Kovács Gyula: Makó város épitészete a XVIII-ik század közepétől a XIX-ik század közepéig (Főglein Antalnak dedikált példány)

A XVIII-ik század közepétől a XIX-ik század közepéig

Kovács Gyula
Dr. Eperjessy Kálmán
Magánkiadás ,
Kiadói varrott papírkötés , 79 oldal
Sorozatcím: Csanádvármegyei Könyvtár
Kötetszám: 17
Méret: 25 cm x 17 cm
2023-09-24 20:20

Makó, 1929, Gaál László Könyvnyomdája, 40 p. + [20] t., ill.

A Csanádvármegyei Könyvtár szerkesztője és kiadója által dedikált példány. Első kiadás. Csanádvármegyei Könyvtár. No.: 17. sz. Szerkeszti és kiadja: Dr. Eperjessy Kálmán.
Makó város épitészete a XVIII-ik század közepétől a XIX-ik század közepéig. Írta és összegyűjtötte: Kovács Gyula mérnök.
A címlapon a Csanádvármegyei Könyvtár szerkesztőjének és kiadójának, Dr. Eperjessy Kálmánnak tollal írt, névre szóló dedikációja olvasható: "Dr. Föglein Antal főlevéltárnok úrnak tisztelettel a Csanádm. Kvtár szerkesztősége nevében Dr. Eperjessy Kálmán".
A dedikáció címzettje, Főglein Antal (Bia, 1876. január 22. – 1964. február) országos főlevéltárnok. 1896-tól Pest vármegye közigazgatási gyakornoka, 1904-től Baranya vármegye allevéltárnoka, ezt követően pedig Zólyom vármegye levéltárnoka, majd főlevéltárnoka volt. 1920-tól egészen nyugdíjazásáig az Országos Levéltárban dolgozott. Többek között a feudáliskori vármegye egyes intézményeivel, a megyei apparátus kialakulásával és működésével, a II. József-kori országos összeírással és történeti segédtudományokkal foglalkozott, valamint genealógiai és címertani értekezéseket is írt.
Néhány szövegközti, fekete-fehér rajzzal, illetve 20 kétoldalas képtáblával illusztrált, valamint szerzői előszóval, bevezetéssel, a forrásmunkák jegyzékével, ábramutatóval és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A címfedélen Főglein Antal tollal írt tulajdonosi bejegyzése látható.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratozott, illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, körbevágatlan belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötetet dedikálta, Dr. Eperjessy Kálmán (Budapest-Erzsébetváros, 1893. február 11. – Szeged, 1976. november 15.) történész, levéltáros, főiskolai tanár. Az I. világháborúban katonaként szolgált. 1920-tól a makói állami gimnázium tanáraként tevékenykedett, két éven át József Attila osztályfőnöke volt. 1928 és 1958 között a Szegedi Tanárképző Főiskolán történelmet tanított, 1945-től pedig egészen 1949-ig az intézet igazgatója volt. Az 1956-os forradalom és szabadságharc idején a főiskola forradalmi bizottságának elnöki tisztségét töltötte be. Többek között a Magyar Történelmi Társulat és a Dugonics Társaság tagjai közé tartozott.

Ez a füzet kézirat alakjában egy évtizeddel ezelőtt, a világháború végén jelent meg. Amint az akkori bevezetésből kitűnik, létrejöttének az volt a célja, hogy Makó város XVIII-ik század közepétől... Tovább

Ez a füzet kézirat alakjában egy évtizeddel ezelőtt, a világháború végén jelent meg. Amint az akkori bevezetésből kitűnik, létrejöttének az volt a célja, hogy Makó város XVIII-ik század közepétől a XlX-ik század közepéig létesült és a város fejlődése következtében pusztulásra kárhoztatott épitészeti emlékeinek egykor szerény hirdetője legyen. A füzetnek fent emlitett megjelenése óta dr. Eperjessy Kálmán tanár úr sajtó alá rendezte Szirbik Miklós prédikátornak „Makó városának közönséges és az abban levő Reformata ekklesiának különös leírása" cimü munkáját, melynek alapján ez a kézirat az abban foglalt értékes építészeti adatokkal kibövithető lett s e füzetben imént még az épületek stílusából sejtett kormeghatározás most már pozitivumképen lett beállítható. Több oldalról megnyilvánuló kívánságnak óhajtottam megfelelni azzal, hogy a füzetbe ezúttal pótlólag felvettem Makó város egyik későbbi, az u. n. romantikus korban készült jellegzetes épületét a városházát. Így került bele e kis munkába az eredeti programmon kívül a „romantikus irányzat", képviselvén azt négy jellegzetes épülettel u. m. a városházával, a dr. Bán Zsigmond féle magánházzal, a Szt.-János-téri kápolnával és az újvárosi ref. templommal. Vissza

Előszó 3.
Bevezetés. 5.
I. Egyházi építkezés. A makói belvárosi református ótemplom. - A belvárosi róm. kath. plébánia templom. - A görög-kath. templom. - A régi zsidó templom 8.
II. Világi építkezés. Csanádvármegye székháza. - A Naschitz ház. - A püspöki rezidencia. - A református nagy iskola. - A róm. kath. belvárosi iskola. - A vármegyei törvényszék. - Nemesi kúriák. - Régi polgári házak. - Kapuk. - A paraszt házak. - Régi malmok. - A temetők. - A harangok 16.
III. A romantikus irányzat. A városháza. - A Bán Zsigmond-féle ház. - A Szt Jánostéri kápolna. - Az újvárosi református templom. - A makói régi Maroshíd. 34.
Forrásmunkák 37.
Ábramutató 39. Vissza
221

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
12.000 Ft Licitek száma: 0