Féja Géza: A felvilágosodástól a sötétedésig (dedikált példány)

A magyar irodalom története 1772-1867-ig/Védőborítós példány

Féja Géza
Magyar Élet Irodalmi Kiadóvállalat (Budapest) ,
Kiadói tűzött papírkötés , 287 oldal
Méret: 20 cm x 16 cm
2023-09-24 20:10

[Budapest], 1942, Magyar Élet (Pesti Lloyd-nyomda), 287 p.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. A felvilágosodástól a sötétedésig. A magyar irodalom története 1772-től 1867-ig. Írta: Féja Géza.
Az előlapon a szerző, Féja Géza tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Ifj. B. A-nak. Szárszó, 1943. aug. 28. Féja Géza".
Ez a könyv az 1912. év könyvnapjára jelent meg a Magyar Élet Irodalmi Kiadóvállalat kiadásában. Az író arcképe (a borítólapon) Zsögödi Nagy Imre festőművész rajza. Utóhanggal és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A címfedél belső oldalán ragasztott címke maradványai, a hátlap belső oldalán ragasztott címke látható. Készült a Pesti Lloyd nyomdájában.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel, hátlappal és könyvgerinccel (utóbbin apróbb sérüléssel), néhány oldalon ceruzás jelöléssel és aláhúzással, hiánytalan állapotban, feliratozott, illusztrációval ellátott, fülszöveges, sérült, kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője, Féja Géza (Léva-Szentjánospuszta, 1900. december 19. – Budapest, 1978. augusztus 14.) József Attila-díjas író, újságíró, szerkesztő, tanár. Első versét a Nyugat közölte. Az 1920-as években egyik kezdeményezője a falukutatók mozgalmának, később a népi írókat tömörítő Válasz című folyóirat munkatársa. Kapcsolatban állt Bajcsy-Zsilinszky Endre körével, valamint a Márciusi Front szellemi-politikai mozgalomhoz tartozó értelmiségiekkel (pl: Bibó István). 1937-ben jelent meg a Viharsarok c. szociográfiája, ami után a tájegység is kapta a nevét. Könyvéért nemzetgyalázás címén perbe fogták, majd elítélték, tanári állásából elbocsátották. 1945 és 1956 között Békéscsabán élt, kirekesztődött az irodalmi életből, könyvtárosként dolgozott. Miután visszatért Budapestre, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárnál helyezkedett el. Politikai nézetei miatt 1945-től 1957-ig nem jelenhetett meg könyve.

Részlet a könyvből: Az új magyarság nyitánya 1772 fontos időpont irodalmunk történetében. Egy nagyarányú korszak, a régi magyarság, lezárul és irodalomtörténeteink szerint a „megújhodás kora"... Tovább

Részlet a könyvből: Az új magyarság nyitánya 1772 fontos időpont irodalmunk történetében. Egy nagyarányú korszak, a régi magyarság, lezárul és irodalomtörténeteink szerint a „megújhodás kora" következik. Ez a megállapítás mindmáig sértetlen maradt; méltó gyöngyszem szellemtörténetünk hazugságainak dús fűzérében. A XVIII-ik század végén a régi magyar irodalom eszményei rendre kihúnytak, nyugati szellő fújdogált, a francia felvilágosodás és forradalom eszméi járták át a lelkeket; az irodalmi érdeklődés gyújtópontjába a természetes ember és az értelem került. A vallásos gondolat teljesen háttérbe szorult; a vallás nem szült többé hősöket. A rodostói kurucok sírhantjára hulló rögök koppanása a kuruc eszmék és indulatok sírbeszéde volt; II. Rákóczi Ferenccel elköltözött a nemzeti függetlenség kivívására vállalkozó utolsó főúr. A rendi társadalom lelki aszályba süppedt és hozzászokott az aszályhoz, morált és életformát alkotott belőle, állandósítani akarta. Nyugaton éppen ezidőtájt történt az újkor társadalmi kibontakozásának betetőzése. Kelet-Európában azonban II. József nagyvonalú, de balsikerű kezdeményezéseitől eltekintve a társadalmi megmerevedés törvényei uralkodtak. A Habsburgok elszántan szembehelyezkedtek Nyugat-Európa társadalmi és szellemi fejlődésével anélkül, hogy Kelet-Európának a lelkével bármiféle közösséget vállaltak volna. A kedvezőtlen légkörben mégis új tehetségek egész sora vállalkozott, mint Dayka Gábor írja, „a vasszázadi sötétségnek" megtörésére, de legjobbjai valamennyien tragikus pályát futottak be, mondanivalójuknak csupán egy töredékét bírták kifejezni. Vissza

Az új magyarság nyitánya5
Meghasonlottak11
Bessenyei György11
Dayka Gábor16
Bacsányi János20
Ányos Pál24
Szentjóbi Szabó László24
Kármán József25
Verseghy Ferenc29
Pátriarkák36
Barcsay Ábráhám36
Gvadányi József39
Dugonics András41
Irodalmi diktátor43
Kazinczy Ferenc43
Teljesedők53
Fazekas Mihály55
Csokonai Vitéz Mihály59
Katona József68
Antik s magyar nász87
Bartói Szabó Dávid87
Berzsenyi Dániel90
Költő és rétor99
Kölcsey Ferenc99
Nemesi-nemzeti romantika110
A két Kisfaludy110
Magyar földindulás119
A romantika elmélyülése124
Vörösmarty Mihály124
Vajda Péter134
Romantikus regényírók139
Kuthy Lajos139
Nagy Ignác139
Katolikus romantika és Nagy Szatíra146
Széchenyi István146
A második vonal161
Csató Pál161
Fáy András164
Bajza József166
Jósika Miklós169
Drámaírók171
Czakó Zsigmond171
Teleki László173
Obernyik Károly175
Nagy Ignác vígjátéka179
A Keresztelő János180
Vitkovics Mihály180
A nagy nemzedék186
Petőfi Sándor186
Arany János196
A társadalmi regény213
Eötvös József213
Jókai Mór223
Erdőirtás238
Kemény Zsigmond242
Tompa Mihály250
Ipolyi Arnold253
Madách Imre261
Vas Gereben267
Bérczy Károly272
Bajza Jenő275
Zilahy Károly279
Utóhang284
114

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
11.000 Ft Licitek száma: 0