Boleszny Antal: Kézikönyv az Al-Dunán Szerb-Oláh- és Bolgárországban utazók számára [1870]

Boleszny Antal
Könyvkötői félvászon kötés , 176 oldal
Méret: 20 cm x 13 cm
2023-09-24 20:15

Ó-Orsova, [1870], Handl Józsefnél, 176 p. + [3] p.

Első kiadás. Kézikönyv az Al-Dunán Szerb-Oláh- és Bolgárországban utazók számára. Írta: Boleszny Antal.
Ez volt az első magyar könyv, mely a Határőrvidék területén megjelent. Szerzői előszóval és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomatott Handl Józsefnél, Ó-Orsován.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, foltos címfedéllel és hátlappal, feliratozott könyvgerinccel, ceruzával aláhúzott címlappal, hiánytalan állapotban.
Ritka!
A kötet szerzője, Boleszny Antal (szül.: Nagybecskerek, 1928. május 31.) orsovai plébános. Részt vett a szabadságharcban mint hadnagy, ezt követően Temesváron tanult teológiát. 1852-ben szentelték fel pappá. 1856-ban kinevezték a nagykikindai római katolikus elemi iskola igazgatójának, majd ugyanott a reáliskola hittantanára lett. Később megválasztották plébánosnak Orsován. Leginkább történeti kutatásokkal foglalkozott. Cikkeit a Temesi Lapok, az Uj vidék és a Történeti Adattár közölte.

A keleti kérdés megoldása küszöbén áll, mely, ha még pillanatra elódázható is, annál hatalmasabban fog előtérbe lépni. A görögök, bolgárok, hercegovinaiak, bosnyákok végzetszerü százados álmukból... Tovább

A keleti kérdés megoldása küszöbén áll, mely, ha még pillanatra elódázható is, annál hatalmasabban fog előtérbe lépni. A görögök, bolgárok, hercegovinaiak, bosnyákok végzetszerü százados álmukból uj életre ébrednek, és a véres küzdelmek oly jelenségek, melyek bizonyitják, hogy a keleti népek életképesek, a félhold uralmától szabadulva függetlenségre törekszenek, és a kitörendő mozgalom közepette Románia és Szerbország népei sem fognak tétlenek maradni, hogy végre mint szabad nemzetek az europai kulturállamok sorába léphessenek. Ezen felmerülő jelenségek első sorban minket érdekelnek, mert Magyarország mint szomszédállam van leginkább hivatva kelet népeivel magát érintkezésbe tenni. Vissza

Első rész
A cs. kir. határőrvidék
1. Földterület. Népesség. Felosztás 5
2. A bánsági katonai végvidék szervezete 8
3. Kantonrendszer és határőri alaptörvények 12
4. Közigazgatás. Igazságszolgáltatás 14
5. A határőrvidék jelen szervezete és állapota 16
6. Közös háztartás és patriarchalis életmód 19
7. A közigazgatás különböző ágai 22
8. A határőrvidék hivatása 25
9. Közoktatás 29
10. A határőrvidék polgárositása 30
11. A csajkások kerülete vagy titeli zászlóalj 35
12. Zimony 37
Második rész
Szerbország
13. Földterület. Népesség 39
14. Szerbország rövid története 45
15. Államjogi helyzet. Közigazgatás. Igazságszolgáltatás. Hadügy 61
16. Közoktatás. Egyházügyek 65
17. A kath. missió Szerbországban 68
18. Belgrád Topcsider 69
19. A Duna mindkét partján létező hajóállomások és városok: Pancsova. Kubin. Smederevo. 77
20. Dubrovica. Wiminacium-Kostolac. Rama.Uj-Palánka 81
21. Báziás. Fehértemplom 86
22. Gradiste. Golubac. Lászlóvár 90
23. A Duna szorosai 98
24. Sztenka 100
25. Drenkova 102
26. Kozla és Dojke 104
27. Izlás. Tachtalia-Velika. Tachtalia-Mika. Greben 105
28. Szerbország bányászata 111
29. Majdanpek és Kucsaina bányahelyek 113
30. Jucz zuhatag 117
31. Eibenthal 118
32. Kazán szoros. Széchenyi-ut. Veterani-barlang. Traján-ut és tábla 122
33. Ó-Orsova. Korona-kápolna. Uj-Orsova 126
Harmadik rész
Oláhoszág
34. Földterület. Népesség. Felosztás 135
35. Oláhországnak rövid története 137
36. Közigazgatás. Közoktatás. Egyházi ügyek Igazságszolgáltatás. Hadsereg 141
37. Vercserova. Vaskapu 144
38. Turnu-Severinului. Kladova. Traján-hid 147
39. Radujevac. Negotin. Kalafat 151
Negyedik rész
Bolgárország
40. Földterület. Népesség. Közigazgatási s történeti adatok
41. Erkölcsök és szokások. Közoktatási és egyházi ügyek 156
42. Bolgár- és oláhországi városok és gőzhajóási állomások: Vidin. Lom-Palanka 159
43. Oreava vagy Rahova. Piquet. Turni-Mogurello. Sistov 161
44. Rusztsuk. Giurgievo 163
46. Oltenitza. Silistria 166
47. A kath. missió Oláhországban 69
48. A kath. missió Bolgároszágban 175 Vissza
061

Kikiáltási ár:
20.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
70.000 Ft Licitek száma: 0