Heckenast Gusztáv kiadása(Pest)
Kiadói egészvászon kötés
, 890 oldal
18 cm x 12 cm
2023-09-24 20:40
Pest, 1866, Heckenast Gusztáv kiadása és nyomása, VI p. + [2] p. + 471 p., 419 p. + [1] p.
Arab regék I-II. (egységes külön kötetekben). Fordította: Vörösmarty Mihály. Jelen kötet az Ezeregyéjszaka Vörösmarty-féle első magyar fordításának második kiadása (először 1829 és 1835 között jelent meg 18 füzetben Trattner-Károlyinál). A kiadás érdekessége, hogy bár a fordítás Vörösmarty neve alatt futott, tudható, hogy a művet nem egyedül fordította, sőt, olyan álláspont is van, hogy ő csupán összeszerkesztette a több forrásból érkező fordításokat. Vörösmarty hivatalosan sosem vállalta fel ezt a fordítást saját munkájaként. Két díszcímlappal ellátott, valamint előszóval és tartalomjegyzékkel kiegészített kötetek. Mindkét kötet címfedelének belső oldalán és előzéklapján monogrammos, ragasztott címke látható. Nyomattak Heckenast Gusztávnál, Pesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő kötetek aranyozott illusztrációval és dombornyomott keretezéssel ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású, gazdagon díszített, elszíneződött, sérült könyvgerinccel, néhány foltos lappal, aranyozott lapélekkel, dombornyomott keretezéssel ellátott hátlappal, hiánytalan állapotban. Ritka! A fordító, Vörösmarty Mihály (Pusztanyék, 1800. december 1. – Pest, 1855. november 19.) költő, író, ügyvéd, a Magyar Tudományos Akadémia és a Kisfaludy Társaság tagja, a magyar nemzeti romantika egyik legnagyobb költője. Költői hírnevét a "Zalán futása" c. honfoglalási eposza alapozta meg, ekkor kapta a "Nemzet Ébresztője" nevet. A "Tudományos Gyűjtemény" szerkesztője volt, majd 1837-1843 között Bajza Józseffel és Toldy Ferenccel együtt szerkesztette az "Athenaeum"-ot. Később a Nemzeti Kör elnökeként, az Ellenzéki Kör alelnökeként, Bács-Bodrog vármegye almási kerületének képviselőjeként, valamint Kossuth ajánlására a bácsalmási választókerület országgyűlési képviselőjeként tevékenykedett.
E két kötetben veszi az olvasó közönség az "ezeregy éjszaka" czimü arab regegyüjtemény válogatott érdekes darabjait.
Az "ezeregy éjszaka", mint Gyulai Pál a költő ujonnan kiadott összes munkáihoz irt életrajzban emliti, kedvencz olvasmánya volt Vörösmartynak. A regegyüjtemény évekkel ezelött megjelent magyar kiadásának nagy részét ő forditotta.
Ezen régibb kiadás 18 füzetből állván, igen terjedelmes volt, s régen elfogyott.
Elérkezettnek véltük tehát az időpontot, hogy az elhunyt nagy költő e müvének egy részét ujabban a közönség elébe bocsássuk.
I. kötet
A halász története a szellemmel 1
A hajózó Szindbád története 126
Abulhasszán Aly Ebn Bekár, és Harun Arresyd kedvencz néje Semsz el Nihár története 184
Kamaralszamán a chaledáni királyfi s Badur chinai királykisasszony szerelmi története 264
Nureddin s a szép persa nő története 387
Szeyn Alaznám herczeg és a szellemek királya története 451
A fölébredt való tröténete 1
Ganemnek, Abu Aibu fiának története 92
Harun Arresyd chalyf kalandjai 148
Aly Baba s a negyven haramia története 215
A varázs-ló 253
Aladdin, vagy a csodalámpa története 296
Leütési ár:
30.000 Ft