi és városai. I. kötet. Abauj-Torna vármegye és Kassa. Magyarország Monográfiája. A Magyar Korona országai történetének, földrajzi, képzőművészeti, néprajzi, hadügyi és természeti viszonyainak, közművelődési és közgazdasági állapotának enciklopédiája. A "Magyarország Vármegyéi és városai" Állandó Munkatársainak Bizottsága közreműködésével szerkeszti: Dr. Sziklay János és Dr. Borovszky Samu. A kötet fekete-fehér ábrákkal, rajzokkal, műmellékletekkel, térképekkel és színnyomatokkal gazdagon illusztrált. Teljes tartalom- és névjegyzékkel. Nyomtatta a Légrády Testvérek Nyomdája Budapesten. Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány aranyozott feliratozású, dombornyomott, illusztrált, szentkoronás, címerpajzsos díszcímfedéllel, aranyozott feliratozású, szentkoronás könyvgerinccel, foltos kiadói előzéklapokkal, vaknyomással díszített hátlapon a nyomda emblémájával, színezett lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban. A monográfia egyik szerkesztője Borovszky Samu (Bácsordas, 1860. október 25. – Budapest, 1912. április 24.) történész, helytörténész, az MTA levelező tagja, irattárnoka és irodaigazgatója. Budapesten a református főgimnáziumban tanult, később a Budapesti Tudományegyetem hallgatója és ösztöndíjasa volt. 1880-tól Lukács Móric titkára, később 1882-től Lónyay Menyhértnek, az MTA elnökének a titkára. 1884-től az MTA irattárnoka, majd a Történelmi Társulat igazgatói választmányának a tagja. Munkásságának egyik legfontosabb állomása volt a nagy hírű Magyarország vármegyéi és városai (1896–1914) című monográfia-sorozat, amelynek számos kötetét szerkesztette. 1909–1912 közt a Magyar Történelmi Társulat titkára, majd a Századok szerkesztője volt. A népvándorlás korát, a magyar őstörténetet és a finnugor nyelvrokonság kérdését is kutatta.
A magyar földnek isteni ereje van magyarat teremteni. Magyarrá lesz, a kis erre a földre lép. A királyi városok nagy többsége germán alapítás volt; bejött az országba a kún, tatár, bolgár, jász, neugor, török, és száz év mulva már csak a faluk nevei emlékeztek eredetükről. Kiirtották a magyart csaknem a megsemmisülésig; három évig nyomta a tatár, százötvenig a török, megtámadta nyelvét, nemzetiségét a latin classicitás, a német tudományosság, s annyi száz esztendei folytonos olvasztás után nem fogyott, hanem szaporodott.
És szaporodik folyton folyvást, nő, mint a dagály.
Ennek az isteni erőnek egyik csodálatos tanuság Abauj-Torna vármegye, és érdekes, szép, régi dicsőségü fővárosa, Kassa.
Leütési ár:
46.000 Ft