"Pátria" Irodalmi Vállalat és Nyomdai R.T.(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 88 oldal
22 cm x 15 cm
2023-09-24 20:30
Budapest, 1941, "Pátria" Irodalmi Vállalat és Nyomdai Részvénytársaság ("Pátria" Nyomda R.-T., Bp.), 88 p., ill.
A M. Kir. Földmívelésügyi Minisztérium gazdasági szakkönyvei. No.: 10. sz. Szőlőművelés. Írta: Pettenkoffer Sándor ny. szőlészeti és borászati orsz. főfelügyelő. Hatodik kiadás. A Budapesti Rádióban 1934. január 4-től március 1-ig tartott gazdatanfolyam bővített és átdolgozott anyaga. 33 fekete-fehér szövegábrával, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta a "Pátria" Nyomda R.-T., Budapesten. Kiadói félvászon kötésben lévő példány, feliratos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, kiadói előzéklapokkal, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője, Pettenkoffer Sándor (Csákvár, 1868. október 16. – Budapest, 1946. november 5.) borász, ampelológus. A Magyaróvári Gazdasági Akadémián szerzett gazdasági diplomát, majd a budapesti Felsőbb Szőlő- és Borgazdasági Tanfolyamot is elvégezte. 1915-ben megválasztották a budafoki vincellér-iskola igazgatójának, majd 1921-ben kinevezték szőlészeti és borászati főfelügyelőnek. Többek között tanított a Kertészeti Tanintézetben, a Felsőbb Szőlő- és Borgazdasági Tanfolyamon és a Közgazdasági Egyetemen. Számos szakmai cikke jelent meg a Borászati Lapok, a Kertészeti Szemle és a Köztelek hasábjain. Úttörő munkát végzett hazánkban a szőlőművelés és borkezelés tudományos színvonalú irodalmáért.
I. Az éghajlat és a talaj, mint a szőlőművelés adott tényezői.
A szőlő egyike a legrégibb kultúrnövényeknek. A történelem még nem tisztázta, hogy kik voltak, mikor és hol éltek azok a népek és emberek, akik a szőlőt művelni kezdték, de az ó-egyiptomiak fennmaradt emlékeiből kétségen kívül megállapította, hogy ott már az ötödik dinasztia idejében fejlett és virágzó szőlőművelés volt. Ismerjük a szőlő természetét, tulajdonságait és igényeit. Tudjuk azt is, hogy az ember idomító keze alatt az egyes műveleti növények ősi állapotukhoz képest megváltoztak, de a lényeges dolgokban változás nem lehet. A szőlő a hat évezredet meghaladó idő előtt is éppen úgy megkívánta, de meg is hálálta a neki megfelelő, gondos művelést és ápolást, mint napjainkban. A római írók, kivált Columella munkáiból elég pontosan összeállíthatjuk képzeletünkben az akkori idők szőlőművelését. Összehasonlítva azt a maival, a lényeges dolgokban kevés különbséget találunk. a metszés szabályai akkor is azok voltak, mint ma, a háromszori kapálás hasznát éppen úgy ismerték, mint mi. Ami lényeges különbség mégis van, azt nagy részben a filloxerának s a többi Amerikából áthozott bajnak köszönhetjük. Különbség természetesen még az is, hogy míg a régiek a szőlőművelés szabályait kizáróan tapasztalatok alapján állapították meg, mi - a természettudományok előrehaladottsága mellett - a legtöbb dolognak a magyarázatát is meg tudjuk adni.
Leütési ár:
11.000 Ft