Suhay Imre, nemes: Hadviselés és hadvezetés

A katonai, gazdasági és szellemi háború lényege, módszere és eszközei

nemes Suhay Imre
Singer és Wolfner Irodalmi Intézet Rt. (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 272 oldal
Méret: 20 cm x 13 cm
2023-09-24 20:30

Budapest, [1940], Singer és Wolfner Irodalmi Intézet Rt. (Hornyánszky Viktor R.-T. M. Kir. Udvari Könyvnyomdája, Bp.), 272 p., ill.

Első kiadás. Hadviselés és hadvezetés. A katonai, gazdasági és szellemi háború lényege, módszere és eszközei. Írta: Nemes Suhay Imre.
Néhány szövegközti ábrával illusztrált, valamint szerzői előszóval, zárószóval, a forrásművek jegyzékével és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta Hornyánszky Viktor R.-T. M. Kir. Udvari Könyvnyomdája, Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású és illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, megerősített előzéklappal, néhány oldalon ceruzás jelöléssel, hiánytalan állapotban.
"...nemes Suhay Imre altábornagy (1882–1951), A Magyar Tudományos Akadémia hadtörténeti bizottságának póttagja, a Külügyi Társaság tagja, aki „a magyar királyi honvédség fejlesztése és a kiképzés körül, hazafias buzgalommal kifejtett kiválóan eredményes szolgálataiért dicsérő elismerés”-ben részesült. Széles tematikájú és kiterjedt szakírói tevékenysége során a hazai katonai lapokon túl német és svájci szakfolyóiratokban is publikált, mindezek mellett azonban 1938 és 1944 között mintegy 130 írása jelent meg az Új Idők Tanulmányok, bírálatok, ismeretterjesztő cikkek, útirajzok, kisebb elbeszélések című rovatában, ezek részben katonai és ismeretterjesztő művek, de számos szépirodalmi alkotás is akad közöttük; németül, angolul, franciául, horvátul, szerbül és lengyelül beszélt. A Petőfi Irodalmi Múzeum Névtere szerint 1951-ben eltűnt, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára „Jeltelenül elföldelve” honlapja alapján azonban mára már tudható, hogy többrendbéli kémkedés vádjával állították bíróság elé, életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték és 1952. szeptember 13-án, esetleg 15-én hunyt el tisztázatlan körülmények között a Mosonyi utcai börtönben, az Új Köztemetőben nyugszik, Sulek Imre álnéven temették el..." - (Pogányné Dr. Rózsa Gabriella: Katonaorvosok és katonaorvosi irodalom a Magyar Katonai Írók Körében (1924–1944). - Orvosi Könyvtárak, 2022./19. évfolyam/3. szám.)

1939 és 1940 Mars jegyében álltak, illetve állnak, mint a háború évei. A művelt nagyközönséget ma természetszerűleg érdekli a háború, annak eseményeit figyelemmel kíséri, de sokszor nem érti meg... Tovább

1939 és 1940 Mars jegyében álltak, illetve állnak, mint a háború évei. A művelt nagyközönséget ma természetszerűleg érdekli a háború, annak eseményeit figyelemmel kíséri, de sokszor nem érti meg a hadműveleteket. A napisajtó közlései nyomán sem tud mindig eligazodni. Hol marad a totális háború, melyet minden szakkönyv, minden katonai szakíró beígért? Mit várhatunk az új fegyvernemektől, mint például a légi gyalogságtól (ejtőernyős csapatok)? Minő a mai fegyverek hatása? Tényleg előnyben van-e a védekező harcmódot folytató fél a támadóval szemben? Lehet-e támadás nélkül sikereket elérni stb.? Ez csupa olyan kérdés, melyre legtöbbször nem kapunk feleletet, szakszerű felvilágosítást. A magyar nagyközönség tájékozatlanabb, mint a többi országok népe, mert az állandó hadseregek bevezetése - tehát a XVIII. század eleje - óta tulajdonképen nem volt magyar nemzeti hadsereg. A császári, majd később a cs. kir., de még a cs. és kir. közös hadsereget is, mindig idegen testnek tekintette. Évszázadokon át hiányzott az érdeklődés hadseregünk és így a hadviselés iránt is... Vissza

Előszó 3
I. A hadviselés és hadvezetés művészete
A háború fogalma és nemei 7
A stratégia fogalma és fejlődése . . 13
Hadműveleti tényezők . . . 29
A fővezér feladata és megbízása 32
A fővezér akarata és elhatározása 34
A hadjárat tartama 41
A haditerv és a hadműveleti terv 44
Az első felvonulás és biztosítása 48
A hadműveletek lényege 54
Hadműveleti bázis, utánpótlási vonalak 57
Hadműveleti vonalak, menetek . . 60
A csata 64
A vasutak és gépkocsik a hadviselés szolgálatában . 67
Technika és hadviselés 75
A várak és erődítmények szerepe 82
A jelen és jövendő harcászata 92
A korszerű hadvezér 99
A vezérkar 105
A honvédelem alappillérei 112
Hadviselés és politika 117
A győzelem és vereség okai 128
A háborús tapasztalatok felhasználása 154
II. A hadviselés és hadvezetés módszerei
A fegyveres háború . 161
A szárazföldi hadviselés 163
A légi hadviselés . . 168
A tengeri hadjárat 174
A csatahajó és repülőgép küzdelme 183
A korszerű szárazföldi, légi és tengeri haderők
együttműködésének problémái . . 190
A totális háború 201
A gazdasági háború . 203
A szellemi háború 214
III. A hadviselés és hadvezetés eszközei
A korszerű hadsereg szervezése, kiképzése, ütőképessége 219
A korszerű tisztikar . 226
A korszerű hadsereg fegyvernemei 282
1. A földi erők 232
A) A gyalogság 233
B) A gyorsanmozgó csapatok 236
C) A páncélosok és páncélelhárító fegyvernem 241
D) A tüzérség 245
E) A műszaki- és vegyicsapatok . . 248
F) A híradók . . 249
G) A szolgálati ágak 250
2. A légi erők . . 251
3. A haditengerészet ... 254
A nagyobb államok hadereje 256
Zárószó 265 Vissza
352

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
9.000 Ft Licitek száma: 0