Földmives iskolák, vinczellérek és szőlőbirtokosok számára
Szilárd Gyula
Pátria Irodalmi Vállalat és Nyomdai Részvénytársaság(Budapest)
Korebeli félvászon kötés
, 177 oldal
23 cm x 16 cm
2023-09-24 20:39
Budapest, 1898, "Pátria" Irodalmi Vállalat és Nyomdai Részvénytársaság, [4] p. + 177 p. + [1] p. + III p., ill.
Első kiadás. Szőlőművelés és borkezelés könyve. Földmíves iskolák, vinczellérek és szőlőbirtokosok számára írta: Szilárd Gyula, a gróf Esterházy-féle Csákvári Földmíves Iskola tanára. 75 szövegközti, fekete-fehér, feliratozott és számozott ábrával illusztrált, valamint szerzői ajánlással és előszóval, függelékkel, illetve részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta a "Pátria" Irodalmi Vállalat és Nyomdai Részvénytársaság, Budapesten. Korabeli félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás, sérült címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, néhány foltos és egy vágáshibás (157-158. p.) lappal, néhány oldalon ceruzával és tollal készített aláhúzással és kiegészítéssel, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője, Szilárd Gyula (Csenkepuszta, 1869. augusztus 13. – Csákvár, 1925. január 29.) mezőgazdasági szakember, tanár, szakíró, tankönyvíró. A csákvári Gurdi-Majorban létesített földműves iskola vezető tanára volt. Munkássága úgyszólván a mezőgazdaság minden ágát felölelte. Dolgozott a gyakorlatban, tevékeny szerepet vállalt a mezőgazdasági szakirodalomban, kiváló tanár volt, foglakozott szőlészettel és borászattal is. Több alkalommal járt külföldön, s ottani tapasztalatait mind a szakíró, mind a gyakorló szőlész eredményesen hasznosította. "Méhészet" c. könyvének első kiadása 1908-ban, a második, bővített kiadása 1915-ben jelent meg. Maga is szenvedélyes méhész volt, aki jövedelmezőségi szempontból is ajánlotta a méhészkedés gyakorlását a kisgazdaságokban. Tankönyvíróként is országos hírnévre tett szert, "Mezőgazdaságtan" c. könyve országos népszerűségnek örvendett, a magyar mezőgazdasági tankönyvírásban egyedülállóan 1930-ban már a nyolcadik kiadását érte meg.
A szőlőmüvelési ismereteknek mai fontossága a földmives-iskolákra is azon föladatot rója, hogy azoknak terjesztését minél hathatósabban előmozditsák. Azon igyekezet, hogy e föladatnak szerény körömben megfeleljek, - érlelte meg bennem az elhatározást, miszerint tanitványaim kezébe könyvet adjak. - Könyvet, mely nemcsak az iskola falain belül, hanem az életben is hüséges tanácsadójuk legyen.
Törekvésem nem az volt, hogy szoros értelemben vett tankönyvet irjak, hanem a gyakorlat számára olyan utmutatót, melynek hasznát vehetik mindazok, kiknek nem áll módjukban, vagy tehetségükben ismereteiket magasabb szinvonalon álló müvekből, vagy a szaklapoknak figyelemmel kisérése utján megszerezni.
Munkámat azon reményben bocsátom közre, hogy a benne összefoglalt legujabb tapasztalatoknak ismertetésével hasznára leszek azoknak, kiknek kezében van hazánk szőlőtermő területének legnagyobb része: a szőlőkisbirtokosoknak.
Csákvár, 1898. február havában.
A szerző.
Első rész
Szőlőművelés
I. A szőlőnövény eredete, leirása, fajtái 3
A szőlőnek földalatti részei 3
A szőlőnek földfölötti részei 3
Szőlőfajták: A) Európai fajták (6.). B) Amerikai szelidfajták (9.). C) amerikai vadfajták 10
II. A szőlőnövény táplálkozása, növekedése, szaporodása 12
III. A termőföldről 15-18
IV. A szőlőszaporitás módjai 19-43
V. Szőlőtelepités 43-55
VI. A szőlőnek metszése és zöldmunkája 56-70
VII. Egyéb folyómunkák a szőlőben 70-81
VIII. A szőlőnek károsodásai, betegségei, ellenségei 84-103
IX. A fillokszera és az ellene való védekezés 104-128
Második rész
Borkezelés
I. Szüret 133-136
II. Erjedés 136-139.
III. Ujborok kezelése 141-142
IV. Óborok kezelése 143-151
V. Pincze, pinczeeszközök, hordók 151- 153
VI. Borbetegségek és borhibák 155-160
VII. a mustnak és bornak javitása, törköly és gyümölcsborkészités 160-163
Harmadik rész
Függelék
A szőlőbirtokost és pinczegazdát érdeklő intézmények és törvények 167-175
Leütési ár:
31.000 Ft