Jászay Pál: A magyar nemzet napjai a legrégibb időtől az arany bulláig

Jászay Pál
Toldy Ferenc (Pest) ,
Korabeli egészvászon kötés , 560 oldal
Méret: 22 cm x 15 cm
2023-09-24 20:55

Pest, 1855, Toldy Ferenc (Emich Gusztáv Könyvnyomdája, Pest), XIV p. + [15]-560 p. + [1] t.: ill.

Első kiadás. A magyar nemzet napjai a legrégibb időtől az Arany Bulláig. Írta: Jászay Pál.
A szerzőről készült fekete-fehér rézmetszettel illusztrált, valamint "Jászay Pál emlékezete" c. bevezetéssel és ajánlással kiegészített kötet. A képtábla hátoldalán tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomtatta Emich Gusztáv Könyvnyomdája, Pesten.
Korabeli egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan dombornyomott díszítéssel ellátott címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású, gazdagon díszített könyvgerinccel, néhány oldalon ceruzás aláhúzással és jelöléssel, néhány sérült és foltos lappal, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Jászay Pál (Abaújszántó, 1809. február 9. – Abaújszántó, 1852. december 29.) történész, oklevélkutató, jogász, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. Gróf Teleki József mellett volt jurátus, majd miután Telekit kinevezték a magyar udvari kancellária tanácsosává, követte őt Bécsbe, ahol a kancellárián kezdetben fogalmazóként, majd titkárként dolgozott. Később gróf Batthyány Lajos mellett lett miniszteri titkár. A szabadságharc leverését követően visszavonult szülőfalujába, Abaújszántóra, s hátra lévő éveit történeti kutatásainak szentelte. Kiterjedt levéltári kutatásokat végzett Sárospatakon, Pest-Budán, Nagykállón, valamint Bécsben és jelentős diplomatikai gyűjteményt állított össze nagyrészt 16–17. századi oklevelekből, oklevélmásolatokból. Feldolgozta és magyarázó jegyzetekkel látta el az 1466-ban keletkezett, magyar nyelvű evangéliumfordításokat tartalmazó Müncheni Kódexet, amit a tiszteletére Jászay-Kódex néven is ismer a művelődéstörténet. Oklevéltani kutatásai során behatóan foglalkozott a magyar nyelv történetével is.

Részlet a könyvből: Jászay Pál emlékezete olvasta A magyar akademiában Jan.31. 1853 Toldy Ferenc "Mi lesz belőlünk, ha e csapások megszünni nem akarólag folytatják pusztító dúlásaikat? A... Tovább

Részlet a könyvből: Jászay Pál emlékezete olvasta A magyar akademiában Jan.31. 1853 Toldy Ferenc "Mi lesz belőlünk, ha e csapások megszünni nem akarólag folytatják pusztító dúlásaikat? A halál, minden alakjaiban, kört jár sorainkban, az erkölcsi, a lelki, a testi egyaránt! Éveknek, ivadékoknak reményei egymás után elfonnyadnak; nemes erdők, párosultak a legelhatározottabb szándékkal, a legkitünőbb munkássággal, elszórvák a világ minden szögleteiben; mások, áldozatai lelki bánatjoknak; mások kora sírban visszahozhatlanúl elveszve!" Vissza
176

Kikiáltási ár:
20.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
21.900 Ft Licitek száma: 0