Benoschofsky Imre: Zsidóságunk tanitásai

Benoschofsky Imre
Magyar Zsidók Pro Palesztina Szövetsége (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 94 oldal
Sorozatcím: Javne Könyvek
Kötetszám: 1
Méret: 19 cm x 13 cm
2023-09-24 20:00

Budapest, 1941, Magyar Zsidók Pro Palesztina Szövetsége (Fraternitas Kiadóvállalat R.-T., Kolozsvár), 94 p. + [1] p.

Első kiadás. Javne-könyvek. No.: 1. sz.
Zsidóságunk tanításai. Írta: Benoschofsky Imre.
A Magyar Zsidók Pro Palesztina Szövetsége a Javne-könyvek sorozatának első kötetét Salamon Schockennek ajánlja, aki ritka nemes példáját adta a zsidó szellem és a zsidó könyv önzetlen tiszteletének. Szerzői előszóval, bevezetéssel, részletes tartalomjegyzékkel és a sorozat hirdetésével kiegészített kötet. Nyomtatta a Fraternitas Kiadóvállalat R.-T., Kolozsváron.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású címfedéllel és könyvgerinccel, az egyik oldalon ceruzás jelöléssel (83. p.), hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Benoschofsky Imre (Budapest, 1903. február 6. – Budapest, 1970. július 5.) országos vezető főrabbi. A Budapesti Tudományegyetemen szerzett bölcsészdoktorátust (1926), majd rabbioklevelet (1928) is kapott. 1926-tól lágymányosi, 1928-tól budai rabbi, 1936-tól főrabbi, 1960-tól országos vezető főrabbi volt. 1945-től haláláig az Országos Rabbiképző Intézet homiletikai és vallásfilozófiai professzoraként is működött. Számos igényes cikkét és tanulmányát közölte az "IMIT Évkönyv", a "Budai Hitközség Értesítője", az "Új Élet", a Heller Bernát- (1941), a Lőw Immánuel- (1947) és a Pfeiffer Izsák-emlékkönyv (1950).

1. Zsidóságunk A cím állásfoglalás: amiről ezeken a lapokon szó lesz, az a mi zsidóságunk. Napjaink zsidósága egyrészt, nem csupán a multé és a történelemé. A mienk másrészt, cum ira et studio; a... Tovább

1. Zsidóságunk A cím állásfoglalás: amiről ezeken a lapokon szó lesz, az a mi zsidóságunk. Napjaink zsidósága egyrészt, nem csupán a multé és a történelemé. A mienk másrészt, cum ira et studio; a magunk ügyének szeretetével és indulatával szól és ezt kivánja az olvasótól is. Zsidóságunk - ha közvetlen előtörténetét is hozzászámítjuk - kerek negyven évszázada áll fenn. E negyven évszázad után még mindig fel lehet vetni a kérdést: mi a zsidóság? És ha ezt a kérdést felvetik, az nem egy nép életcéljának korunkban divatos keresése, nem új szellemtörténeti fogalmazás kisérlete vagy játéka, hanem valódi, igaz, komoly tájékozatlanság. Komor korunkban, amikor "beírtak engem mindenféle Könyve és minden módon számon tartanak", nem élhet többé senki úgy, ahogy tömegeink és műveltjeink évtizedekig élni próbáltak: zsidóságunk tudomásvétele nélkül. Vissza

Bevezetés
1. Zsidóságunk 7
2. A zsidóság tanításainak forrásai 9
Első rész. Egy az isten
1. Az egyhistenhit 15
2. A Világ Teremtője 18
3. A gondviselő Isten 19
Második rész. Az ember kapcsolata istennel. Az örök feladat
1. Isten és az ember. Kegyelem és szentség 27
2. Az örök feladat 31
3. Az áhítat szentsége: az ima 31
4. Az erkölcsi szentség 33
Vallásos és profán erkölcs 34. Igazságosság, szeretet és hűség 35. Szociális erkölcs: a "jog" 38. Az emberi méltóság. A kettős persely 39. Az egyéni tisztesség 42. Élet és vallás 43. "Szeresd az Urat!" Önzetlenség, jutalom, bűntetés. Örök élet és földi boldogság 44. "Egész szíveddel és egész lelkeddel". Isten nevének megszentelése. Szeretet és hűség Isten és ember iránt 49. Az egyetemes szeretet 51. "Izráel szeretete". A héber nyelv, a zsidó szellem. A Szent-föld 51. "Mozdítsátok elő annak a helynek boldogságát" 54. A hitközség 54. a cslád 56.
5. Az ember helye a teremtésben 58
6. Hit és tudás 62
7. A szertartások szentsége 67
a) Szer és szokás 67
b) Ünnep 71
Harmadik rész. A megszentelt élet. Isten királysága
1. Izráel feladata. - Választottság és egyetemesség 83
2. A Messiás 85
A reménység 89 Vissza
052

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
7.000 Ft Licitek száma: 0