Magyar Városok Monográfiája Kiadóhivatala(Budapest)
Kiadói egészvászon sorozatkötés
, 470 oldal
Magyar Városok és vármegyék monografiája
16
25 cm x 18 cm
2023-09-24 20:20
Budapest, 1934, Magyar Városok Monográfiája Kiadóhivatala (Sárik Gyula és Géza Könyvnyomdai Műintézete, Budapest-Cegléd), 470 p. + [1] p., ill.
Első kiadás. Magyar Városok és Vármegyék Monográfiája. No.: XVI. sz. Nógrád és Hont vármegye. Sajtó alá rendezte Dr. Ladányi Miksa felelős szerkesztő. Szövegközti, fekete-fehér, feliratozott fotókkal, ábrákkal gazdagon illusztrált, valamint előszóval, tartalomjegyzékkel, Nógrád és Hont Vármegyék községeinek betűrendes jegyzékével, vonatkozó személyes adattárral és a rövidítések magyarázatával kiegészített kötet. A kötet kliséi Wottitz Vilmos budapesti Műintézetében készültek, a kötés a Popper és Csasznik budapesti cég munkája. A címfedél belső oldalán fekete-fehér illusztrációval ellátott Ex-libris címke látható. Nyomtatta Sárik Gyula és Géza Könyvnyomdai Műintézete, Budapest-Cegléd. Kiadói egészvászon sorozatkötésben lévő példány aranyozott feliratos, a vármegyék aranyozott, dombornyomott címereivel illusztrált címfedéllel, színes, mintás, sérült, kiadói előzéklapokkal, egy sérült lappal (209-210. p.), színezett felső lapélekkel, hiánytalan állapotban. A kötet szerkesztője, Dr. Ladányi Miksa monográfus, helytörténész, vármegye-kutató, statisztikus. Nógrád és Hont Vármegyék adattárának összeállítója. Részlet a könyvből: "...Hont és Nógrád megye (2149.83 és 4132.80=67.83 km-nyi) területén őshegységek maradványai, középkorú hegységek, régibb és fiatal vulkáni takarók maradékai, a tűznek, víznek, szélnek képződményei sűrűn váltakoznak egymással. Sőt délen a Nagyalföld, nyugaton pedig a Kisalföld sülyedékei is beléjük nyúlnak valamennyire. Így e földdarab geológiai tekintetben egyike a - nemcsak mai csonka hazánkat, hanem az egész történeti Nagymagyarországot véve is - a legérdekesebb, legváltozatosabb felépítésű és a földi élettörténeti emlékek tekintetében is leggazdagabb, még világviszonylatokban is nevezetes részeknek, földterületeknek..."
A trianoni szerződés megcsonkította Nógrád és Hont vármegyéket, elszakitotta Nógrád vármegyének 42.3%-át, eltépte tőlünk Hont vármegyének javarészét és az ország szivében fekvő e két vármegyénket határvármegyékké tette. Mi sem természetesebb, mint hogy e területük és lakosságuk nagy részétől, régi városaitól megfosztott vármegyék különállását tovább fenntartani nem lehetett, a két megyecsonkot egyesiteni kellett és most Nógrád és Hont k. e. e. vármegyék egyik végvára lett az országnak.
De az egyelőre egyesitett vármegyék élete e sulyos helyzet dacára is utat tör magának s halad a mostoha viszonyok között is előre, mindig azzal a biztos érzéssel, hogy az igazság előbb-utóbb győzedelmeskedni fog és ennek az utját pallérozza mindenki, aki a mai közigazgatást szolgálja.
És ha majd az igazság győzedelmeskedett, nem lesz érdektelen a mai egyelőre egyesitett vármegyék viszonyainak, helyzetének ismerete, sőt az fontos történeti dokumentumul fog szolgálni. Ha ujra közel kerülnek a megcsonkitott vármegyék az ország szivéhez és megszünnek határszéli megyék lenni, ékesen ki fog tünni, hogy azok a sulyos helyzetben a határszélen is megállták a helyüket és hiven mozditották elő nemzetünk célját.
Leütési ár:
8.221 Ft