Paap János, száldobossy és márkoi: Hat hangú ének. Hat hangú ének avagy, hat nyelveken folyó, kérdezkedésekre, ’s feleletekre egy formán elintéztetett magyar, deák, német, anglus, frantzia, ’s olosz, szükségessebb nemzeti beszélgetések.
Avagy; hat nyelveken folyó, kérdezkedésekre, 's feleletekre egy formán elintéztetett magyar, deák, német, anglus, frantzia, 's olosz, szükségessebb nemzeti beszélgetések
Paap János
Királyi Universitás(Buda)
Korabeli félbőr kötés
, 223 oldal
MagyarAngolNémetLatin
20 cm x 12 cm
2023-09-24 21:13
Budán, 1796, A' Királyi Universitás betűivel, XVI p. + 223 p. + [1] p.
Első kiadás. Hat hangú ének avagy; hat nyelveken folyó, kérdezkedésekre, 's feleletekre egy formán elintéztetett magyar, deák, német, anglus, frantzia, 's olosz, szükségessebb nemzeti beszélgetések mellyeket egybe szedett, és közönségessé tett, száldobossy, és márkoi nemes Paap János. A' Böltsességbéli Túdákosságnak Mestere. A. F. Angliai népes nagy Gyülésnek, melly a' Kristus Evangeliuma' Terjesztésében szorgalmatos, Alleclussa, a' Fil. Királyi Társaságnak Társa, a' Hess-Hamburgi, és Stokholmi Akadémiáknak Tagja, Bavariában a' Mezei Gazdaságban eszkezkedö Tanátsnak Titoknokja, N. Erdélyben a' Nemes Magyar Nyelv ki pallérozására útat készitö kitsin Társaságnak frigyesse. Magyar, latin, német (gótbetűs), angol, francia és olasz nyelvű kötet. Cicero mottójával és előre botsátott beszéddel kiegészített olvasmány. Az előlapon és a címlapon tollal írt tulajdonosi bejegyzés látható. Nyomatott A' Királyi Universitás betűivel, Budán. Korabeli félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás, foltos címfedéllel, aranyozott feliratozású, gazdagon díszített könyvgerinccel, színes, mintázott előzéklapokkal, színezett lapélekkel, feliratozatlan, mintás, hátlappal, hiánytalan állapotban. "...Budán megjelent egy újabb társalgási könyv, Paap János Hat hangú éneke, amelynek különös címe arra vonatkozik, hogy a mű hat oszlopban »magyar, deák, német, anglus, frantzia és olosz« nyelven közli a beszélgetéseket, abból az ötletből kiindulva, hogy segítségükkel két vagy több nyelvet lehet egyszerre megtanulni..." - (Vörös Imre: A francia nyelv oktatása Magyarországon a XVIII. században. - Magyar Pedagógia 1976./1-2. szám/95. p.). A kötet szerzője, Száldobosi és Márkói Paap János tudós. Sokat utazott, Európa majdnem minden tartományát bejárta. A Hessen-Hamburgi, majd a stockholmi tudós társaság tagja, valamint a Bajor Gazdasági Társaság titkára volt.
A' természet világánál tapogatózva járó Pogány Böltsek közül való Versszerzönek, az Ovidiusnak, ezen szavai ötlének Elmémre:
„Melly terepély fának, most vagy árnyékába; "Azt oda üttették, kis vesszö korába.
Innen, a' mi tifztelettel említendő Magyar Éleink is azon köz PÉLDA-BESZÉDET emlékezetbe hagyták:
Mig a' fa kis vessző ha Gusnak el-szánod, Próbáld meg satsarni, mert ha nö meg-bánod.
Ezen meg-egyezésböl; mit hozhatnánk egyenesebb következéssel le, amaz, Igazságnál; Ne tilts át ok-el magatokat ezen könyvnek Olvasásától, és Tanulástól, még a' Ti életeteknek zöldellő tavaszán, a'ma Tordai Poetának, gondos Tanáts adása szerént, hogy osztán, fel-serdült idejének ki ki gazdag aratását nyerje-meg...
Leütési ár:
45.300 Ft